Pierwsze skoki narciarskie…
Data rozegrania pierwszych skoków w Zakopanem jest bardzo trudna do ustalenia i budzi szereg wątpliwości, zwłaszcza, że dysponujemy właściwie minimalnym materiałem źródłowym do tego tematu. Informacje o skokach, wyczynach Sondre Norheima, Torjusa Hemmesveita i Smitha, który przez wiele lat dzierżył rekord świata w długości skoku i "dniu Holmenkollen" docierały do Zakopanego, ale wobec turystycznego kierunku miejscowego ośrodka nie znajdowały zrozumienia. W lutym 1895 r. w "Wędrowcu" ukazał się artykuł o skokach w Holmenkollen, w którym autor opisywał zawody w skokach, gdzie osiągano długości nawet do 26 metrów, a zawody oglądało od 10 do 15 tysięcy widzów[12]. Dopiero pierwsze skoki rozegrane we Lwowie w Parku Stryjskim w roku 1907[13] zmieniły nieco sytuację. Tym bardziej, że istniejące od 1910 r. Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy propagowało narciarstwo sportowe. Pierwszą skocznię zbudowano na Kalatówkach, na której pierwsze zawody rozegrano w 1910 r. Ale w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego posiadamy fotografię pod tytułem "Skoki narciarskie na Kalatówkach w 1907", co wskazuje, że zawody w skokach rozgrywano na skoczni zbudowanej ze śniegu wcześniej, przed rokiem 1910. Jakie odległości osiągano i kto skakał niestety nie wiemy. Natomiast informację o skokach narciarskich po roku 1910 potwierdzają zdjęcia Stanisława Zdyba, zatytułowane: "pierwsze skoki w Zakopanem" z 1911. Widać na nim skaczącego zawodnika na skoczni z napisem TTN (Tatrzańskie Tow. Narciarzy). Była to pierwsza skocznia zbudowana w Tatrach Polskich.
W 1913 Sekcja Narciarska AZS z Krakowa zbudowała na Kalatówkach kolejną skocznię, na której na zawodach rozegranych 1 lutego 1914 r. skoczek ze Lwowa, znany nam Jan Jarzyna, osiągnął 15 metrów, co było najdłuższym skokiem osiągniętym przed wojną w Galicji.[14] Drugi był Leszek Pawłowski (Lwowski Klub Sportowy "Czarni"), a trzeci Józef Kawecki (z tego samego klubu). Niestety nie podano długości ich skoków. Zawody w skokach rozgrywano w Zakopanem i we Lwowie w dwu kategoriach: juniorów i seniorów. na skoczni na Kalatówkach wśród juniorów zwyciężył Jan Małachowski z wynikiem 10 metrów, drugi był Stanisław Zubek, obaj z SN TT[15]. Warto przypomnieć, że skoki organizowano także w rejonie Lwowa. 23 lutego 1913 r. odbyły się skoki w Sławsku w Karpatach Wschodnich, w których uczestniczyło 8 zawodników, a zwycięzcą był Pawłowski ("Czarni" Lwów). Osiągano odległości podobne jak w Zakopanem i tak podczas zawodów w Sławsku 18 stycznia 1914 r. Leszek Pawłowski osiągnął 12,5 metra, a Leopold Worosz 10 metrów. Podczas skoków na skoczni na zboczu Kiczerki rozegrano skoki seniorów i tam Jan Jarzyna i E. Hardt skoczyli po 14 metrów, czyli niewiele mniej niż w Zakopanem na małej skoczni na Kalatówkach[16]. W zawodach o mistrzostwo Sekcji Narciarskiej AZS w Sławsku E. Hardt skoczył z upadkiem 16 metrów. Gdyby ustał, byłby to prawdopodobnie najdłuższy skok oddany przed wybuchem I wojny światowej w Galicji i na ziemiach polskich[17]. Jasno wynika, że lwowiacy wyprzedzili Zakopane pod względem ilości rozgrywanych zawodów w skokach. Ta proporcja zmieniła się na korzyść Zakopanego dopiero po wojnie, a zwłaszcza w latach 20-tych po wybudowaniu dużych skoczni w Jaworzynce i na Krokwi.
[12] St. Ziemba, Śladami dwóch desek, Kraków 1955, s. 323.
[13] Narciarstwo Polskie, T.1, s. 57 czytamy: ciekawym momentem dla historii narciarstwa współzawodniczego jest urządzenie dwukrotne, raz w r. 1907, również przez członków klubu sportowego „Czarni”, konkursu w skokach w parku Kilińskiego, po raz drugi w r. 1908 w Sławsku.
[14] Zenobiusz Pręgowski, Dzieje narciarstwa polskiego do 1914, Warszawa 1994, s. 465, Tamże: Zestawienie zawodów narciarskich odbytych w Galicji w okresie od 1895 po I wojnę światową. Wielka Encyklopedia Tatrzańska, Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Poronin 1995, s. 1098. hasło: skocznie narciarskie.
[15] Protokoły SN PTT, zeszyt 1, w zbiorach klubu SN PTT 1907 - Zakopane. Tamże: zestawienie zawodów narciarskich.
[16] Dzieje narciarstwa, op. cit. s. 466. Rok 1914 14-15 lutego. Karpackie Towarzystwo Narciarzy we Lwowie. Zawody narciarskie o Mistrzostwo Karpat w Sławsku.
[17] Dzieje narciarstwa, op. cit. s. 467. tamże.