E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Łemkowie

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Łemkowie. Zachodnia z trzech gł. grup górali ruskich w Karpatach, w Beskidzie Niskim od Dukielskiej Przełęczy po rzekę Poprad. Od wschodu Ł. graniczyli z Bojkami, a jeszcze dalej ku wsch. mieszkają Huculi.

Osadnictwo łemkowskie (ruskie) po pd. stronie Karpat sięgnęło ku zachodowi klinem niemal do podnóża Tatr, aż po wieś Osturnię, a po pn. stronie doszło do Pienin odosobnioną grupą wsi: Biała Woda, Czarna Woda, Jaworki i Szlachtowa. W XVII w. zapewne istniała też większa grupa ludności ruskiej dalej na zach., na Zamagurzu Spiskim, w Wyżnich Łapszach, gdzie wówczas znajdowała się cerkiew ruska. W in. wsiach Zamagurza Spiskiego (po stronie pol. i słow.), na Podhalu i Orawie również istnieją ślady dotarcia ludności ruskiej, ale chyba tylko niewielkimi grupami (pasterze?). Zwarte osadnictwo łemkowskie po pn. stronie Karpat sąsiadowało więc z ludnością pol., a po pd. stronie ze słowacką.

Z badań historyków, językoznawców i antropologów wynika, że na pol. ziemiach Ł. wyodrębnili się w XIV-XV w. w wyniku skrzyżowania starszego pol. osadnictwa rolnego z idącą od wschodu falą pasterskiego osadnictwa rusko-wołoskiego, które w Beskidzie Niskim wchłonęło znaczną część słabszej tu liczebnie ludności polskiej. Wpływy pol. są wyraźne w gwarze Ł. i ich nazewnictwie geogr., ale ich gwara jest odmianą języka ruskiego.

Ł. docierali też w same Tatry. Pasterze ruscy z Frankowej (gdzie była również ludność pol.) już w XVI w. zajęli jakieś pastwiska należące do Białej Spiskiej, a potem je dzierżawili. Jeszcze w XX w. pasterze z Frankowej (ruscy czy polscy?) byli pasterzami Białej Spiskiej na jej pastwiskach w Tatrach Bielskich.Pasterze ruscy z Osturni w XIX w. mieli zajmować się pasterstwem w Jaworowej Dolinie, a w XX w. w Tatrach Bielskich. Jest więc możliwe, że jakieś ślady po pasterzach ruskich (łemkowskich) przetrwały w nazewnictwie tatrz. (np. » Hawryłówka, Iwanówka), nie zostało to jednak bliżej zbadane. W tatrz. terminologii topogr. wpływy ruskie są bardziej widoczne, ale mogą być pośrednie poprzez pol. gwary podtatrz.

Ł. sami siebie nazywali pierwotnie Rusinami lub Rusnakami, ale nazwy te dotyczyły też in. górali ruskich w Karpatach; całą ludność ukr. w Galicji i na Rusi Zakarpackiej nazywano Rusinami. Nazwę Łemki (od używanego przez nich słowa łem = tylko) wprowadził do literatury językoznawca Osyp Lewicki w 1834; nazwa ta spopularyzowała się w literaturze, a potem także wśród samych Ł.

Po II wojnie świat. większość Ł. na pol. obszarze Karpat musiała opuścić swe ziemie. Część Ł. została przesiedlona do ZSRR, a część w 1947 na zach. i pn. ziemie Polski. Począwszy od 1956 wielu Ł. w Polsce powróciło na dawny obszar swego zamieszkania.

Lit. - Roman Reinfuss: Łemkowie. "Wierchy" 14, 1936. - Krystyna Pieradzka: Na szlakach Łemkowszczyzny. Kr. 1939. - Andrzej Kwilecki: Łemkowie. Wa. 1974. - Zbiór referatów: Łemkowie. Kultura, sztuka, język. Wa., Kr. 1987. - Tadeusz A. Olszański: Geneza Łemków, teorie i wątpliwości. "Magury" 1988. - Antoni Kroh: Łemkowie. Nowy Sącz 1990. - Janina Repeta: Przegląd badań nad etnogenezą Łemków. "Wierchy" 57, 1988-91 (druk 1993).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025