Zawody narciarskie, ich pojawienie się i rozwój na terenach przyległych do Zakopanego i w Tatrach są tematem bardzo ciekawym, omawianym w wielu publikacjach. Jednak ilość materiałów na ten temat powoduje konieczność ponawiania badań. Tym bardziej, że w archiwum klubu SN PTT 1907 Zakopane, pierwszej organizacji narciarskiej w Zakopanem i jednej z pierwszych w Galicji i Polsce są naprawdę bezcenne materiały. Zawartość archiwum skłoniła mnie do dalszych badań, a ich wynikiem jest powyższy tekst.
W okresie 1907-1914 liczyły się dwa ośrodki narciarstwa: Lwów i Zakopane. Po 1910 dołączył do nich Kraków z klubem TTN - Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy. Tam powstały pierwsze kluby narciarskie, tu także rozegrano pierwsze zawody. Niemniej jednak trzeba przyznać, że chociaż statuty KTN I ZON[1] zawierały postulat rozgrywania "wyścigów narciarskich", to w tym czasach królowała turystyka narciarska. Okres narciarskiego wyczynu miał dopiero nastąpić. Dopiero z czasem zaczęła się zwiększać ilość zawodników i zawodów. Pisano wiele o wyczynach Norwegów, skokach powyżej 50 metrów i zawodach narciarskich w Christianii i Tromsö. Pierwsze zawody w Galicji rozegrano w Krakowie w lutym 1895 r. i były to zawody narciarskie armii austriackiej[2], natomiast pierwsze zawody w których startowali narciarze lwowscy z KTN-u rozegrano 15 lutego 1908 r. we Lwowie. Obejmowały one trzy konkurencje: bieg płaski na 100 metrów, bieg płaski na 1609 m (1 mila), bieg płasko-zjazdowy na 1400 m. Niektóre źródła wskazują nawet na to, że pierwsze zawody rozegrano we Lwowie nawet w 1907 r., ale nie posiadamy o nich dokładniejszych informacji. Dlatego przyjmujemy, że rokiem inaugurującym zawody narciarskie na terenie Galicji jest rok 1908. Odtąd lwowski KTN propagował kierunek sportowy, obok turystycznego w narciarstwie. Jak było w Zakopanem? ZON zasadniczo odrzucał kierunek sportowy w narciarstwie, co uległo zmianie po zawodach w 1910 r. i dlatego do roku 1910 nie mamy żadnej informacji o zawodach narciarskich sekcji. Na pierwszą wzmiankę o wyścigach narciarskich natrafiamy w protokołach ZON w roku 1910. I to jest data pierwszych zawodów w Tatrach Polskich.
Pierwsze zawody narciarskie rozegrano w Zakopanem w dniu 28 marca 1910 r. jako "I Międzynarodowy Dzień Narciarski". Pierwszy termin startu wyznaczono na 13 marca, ale odwilż spowodowała stopnienie śniegu i przesunięcie zawodów na 28 marca. W organizacji zawodów wzięły udział następujące organizacje: Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy (TTN) z Krakowa oraz Zakopiański Oddział Narciarzy (ZON) z Zakopanego. W "wyścigu" wzięli udział narciarze ze wszystkich ówczesnych ośrodków narciarskich: Lwowa, Krakowa, Bielska, Przemyśla, Nowego Targu, Krzeszowic i Zakopanego, gdzie zakopiańczycy mieli honor podejmowania gości. Na starcie zjawiło się także dwóch narciarzy z Osterreiche Sport Ski Verein z Wiednia, między innymi narciarz Gerin[3] Stąd nazwa "zawody międzynarodowe". Po dużych opadach śniegu narciarze i kibice ciągnęli na Halę Goryczkową, miejsce zawodów. W zawodach wzięło udział aż 150 narciarzy. Ta liczba jest zastanawiająca, świadczy bowiem o dużym zainteresowaniu narciarstwem sportowym wśród narciarzy wymienionych klubów. Obecnie, liczba 150 zawodników na starcie zdarza się bardzo rzadko. O godzinie 10 rozegrano bieg juniorów z Goryczkowej Przełęczy, w którym zwyciężył Jan Jarzyna ze Lwowa (KTN) z czasem 1.35 min., drugi był Stanisław Mazurkiewicz (ZON) 2.32 min. a trzeci Stefan Jaworski (ZON) w 3.32 min. Drugą konkurencją był bieg starszych. Na starcie stanęło, jak wynika ze wspomnień Bobkowskiego, 9 zawodników. Identyczny czas uzyskali: Henryk Bednarski (ZON) i Gerin (Wiedeń), a mianowicie 1.13 min. Dlatego między nimi rozegrano drugi bieg w którym zwycięża Gerin. Trzeci był Stanisław Zdyb (ZON). Najważniejszą konkurencją dnia był bieg tatrzański, w którym startowało 13 narciarzy, a rozegrany w pobliżu Goryczkowej Przełęczy. Zwyciężył w nim ponownie Jan Jarzyna z czasem 4.28 min, drugi Gerin, a trzeci sam Mariusz Zaruski. Odtąd bieg tatrzański był najważniejszą i najtrudniejszą konkurencją zawodów, a zwycięzcy nadawano tytuł "mistrza Tatr". Sędziami zawodów byli: Walery Goetel, Tadeusz Smoluchowski, Aleksander Bobkowski i Marian Krzyżanowski. Po zakończeniu zawodów rozdanie nagród odbyło się w cukierni Przanowskiego.
[1] KTN - Karpackie Towarzystwo Narciarzy - powstało 19 stycznia 1907 r. we Lwowie, ZON TT (Zakopiański Oddział Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego) - powstał w lutym 1907 r. w Zakopanem. Były to jedne z pierwszych organizacji narciarskich powstałych w Galicji, jeśli nie pierwsze. Patrz także: Statut ZON TT, w zbiorach archiwum Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
[2] Zenobiusz Pręgowski, Dzieje narciarstwa polskiego do 1914 r., Warszawa 1994, s. 457. tamże
[3] Narciarstwo Polskie, T.1, Kraków 1925: Tamże: Bob. (Aleksander Bobkowski), I Międzynarodowy Dzień Narciarski w Zakopanem, 28 marca 1910 r. Autor opisuje zawody, których był uczestnikiem - W.S. Opis zawodów z 1910 r. w: Pamiętnik jubileuszu trzydziestolecia SN PTT przy oddziale zakopiańskim PTT, 1937, w zbiorach MT.