Trzecie zawody w Zakopanem rozegrano 16 i 18 lutego 1912 roku. Zawody organizowała SN AZS ponownie na Kalatówkach. Znowu rozegrano 5 biegów. Tym razem główna konkurencja, bieg główny - tatrzański, rozegrano na trasie: Przełęcz Goryczkowa - Kalatówki. Zwyciężył w nim narciarz z SN TT, Henryk Bednarski, wschodząca sława zakopiańskiego narciarstwa, drugi Hardt z SN AZS, a trzeci Józef Lesiecki z SN TT. Posiadamy informację o czasie najlepszego zawodnika - wynosił on 15 minut. Drugi zawodnik przyjechał 20 sekund (!) za Bednarskim, a Lesiecki 3 sekundy za nim. Jak widać walka była bardzo ostra i zacięta![7].
O zawodach pisali także narciarze TTN w broszurze "O narciarstwie": ...dzięki niestrudzonej rzeczy, wzorowanej na wielkich konkurencjach narciarskich zagranicy, zdobywa Towarzystwo dla tego rodzaju przedsięwzięć, należną mu sławę - nie zawodzi też nigdy oczekiwań w nim położonych. Nowym dowodem tego, ostatnie wielkie dwudniowe Wyścigi narciarskie w Zakopanem, oldboye w dniach 16 i 18 lutego b.r. (1912 - W.S), które, przeprowadzone wzorowo we wszystkich szczegółach, zgromadziły cały polski świat narciarski, zyskując setki widzów wypełniających teren wyścigów[8].
Od 1913 i 1914 rozgrywano biegi rozstawne i drużynowe. Zwiększała się więc liczna konkurencji. W "Zakopanem" z 1914 r. jest informacja wskazująca na rozgrywanie zawodów w nowej zimowej konkurencji - zawodów saneczkowych. Tor miał 1740 m długości. Rozegrano 4 biegi: bobslejów (wtedy pisano "bobsleighów) 3 osobowych, 5 osobowych, jednoosobowych i dwuosobowych[9]. Jeśli chodzi o charakter rozgrywanych konkurencji to najważniejszą konkurencją pozostaje nadal "bieg tatrzański", ciekawe połączenie biegu zjazdowego i płaskiego, gdzie trzeba było wykazać się umiejętnością techniczną w czasie zjazdu, ale także sprawnością w biegu. Przykład takiego biegu z Przełęczy Suchej na Gąsienicową, na Karczmisko i zjazd do Doliny Jaworzynki. Podobne biegi organizowano w Karpatach Wschodnich: bieg z Trościana, zorganizowany po raz pierwszy przez LKS "Czarni" w styczniu 1914 i bieg otwarcia schroniska w Sławsku ze stycznia 1912 r. Bieg "pięknej jazdy", czyli slalom był najchętniej organizowany na Kalatówkach w Suchym Żlebie, lub z Przełęczy Goryczkowej[10]. Ciekawe, że przepisy mówiły o dyskwalifikacji zawodnika, który upadł w czasie zjazdu! W 1913 r. podczas zawodów TTN slalom rozegrano z Beskidu. Zwyciężył Bolesław Macudziński (TTN), drugi był ex equo Leopold Worosz (KTN) i Kazimierz Tobiczyk (SN AKT), trzeci Jan Małachowski (SN TT).
W zawodach startowały także kobiety. Pierwsza była nieznana narciarka, startująca w marcu 1909 r. w biegu górskim na zboczu Pliszek w Karpatach Wschodnich. Szkoda, że nikt nie pomyślał o zanotowaniu nazwiska tej pierwszej polskiej zawodniczki![11] Osobne miejsce dla narciarek rywalizujących dawał bieg pań zorganizowany po raz pierwszy w 1911 r. z Wrótek. Trasa liczyła 900 metrów. Startowało 5 pań, a zwyciężyła Julia Zembatowa z ZON, w 1912 zwyciężyła w takim biegu Leokadia Czerwińska (TTN) w czasie 4 min. 30 sek. KTN był pierwszy w organizowaniu konkurencji, która we współczesnym narciarstwie już nie istnieje - biegu z przeszkodami. Z zawodów omawianego okresu Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem posiada wiele interesujących fotografii, będących cennym materiałem ilustracyjnym do początków narciarstwa w Zakopanem.
Wszystkie zawody tego okresu były zapowiadane przez kolorowe plakaty. W 1910 r. Mariusz Zaruski specjalnie na zawody w Goryczkowej namalował plakat przedstawiający narciarza ścigającego się z kozicą. Niestety plakat ten nie zachował się w zbiorach Muzeum, a najstarszy pochodzi z zawodów z roku 1911.
[7] Patrz, Dzieje narciarstwa, s. 460. Rok 1912. 16 i 18 lutego. Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy w Krakowie Zakopane.
[8] O narciarstwie, rok 1912, nakładem TTN w Krakowie, tamże.
[9] „Zakopane”, 1914, s. 7
[10] Patrz: Narciarstwo Polskie, pod red. G. Młodzikowskiego, J.A. Ziemilskiego, Warszawa 1957, s. 68-70, opisy pierwszych zawodów narciarskich.
[11] Dzieje narciarstwa, op. cit., s. 458. Rok 1909 14 marca. Karpackie Towarzystwo Narciarzy we Lwowie. I Meeting narciarski w Sławsku.