E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Wielka Krokiew
Fenomen Wielkiej Krokwi - kolebki polskich skoków narciarskich...
Wielka Krokiew (fot. Wojciech Szatkowski)
strona: 6/7    1 2 3 4 5 6 7 

Puchary Świata na Wielkiej Krokwi...

Po raz pierwszy zawody pucharu świata w skokach narciarskich rozegrano w Zakopanem w terminie 26-27 stycznia 1980 r. na obiektach K 70 i K 90. Konkurs na Średniej Krokwi odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych (najpierw odwilż, potem wiatr halny). Zwyciężył w nim skoczek zakopiańskiej Legii, olimpijczyk - Stanisław Bobak, przed Norwegiem Mobekkiem i zawodnikiem z NRD - Schmidtem. Dzień później skakano na Wielkiej Krokwi, gdzie świetnie pokazał się kolejny z naszych reprezentantów, a obecnie drugi trener reprezentacji polskich skoczków - Piotr Fijas. Po skokach na 113 i 113,5 m zwyciężył on przed Bobakiem i Norwegiem Mobekkiem. Na następne pucharowe zawody Zakopane czekało aż 10 lat. Konkurs odbył się 17 stycznia 1990 r. Na Wielkiej Krokwi zwyciężył wtedy jeden z najbardziej utytułowanych skoczków świata - Jens Weissflog, drugi był Austriak Andreas Felder, a trzeci zawodnik norweski Fidjestoel. Polacy tym razem daleko.

Na Krokwi, jak już było mowa, zaczynali swoje kariery świetni zawodnicy. Tak było ze Słoweńcem Primożem Peterką z klubu SK Triglav, który 27 stycznia 1996 r. wygrał tu pucharowy konkurs. Miał wtedy niecałe 17 lat i od tryumfu na Wielkiej Krokwi rozpoczął swój zwycięski sezon na skoczniach całego świata. Już w pierwszym skoku pobił rekord skoczni i ustanowił nowy - 130 metrów. Tego dnia dziewiąte miejsce zajął polski skoczek z Wisły - Adam Małysz. Drugiego dnia najlepszym okazał się "Goldi" - Andreas Goldberger (ze skokami na 122,5 i 125,5 m), a Peterka musiał tym razem zadowolić się drugim miejscem. Małysz był szósty. Ten konkurs był ważny także z innych względów. Prezydent Aleksander Kwaśniewski po raz pierwszy złożył wtedy zapewnienie o poparciu przez władze polskie kandydatury Zakopanego do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2006. Ostatecznie Zakopane przegrało swoja olimpijską szansę podczas sesji MKOL w Seulu.

Pół roku później, 17 i 18 stycznia 1998 r. najlepsi skoczkowie świata ponownie spotkali się w Zakopanem. Pierwszego dnia najdalej skakał Norweg Kristian Brenden (99, 106 m), przed Janne Ahonenem i Svenem Hannawaldem z Niemiec. Dobrze zaprezentował się zawodnik zakopiańskiej "Wisły" - Robert Mateja, który zajął szóstą lokatę. Drugiego dnia zawodów dawną świetną formę odnalazł Peterka (124 i 127 m), który zwyciężył przed Kazuyoshim Funakim z Japonii i Svenem Hannawaldem. W roku 1999 puchar świata odbył się w Zakopanem dwukrotnie. 16 stycznia zwyciężył Stefan Horngacher, przed Janne Ahonenem i Ingebrigtsenem, a w dzień potem Ahonen, przed Funakim i Horngacherem. Robert Mateja prowadził po pierwszej serii. Niestety w drugiej oddał krótki skok i nie odegrał w konkursie ważniejszej roli. Kolejne konkursy pucharu świata rozegrano na Wielkiej Krokwi 18 i 19 grudnia 1999 r. Ich tryumfatorem okazał się superskoczek z niemieckiego Willingen - Martin Schmitt; Adam Małysz był 13. 18 stycznia zwyciężył Schmitt, przed Ahonenem i Norwegiem Ottesenem. Dzień później ponownie najlepszy był Schmitt, przed Ahonenem i Austriakiem Widhoelzlem. Po tym konkursie skocznia straciła homologację FIS, którą odzyskała po przebudowie na Zimową Uniwersjadę Zakopane 2001. Nowym rekordzistą obiektu jest Niemiec Sven Hannawald - 140 m. Swój świetny wynik osiągnął 18 stycznia 2003 r. podczas zawodów Pucharu Świata. Dodatkową wymową tego konkursu był fakt pojednania Hannawalda z polską publicznością, która zachowała się wspaniale. "Hanni" powiedział po konkursie, w którym ukłonił się kilkakrotnie polskiej widowni: - Możemy się uczyć od polskiej publiczności.

Następne w historii Wielkiej Krokwi konkursy Pucharu Świata rozegrano w 2002 i 2003 i 2004 r. Dzięki Adamowi Małyszowi i najlepszym skoczkom świata było to święto narciarstwa w Zakopanem, a obydwa konkursy pokazały jak Polacy potrafią się cieszyć sukcesem swojego zawodnika, ale i sukcesami skoczków z całego świata. W sobotę 18 stycznia 2003 r. po raz pierwszy w Polsce skakano przy sztucznym oświetleniu. Także na Krokwi odbył się w 1999 r. finał Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, którego zwycięzcą został fenomenalny Norweg - Bjarte Engen Vik.

Na pokrytych igielitem skoczniach pod Krokwią K 35, 65 i 85 odbywają się też mistrzostwa Polski w skokach na igielicie, zawody ligi szkolnej w skokach narciarskich, wyłaniające najbardziej utalentowaną młodzież, zawody Mc Donalds Cup i puchar prezesa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Stadion sportowy pod Krokwią to miejsce, gdzie rozpoczyna się większość wielkich imprez sportowych w Zakopanem. Oprócz zawodów pucharowych Krokiew już trzykrotnie gościła najlepszych sportowców - studentów: w 1956, 1993 i 2001 r. Najlepszym skoczkiem Zimowej Uniwersiady Zakopane 2001 był zawodnik LKS "Klimczok" Bystra - Łukasz Kruczek. Skocznia ciągle zmienia się. Na skoczni wybudowano nową wieżę sędziowską, projektowaną przez inż. Stanisława Karpiela, a wiosną 2004 r. pokryto zeskok skoczni fińskim igelitem. W 2005 r. dwa konkursy PŚ wygrał Adam Małysz, w tym raz ex aequo z Norwegiem Roarem Ljoekelsoeyem. W 2006 r. natomiast znakomicie zaprezentował się Fin Matti Hautameaki.

Myślę, że Wielka Krokiew, skocznia zawsze przyjazna dla zawodników, jest miejscem, gdzie niedługo znowu odbędą się skoki z udziałem najlepszych. Gorąco kibicować będziemy wszystkim. Zakopane pragnie też, aby najlepsi skoczkowie świata zawsze chętnie wracali na Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza i życzy im zawsze udanej sportowej rywalizacji.


Wojciech Szatkowski

Muzeum Tatrzańskie
1 2 3 4 5 6 7 
strona: 6/7    1 2 3 4 5 6 7 
żródło:
Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    17687





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024