E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zawody
Pierwsze zawody narciarskie w Tatrach Polskich w latach 1910-1914
strona: 4/5    1 2 3 4 5 

Pierwsze skoki narciarskie…

Data rozegrania pierwszych skoków w Zakopanem jest bardzo trudna do ustalenia i budzi szereg wątpliwości, zwłaszcza, że dysponujemy właściwie minimalnym materiałem źródłowym do tego tematu. Informacje o skokach, wyczynach Sondre Norheima, Torjusa Hemmesveita i Smitha, który przez wiele lat dzierżył rekord świata w długości skoku i "dniu Holmenkollen" docierały do Zakopanego, ale wobec turystycznego kierunku miejscowego ośrodka nie znajdowały zrozumienia. W lutym 1895 r. w "Wędrowcu" ukazał się artykuł o skokach w Holmenkollen, w którym autor opisywał zawody w skokach, gdzie osiągano długości nawet do 26 metrów, a zawody oglądało od 10 do 15 tysięcy widzów[12]. Dopiero pierwsze skoki rozegrane we Lwowie w Parku Stryjskim w roku 1907[13] zmieniły nieco sytuację. Tym bardziej, że istniejące od 1910 r. Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy propagowało narciarstwo sportowe. Pierwszą skocznię zbudowano na Kalatówkach, na której pierwsze zawody rozegrano w 1910 r. Ale w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego posiadamy fotografię pod tytułem "Skoki narciarskie na Kalatówkach w 1907", co wskazuje, że zawody w skokach rozgrywano na skoczni zbudowanej ze śniegu wcześniej, przed rokiem 1910. Jakie odległości osiągano i kto skakał niestety nie wiemy. Natomiast informację o skokach narciarskich po roku 1910 potwierdzają zdjęcia Stanisława Zdyba, zatytułowane: "pierwsze skoki w Zakopanem" z 1911. Widać na nim skaczącego zawodnika na skoczni z napisem TTN (Tatrzańskie Tow. Narciarzy). Była to pierwsza skocznia zbudowana w Tatrach Polskich.

W 1913 Sekcja Narciarska AZS z Krakowa zbudowała na Kalatówkach kolejną skocznię, na której na zawodach rozegranych 1 lutego 1914 r. skoczek ze Lwowa, znany nam Jan Jarzyna, osiągnął 15 metrów, co było najdłuższym skokiem osiągniętym przed wojną w Galicji.[14] Drugi był Leszek Pawłowski (Lwowski Klub Sportowy "Czarni"), a trzeci Józef Kawecki (z tego samego klubu). Niestety nie podano długości ich skoków. Zawody w skokach rozgrywano w Zakopanem i we Lwowie w dwu kategoriach: juniorów i seniorów. na skoczni na Kalatówkach wśród juniorów zwyciężył Jan Małachowski z wynikiem 10 metrów, drugi był Stanisław Zubek, obaj z SN TT[15]. Warto przypomnieć, że skoki organizowano także w rejonie Lwowa. 23 lutego 1913 r. odbyły się skoki w Sławsku w Karpatach Wschodnich, w których uczestniczyło 8 zawodników, a zwycięzcą był Pawłowski ("Czarni" Lwów). Osiągano odległości podobne jak w Zakopanem i tak podczas zawodów w Sławsku 18 stycznia 1914 r. Leszek Pawłowski osiągnął 12,5 metra, a Leopold Worosz 10 metrów. Podczas skoków na skoczni na zboczu Kiczerki rozegrano skoki seniorów i tam Jan Jarzyna i E. Hardt skoczyli po 14 metrów, czyli niewiele mniej niż w Zakopanem na małej skoczni na Kalatówkach[16]. W zawodach o mistrzostwo Sekcji Narciarskiej AZS w Sławsku E. Hardt skoczył z upadkiem 16 metrów. Gdyby ustał, byłby to prawdopodobnie najdłuższy skok oddany przed wybuchem I wojny światowej w Galicji i na ziemiach polskich[17]. Jasno wynika, że lwowiacy wyprzedzili Zakopane pod względem ilości rozgrywanych zawodów w skokach. Ta proporcja zmieniła się na korzyść Zakopanego dopiero po wojnie, a zwłaszcza w latach 20-tych po wybudowaniu dużych skoczni w Jaworzynce i na Krokwi.
 


[12] St. Ziemba, Śladami dwóch desek, Kraków 1955, s. 323.

[13] Narciarstwo Polskie, T.1, s. 57 czytamy: ciekawym momentem dla historii narciarstwa współzawodniczego jest urządzenie dwukrotne, raz w r. 1907, również przez członków klubu sportowego „Czarni”, konkursu w skokach w parku Kilińskiego, po raz drugi w r. 1908 w Sławsku.

[14] Zenobiusz Pręgowski, Dzieje narciarstwa polskiego do 1914, Warszawa 1994, s. 465, Tamże: Zestawienie zawodów narciarskich odbytych w Galicji w okresie od 1895 po I wojnę światową. Wielka Encyklopedia Tatrzańska, Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Poronin 1995, s. 1098. hasło: skocznie narciarskie.

[15] Protokoły SN PTT, zeszyt 1, w zbiorach klubu SN PTT 1907 - Zakopane. Tamże: zestawienie zawodów narciarskich.

[16] Dzieje narciarstwa, op. cit. s. 466. Rok 1914 14-15 lutego. Karpackie Towarzystwo Narciarzy we Lwowie. Zawody narciarskie o Mistrzostwo Karpat w Sławsku.

[17] Dzieje narciarstwa, op. cit. s. 467. tamże.
 


1 2 3 4 5 
strona: 4/5    1 2 3 4 5 
żródło:
Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    7266





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024