E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zawody
Pierwsze zawody narciarskie w Tatrach Polskich w latach 1910-1914
strona: 3/5    1 2 3 4 5 

Trzecie zawody w Zakopanem rozegrano 16 i 18 lutego 1912 roku. Zawody organizowała SN AZS ponownie na Kalatówkach. Znowu rozegrano 5 biegów. Tym razem główna konkurencja, bieg główny - tatrzański, rozegrano na trasie: Przełęcz Goryczkowa - Kalatówki. Zwyciężył w nim narciarz z SN TT, Henryk Bednarski, wschodząca sława zakopiańskiego narciarstwa, drugi Hardt z SN AZS, a trzeci Józef Lesiecki z SN TT. Posiadamy informację o czasie najlepszego zawodnika - wynosił on 15 minut. Drugi zawodnik przyjechał 20 sekund (!) za Bednarskim, a Lesiecki 3 sekundy za nim. Jak widać walka była bardzo ostra i zacięta![7].

O zawodach pisali także narciarze TTN w broszurze "O narciarstwie": ...dzięki niestrudzonej rzeczy, wzorowanej na wielkich konkurencjach narciarskich zagranicy, zdobywa Towarzystwo dla tego rodzaju przedsięwzięć, należną mu sławę - nie zawodzi też nigdy oczekiwań w nim położonych. Nowym dowodem tego, ostatnie wielkie dwudniowe Wyścigi narciarskie w Zakopanem, oldboye w dniach 16 i 18 lutego b.r. (1912 - W.S), które, przeprowadzone wzorowo we wszystkich szczegółach, zgromadziły cały polski świat narciarski, zyskując setki widzów wypełniających teren wyścigów[8].

Od 1913 i 1914 rozgrywano biegi rozstawne i drużynowe. Zwiększała się więc liczna konkurencji. W "Zakopanem" z 1914 r. jest informacja wskazująca na rozgrywanie zawodów w nowej zimowej konkurencji - zawodów saneczkowych. Tor miał 1740 m długości. Rozegrano 4 biegi: bobslejów (wtedy pisano "bobsleighów) 3 osobowych, 5 osobowych, jednoosobowych i dwuosobowych[9]. Jeśli chodzi o charakter rozgrywanych konkurencji to najważniejszą konkurencją pozostaje nadal "bieg tatrzański", ciekawe połączenie biegu zjazdowego i płaskiego, gdzie trzeba było wykazać się umiejętnością techniczną w czasie zjazdu, ale także sprawnością w biegu. Przykład takiego biegu z Przełęczy Suchej na Gąsienicową, na Karczmisko i zjazd do Doliny Jaworzynki. Podobne biegi organizowano w Karpatach Wschodnich: bieg z Trościana, zorganizowany po raz pierwszy przez LKS "Czarni" w styczniu 1914 i bieg otwarcia schroniska w Sławsku ze stycznia 1912 r. Bieg "pięknej jazdy", czyli slalom był najchętniej organizowany na Kalatówkach w Suchym Żlebie, lub z Przełęczy Goryczkowej[10]. Ciekawe, że przepisy mówiły o dyskwalifikacji zawodnika, który upadł w czasie zjazdu! W 1913 r. podczas zawodów TTN slalom rozegrano z Beskidu. Zwyciężył Bolesław Macudziński (TTN), drugi był ex equo Leopold Worosz (KTN) i Kazimierz Tobiczyk (SN AKT), trzeci Jan Małachowski (SN TT).

W zawodach startowały także kobiety. Pierwsza była nieznana narciarka, startująca w marcu 1909 r. w biegu górskim na zboczu Pliszek w Karpatach Wschodnich. Szkoda, że nikt nie pomyślał o zanotowaniu nazwiska tej pierwszej polskiej zawodniczki![11] Osobne miejsce dla narciarek rywalizujących dawał bieg pań zorganizowany po raz pierwszy w 1911 r. z Wrótek. Trasa liczyła 900 metrów. Startowało 5 pań, a zwyciężyła Julia Zembatowa z ZON, w 1912 zwyciężyła w takim biegu Leokadia Czerwińska (TTN) w czasie 4 min. 30 sek. KTN był pierwszy w organizowaniu konkurencji, która we współczesnym narciarstwie już nie istnieje - biegu z przeszkodami. Z zawodów omawianego okresu Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem posiada wiele interesujących fotografii, będących cennym materiałem ilustracyjnym do początków narciarstwa w Zakopanem.

Wszystkie zawody tego okresu były zapowiadane przez kolorowe plakaty. W 1910 r. Mariusz Zaruski specjalnie na zawody w Goryczkowej namalował plakat przedstawiający narciarza ścigającego się z kozicą. Niestety plakat ten nie zachował się w zbiorach Muzeum, a najstarszy pochodzi z zawodów z roku 1911.
 


[7] Patrz, Dzieje narciarstwa, s. 460. Rok 1912. 16 i 18 lutego. Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy w Krakowie Zakopane.

[8] O narciarstwie, rok 1912, nakładem TTN w Krakowie, tamże.

[9] „Zakopane”, 1914, s. 7

[10] Patrz: Narciarstwo Polskie, pod red. G. Młodzikowskiego, J.A. Ziemilskiego, Warszawa 1957, s. 68-70, opisy pierwszych zawodów narciarskich.

[11] Dzieje narciarstwa, op. cit., s. 458. Rok 1909 14 marca. Karpackie Towarzystwo Narciarzy we Lwowie. I Meeting narciarski w Sławsku.
 


1 2 3 4 5 
strona: 3/5    1 2 3 4 5 
żródło:
Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    7265





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024