E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Guhr Michael jun

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Guhr Michael (jun.) (11 III 1873 Wielki Sławków k. Popradu - 23 VIII 1933 Sobota Spiska , poch. w Wielkim Sławkowie). Spiskoniem. lekarz, współwłaściciel Tatrz. Polanki , działacz tur. i narciarski.

Po studiach lek. (Budapeszt 1895) specjalizował się w gruźlicy, od 1897 był nacz. lekarzem w Tatrz. Polance i w 1902 założył tam sanatorium dla chorych na gruźlicę, chorobę Basedowa, astmę i in. schorzenia.

Był wielkim zwolennikiem i propagatorem klimatoterapii tatrz., ogłaszał na ten temat artykuły w czasopismach fachowych, np. "Zeitschrift für Wissenschaftliche Bäderkunde" (1928), a także wielokrotnie w "Tur. und Alp.", m.in. Die Hohe Tatra als therapeutisches Spezifikum (3, 1922-23, nr 3), Klimatologische Orientierung über die Hohen Tatra (1927, nr 1-2) oraz w "Tur. és Alp.": Klimatologiai elmélkedések (1931). Był wieloletnim prezesem stowarzyszenia spiskich lekarzy i aptekarzy. Pisał też o dziejach Tatrz. Polanki: Néhány adat Tátraszéplak történetéhez ("Tur. és Alp." 4, 1913-14, nr 6).

G. był zamiłowanym turystą tatrz., taternikiem i narciarzem. Swą wieloletnią działalnością społ. przyczynił się w wysokim stopniu do rozwoju turystyki i (od 1908) narciarstwa tur. i sport. oraz sportu bobslejowego po pd. stronie Tatr. W 1920-33 był wielce zasłużonym prezesem Tow. Karpackiego  (Karpathenverein, KV), działał też w jego komisji przewodnickiej. Już od 1913 był prezesem pierwszej organizacji ratunkowej po pd. stronie Tatr, uczestniczył w akcjach ratunkowych, prowadził kursy pierwszej pomocy dla przewodników tatrz. i kierowników schronisk.

G. w 1927 zakupił teren na Smokowieckiej Kazalnicy  (koło Siodełka) po spalonych tu hotelach (Hotel Rosa i Hotel Kolbach) i podarował Tow. Karpackiemu (KV), które tu wybudowało nowe, piętrowe schronisko, otwarte w 1934 i nazwane: Dr. Guhr Jugendheim und Turistenhaus (Schronisko Guhra; Guhrova chata), a w 1946 przemianowane na: Bilíkova chata (Schronisko Bilíka).

Dbał też G. o rozwój muzealnictwa na Spiszu , propagował ideę ścisłej współpracy między Muzeum Tatrzańskim w Wielkiej a Muzeum Karpackim w Popradzie ; pisał o tym i podał program ich działalności w artykule Die Vereinigung der Museen Poprad und Felka ("Tur. und Alp." 5, 1924-25, nr 10-11).

G. utrzymywał przyjazne stosunki z pol. turystami (PTT), taternikami i narciarzami. Pol. przekład jego przemówienia w Zakopanem z okazji 25-lecia Sekcji Tur. PTT ogłoszono w "Taterniku" (1928, nr 4-6). W związku ze swą różnorodną działalnością G. opublikował liczne artykuły, gł. po niem., ale także po węg. i słow. Szwagrem dra G. był malarz » Andor Borúth , od 1911 osiadły w Tatrz. Polance.

Po śmierci dra G. jego rodzina w 1933 przekazała Muzeum Karpackiemu w Popradzie pamiątki po zmarłym i jego bogate zbiory związane ze Spiszem i Tatrami. Umieszczono to wszystko w Muzeum Karp. w specjalnie urządzonej » Izbie Pamięci Michała Guhra (Dr. Guhr-Gedenkzimmer), otwartej uroczyście 19 XII 1933. W 1937 Tow. Karpackie (KV) uczciło dra G. tablicą pamiątkową, odsłoniętą 4 VII 1937 w Altanie Szilágyiego na Siodełku.



Literatura:
Géza Reichart: Dr. Guhr Mihály. "Tur. és Alp." 1933, nr 9. - Ykor: Wanderungen mit Dr. Guhr. "Die Karpathen" 1934, nr 5. - "Vys. Tatry" 1974, nr 1 (Ivan Bohuš). - "ES" 2, 1978. - "SBS" 2, 1987.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024