E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zawody
Pierwsze zawody narciarskie w Tatrach Polskich w latach 1910-1914
strona: 1/5    1 2 3 4 5 

Zawody narciarskie, ich pojawienie się i rozwój na terenach przyległych do Zakopanego i w Tatrach są tematem bardzo ciekawym, omawianym w wielu publikacjach. Jednak ilość materiałów na ten temat powoduje konieczność ponawiania badań. Tym bardziej, że w archiwum klubu SN PTT 1907 Zakopane, pierwszej organizacji narciarskiej w Zakopanem i jednej z pierwszych w Galicji i Polsce są naprawdę bezcenne materiały. Zawartość archiwum skłoniła mnie do dalszych badań, a ich wynikiem jest powyższy tekst.

W okresie 1907-1914 liczyły się dwa ośrodki narciarstwa: Lwów i Zakopane. Po 1910 dołączył do nich Kraków z klubem TTN - Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy. Tam powstały pierwsze kluby narciarskie, tu także rozegrano pierwsze zawody. Niemniej jednak trzeba przyznać, że chociaż statuty KTN I ZON[1] zawierały postulat rozgrywania "wyścigów narciarskich", to w tym czasach królowała turystyka narciarska. Okres narciarskiego wyczynu miał dopiero nastąpić. Dopiero z czasem zaczęła się zwiększać ilość zawodników i zawodów. Pisano wiele o wyczynach Norwegów, skokach powyżej 50 metrów i zawodach narciarskich w Christianii i Tromsö. Pierwsze zawody w Galicji rozegrano w Krakowie w lutym 1895 r. i były to zawody narciarskie armii austriackiej[2], natomiast pierwsze zawody w których startowali narciarze lwowscy z KTN-u rozegrano 15 lutego 1908 r. we Lwowie. Obejmowały one trzy konkurencje: bieg płaski na 100 metrów, bieg płaski na 1609 m (1 mila), bieg płasko-zjazdowy na 1400 m. Niektóre źródła wskazują nawet na to, że pierwsze zawody rozegrano we Lwowie nawet w 1907 r., ale nie posiadamy o nich dokładniejszych informacji. Dlatego przyjmujemy, że rokiem inaugurującym zawody narciarskie na terenie Galicji jest rok 1908. Odtąd lwowski KTN propagował kierunek sportowy, obok turystycznego w narciarstwie. Jak było w Zakopanem? ZON zasadniczo odrzucał kierunek sportowy w narciarstwie, co uległo zmianie po zawodach w 1910 r. i dlatego do roku 1910 nie mamy żadnej informacji o zawodach narciarskich sekcji. Na pierwszą wzmiankę o wyścigach narciarskich natrafiamy w protokołach ZON w roku 1910. I to jest data pierwszych zawodów w Tatrach Polskich.

Pierwsze zawody narciarskie rozegrano w Zakopanem w dniu 28 marca 1910 r. jako "I Międzynarodowy Dzień Narciarski". Pierwszy termin startu wyznaczono na 13 marca, ale odwilż spowodowała stopnienie śniegu i przesunięcie zawodów na 28 marca. W organizacji zawodów wzięły udział następujące organizacje: Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy (TTN) z Krakowa oraz Zakopiański Oddział Narciarzy (ZON) z Zakopanego. W "wyścigu" wzięli udział narciarze ze wszystkich ówczesnych ośrodków narciarskich: Lwowa, Krakowa, Bielska, Przemyśla, Nowego Targu, Krzeszowic i Zakopanego, gdzie zakopiańczycy mieli honor podejmowania gości. Na starcie zjawiło się także dwóch narciarzy z Osterreiche Sport Ski Verein z Wiednia, między innymi narciarz Gerin[3] Stąd nazwa "zawody międzynarodowe". Po dużych opadach śniegu narciarze i kibice ciągnęli na Halę Goryczkową, miejsce zawodów. W zawodach wzięło udział aż 150 narciarzy. Ta liczba jest zastanawiająca, świadczy bowiem o dużym zainteresowaniu narciarstwem sportowym wśród narciarzy wymienionych klubów. Obecnie, liczba 150 zawodników na starcie zdarza się bardzo rzadko. O godzinie 10 rozegrano bieg juniorów z Goryczkowej Przełęczy, w którym zwyciężył Jan Jarzyna ze Lwowa (KTN) z czasem 1.35 min., drugi był Stanisław Mazurkiewicz (ZON) 2.32 min. a trzeci Stefan Jaworski (ZON) w 3.32 min. Drugą konkurencją był bieg starszych. Na starcie stanęło, jak wynika ze wspomnień Bobkowskiego, 9 zawodników. Identyczny czas uzyskali: Henryk Bednarski (ZON) i Gerin (Wiedeń), a mianowicie 1.13 min. Dlatego między nimi rozegrano drugi bieg w którym zwycięża Gerin. Trzeci był Stanisław Zdyb (ZON). Najważniejszą konkurencją dnia był bieg tatrzański, w którym startowało 13 narciarzy, a rozegrany w pobliżu Goryczkowej Przełęczy. Zwyciężył w nim ponownie Jan Jarzyna z czasem 4.28 min, drugi Gerin, a trzeci sam Mariusz Zaruski. Odtąd bieg tatrzański był najważniejszą i najtrudniejszą konkurencją zawodów, a zwycięzcy nadawano tytuł "mistrza Tatr". Sędziami zawodów byli: Walery Goetel, Tadeusz Smoluchowski, Aleksander Bobkowski i Marian Krzyżanowski. Po zakończeniu zawodów rozdanie nagród odbyło się w cukierni Przanowskiego.
 


[1] KTN - Karpackie Towarzystwo Narciarzy - powstało 19 stycznia 1907 r. we Lwowie, ZON TT (Zakopiański Oddział Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego) - powstał w lutym 1907 r. w Zakopanem. Były to jedne z pierwszych organizacji narciarskich powstałych w Galicji, jeśli nie pierwsze. Patrz także: Statut ZON TT, w zbiorach archiwum Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

[2] Zenobiusz Pręgowski, Dzieje narciarstwa polskiego do 1914 r., Warszawa 1994, s. 457. tamże

[3] Narciarstwo Polskie, T.1, Kraków 1925: Tamże: Bob. (Aleksander Bobkowski), I Międzynarodowy Dzień Narciarski w Zakopanem, 28 marca 1910 r. Autor opisuje zawody, których był uczestnikiem - W.S. Opis zawodów z 1910 r. w: Pamiętnik jubileuszu trzydziestolecia SN PTT przy oddziale zakopiańskim PTT, 1937, w zbiorach MT.
 


1 2 3 4 5 
strona: 1/5    1 2 3 4 5 
żródło:
Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    7264





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024