E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Jánošík Juraj

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Jánošík Juraj, w pol. literaturze Janosik Jerzy (25 I 1688 Terchowa = Terchová, okres Žilina, w dawnym komitacie trenczyńskim, na pn.-zach. od Małej Fatry, u wylotu Wratnej Doliny - ok. 18 III 1713 Mikułasz Lipt.).

Słow. zbójnik (syn chłopski), działający na Słowacji. Ok. 1706-08 był w oddziałach kuruckich i uczestniczył wtedy w powstaniu pod wodzą Franciszka Rakoczego II, potem wrócił do rodzinnej wsi. Następnie służył w wojsku cesarskim (austr.), na zamku w Bytczy, gdzie jako strażnik dozorował więzionego zbójnika, Tomasza Uhorczyka (także Uhrik, Uhorčík i Uherčík). Rodzice J. wykupili go ze służby wojsk. i wrócił znowu do Terchowej. Uhorczyk, zbiegłszy z więzienia, we wrześniu 1711 zwerbował do swej drużyny zbójnickiej Janosika, który wnet (wskutek odejścia Uhorczyka) stał się jej przywódcą. Uhorczyk porzucił zbójnictwo i osiadł w Klenowcu (Klenovec, między Breznem a Sobotą Rymawską).

Członkowie bandy J. pochodzili z pn.-zach. Słowacji, z Moraw, Śląska Cieszyńskiego i z Żywieckiego; byli to Słowacy, Morawianie i Polacy. J. zbójował z nimi napadając na podróżnych (kupców i szlachciców), plebanów i in. osoby (ale nigdy na obronne kasztele czy dwory), gł. na Liptowie i Dolnej Orawie, w Turczańskiem i Trenczyńskiem, np. koło Streczna. Odwiedzali też szałasy past., m.in. w lipt. części Tatr Zach . i w Choczańskich Wierchach .

W jesieni 1712, gdy przebywał u Uhorczyka w Klenowcu, J. został schwytany i odstawiony do kasztelu w pobliskim Hrachowie (Hrachovo), wkrótce go jednak zwolniono z braku dowodów winy, czy też z powodu przekupstwa. Następnie zbójował ponownie na Liptowie, po czym ukrywał się w różnych miejscach. W styczniu lub lutym 1713 hajducy przyłapali go znowu w Klenowcu, gdzie się ukrywał u Uhorczyka; obu odstawiono do sądu w Mikułaszu Lipt . Tu 16 i 17 III 1713 odbył się proces J., który został skazany na męki i następnie na śmierć przez powieszenie na haku wbitym w lewy bok. Wyrok szybko wykonano, prawdopodobnie 18 III 1713. J. zginął mając lat 25, po zaledwie półtorarocznym zbójowaniu, za panowania ces. Karola VI.

Z biegiem czasu J. stał się bohaterem licznych podań, pieśni i piosenek lud. na Słowacji, a także na Podkarpaciu Polskim, gł. na Podhalu . Przedstawiano go na lud. obrazach na szkle i w rzeźbie (np. na czerpakach past.). Wiele legend o nim związano z różnymi miejscami, którym nadano nieraz nazwy upamiętniające J., chociaż nigdy tam nie był, np. Jánošíkov stôl, Jánošíkova skala, Janosikowy Skok.

Podania i pieśni lud. o Janosiku zostały rozpowszechnione w druku najpierw przez literatów (»Bohuslav Tablic już w 1809), a potem przez etnografów. Stał się też J. bohaterem utworów czysto literackich, prozą i wierszem, takich pisarzy słow. jak »Pavel J. Šafárik (1814), Janko Král (1844-47), Samo Chalupka (1845), Ján Botto (1846) i wielu nast., a z polskich Kazimierz Tetmajer i in. Z postacią J. spotykamy się też w słow. i pol. kompozycjach muzycz., w malarstwie, grafice, rzeźbie, filmie, operze itd.

Zarówno w twórczości lud. jak i nieludowej życiorys J. i różne wydarzenia z jego życia są przedstawiane zupełnie dowolnie, nieraz całkiem inaczej niż było w rzeczywistości. W lud. legendzie oraz w fikcji lit. i artystycznej Janosik walczył z uciskiem feudalnym i zdobyte łupy rozdawał biednym, a w istocie uprawiał po prostu rozbój. Trzeba odróżniać prawdziwego Janosika, zbója i rabusia, od Janosika legendarnego, dobrodzieja biedoty i bojownika o wolność. Hist. prawda o J. jest dokładnie znana od lat międzywoj., a wciąż zapomina się, że dnia 25 I 1688 w Terchowej urodził się nie bohater lecz pospolity zbój. Tablica pamiątkowa w Terchowej traktująca rzeczywistego zbója i fikcyjnego bohatera jako jedną osobę, a także uroczyste obchody z okazji rocznicy urodzin lub śmierci tego opryszka, są nieporozumieniem, objawem ignorancji lub zakłamania. Warto jednak zaznaczyć, że w rozmowie potocznej górali podh. i w pol. prasie codziennej lat powojennych mianem Janosika określa się często zwykłych łobuzów, chuliganów, złodziei i bandytów, choć z drugiej strony tradycja Janosika-bohatera jest wciąż żywa w folklorze podh., w pol. literaturze, filmie itp.

Zob. też zbójnictwo .



Literatura:
Ivan Houdek: Jánošík vo svetle súdnych spisov a podla ludového podania. "Slov. Pohlady" 45, 1929, nr 1 i 2. - Józef Krzyżanowski: Proces Janosika. "Prz. Współcz." 15, 1936, nr 6 i 7. - Andrej Melicherčík: Jánošíkovská tradicía na Slovensku. Br.1952. - Tenże: Juraj Jánošík. Hrdina protifeudálneho odboja slovenského ludu (Pr.1956, wyd. 2 uzup.: Ma.1963). - "SBS" 2, 1987. - Jacek Kolbuszewski: Janosik nieznany? "Lit. Lud." 31, 1987, nr 4-6. - Viera Gašparíková: Jánošík. Obraz zbojníka v národnej kultúre. Br.1988. - Jozef Ko č i š : Nezn á my J á no ší k. Ma. 1986.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024