E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Makolągwy

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

"Makolągwy" lub Grupa "Makolągwy" (członkowie: Makolągwy). Grupa młodych taterników, istniejąca w 1937-40 w Zakopanem. Formalnie była to grupa tatern. wyodrębniona w 1937 z Sekcji Wysokogórskiej przy »Harcerskim Klubie Narciarskim w Zakopanem (HKN-Z).

Grupa "M." działała samodzielnie, podobnie jak wszystkie sekcje HKN-Z, i jak one otrzymywała z tego klubu skromną dotację na sprzęt. Grupa "M." była niezależna od istniejącego równocześnie Górskiego Kręgu Starszoharcerskiego, przekształconego w 1938 w » Harcerski Klub Tatrzański. Również nie była związana z Kołem Zakopiańskim Klubu Wysokogórskiego.

Członkami Grupy "M." byli (z pewnymi wyjątkami) aktywni harcerze, będący uczniami lub byłymi uczniami szkół zakopiańskich. Członkowie dzielili się na rzeczywiste Makolągwy i na kandydatów. Przywódcą grupy był najpierw Zdzisław Dziędzielewicz-Kirkin, potem Zbigniew Kubiński. Oni wspólnie już w 1936 zainicjowali powstanie tej grupy. Kronikarzem był Jerzy Hajdukiewicz, ale z czasem jego związki z grupą się rozluźniły i wskutek tego istnieją luki w prowadzonej przez niego kronice.

Nazwa grupy (typowo harcerska) wywodzi się od ptaszka makolągwa (Carduelis cannabina ). Podobnie jak ten ptaszek grupa była niepozorna, ale energiczna, ruchliwa i odważna w swych dążeniach; ponadto ptaszek jest mały (nieco mniejszy od wróbla) i wszędzie potrafi się wcisnąć.

Wyszkolili się sami w taternictwie, łącznie z techniką sztucznych ułatwień. Niektórzy członkowie grupy przechodzili drogi tatern. nadzwyczaj i skrajnie trudne, również drogi nowe i już w 1939 z zastosowaniem sztucznych ułatwień, np. lewą częścią zach. ściany Kościelca (haki jako chwyty), lewą częścią wsch. ściany Zawratowej Turni (haki i pętle z ławeczkami), także dokonali próby wejścia górną częścią pn.-wsch. ściany Mnicha (podciąg linowy z ławeczkami). Uprawiali też taternictwo jaskiniowe, szkoląc się w tej dziedzinie również samodzielnie (z użyciem lin i ostrewek). Urządzali obozy przy Morskim Oku i na Polanie pod Wysoką. Wspinali się także w zimie.

W 1937 grupa liczyła tylko 9 członków rzeczywistych: Jerzy Bałuk, Leszek i Zdzisław Dziędzielewiczowie, Witold Gądzikiewicz, Jerzy Hajdukiewicz, Zdzisław Kozioł, Przemysław Kotarbiński, Zbigniew Kubiński i Zenon Michalik. W 1939 było już 15 członków rzeczywistych; oprócz już wymienionych: Leszek Bałuk, Krystyna Bauknecht (-Björnberg), Stanisława Bäcker (-Skolimowska), Jan Kula, Ryszard Wojna, Stanisław Wrześniak.

Członkami kandydatami byli: Jan Cetnarski, Hanna Łojas-Gąsienica (potem Łuszczek), Helena Stopka-Olesiak (później Małochleb), Alina Świerz (-Żuławska).Członkowie grupy uprawiali taternictwo nie tylko we własnym gronie, ale również z in. taternikami (m.in. Konstanty Stecki jun., Helena Marusarzówna, Czesław Wrześniak, Jerzy Wicherkiewicz, Jan Staszel, Jan Sawicki, Stanisław Motyka).

Wybuch II wojny świat. rozproszył Grupę "M." Tylko kilku zostało w Polsce i niektórzy brali udział w ruchu oporu, np. Krystyna Bauknecht, łączniczka w AK (aresztowana i zesłana do niem. obozu koncentr. w Ravensbrück). Inni udali się przez Tatry i Węgry na Zachód do armii polskiej i pol. marynarki wojennej.

Po wojnie z tych, którzy przeżyli i znaleźli się w Polsce, jedynie niektórzy nadal uprawiali taternictwo, także alpinizm, i działali w organizacjach tatern., zwł. Zdzisław Dziędzielewicz-Kirkin i Jerzy Hajdukiewicz, ale Grupa "M." już nie odżyła. Z pozostałych za granicą niektórzy uprawiali alpinizm: Krystyna Bauknecht-Björnberg w Szwecji, Zbigniew Kubiński w Kanadzie, Przemysław Kotarbiński w Alpach (gdzie zginął).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024