Puchary Świata na Wielkiej Krokwi...
Po raz pierwszy zawody pucharu świata w skokach narciarskich rozegrano w Zakopanem w terminie 26-27 stycznia 1980 r. na obiektach K 70 i K 90. Konkurs na Średniej Krokwi odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych (najpierw odwilż, potem wiatr halny). Zwyciężył w nim skoczek zakopiańskiej Legii, olimpijczyk - Stanisław Bobak, przed Norwegiem Mobekkiem i zawodnikiem z NRD - Schmidtem. Dzień później skakano na Wielkiej Krokwi, gdzie świetnie pokazał się kolejny z naszych reprezentantów, a obecnie drugi trener reprezentacji polskich skoczków - Piotr Fijas. Po skokach na 113 i 113,5 m zwyciężył on przed Bobakiem i Norwegiem Mobekkiem. Na następne pucharowe zawody Zakopane czekało aż 10 lat. Konkurs odbył się 17 stycznia 1990 r. Na Wielkiej Krokwi zwyciężył wtedy jeden z najbardziej utytułowanych skoczków świata - Jens Weissflog, drugi był Austriak Andreas Felder, a trzeci zawodnik norweski Fidjestoel. Polacy tym razem daleko.
Na Krokwi, jak już było mowa, zaczynali swoje kariery świetni zawodnicy. Tak było ze Słoweńcem Primożem Peterką z klubu SK Triglav, który 27 stycznia 1996 r. wygrał tu pucharowy konkurs. Miał wtedy niecałe 17 lat i od tryumfu na Wielkiej Krokwi rozpoczął swój zwycięski sezon na skoczniach całego świata. Już w pierwszym skoku pobił rekord skoczni i ustanowił nowy - 130 metrów. Tego dnia dziewiąte miejsce zajął polski skoczek z Wisły - Adam Małysz. Drugiego dnia najlepszym okazał się "Goldi" - Andreas Goldberger (ze skokami na 122,5 i 125,5 m), a Peterka musiał tym razem zadowolić się drugim miejscem. Małysz był szósty. Ten konkurs był ważny także z innych względów. Prezydent Aleksander Kwaśniewski po raz pierwszy złożył wtedy zapewnienie o poparciu przez władze polskie kandydatury Zakopanego do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2006. Ostatecznie Zakopane przegrało swoja olimpijską szansę podczas sesji MKOL w Seulu.
Pół roku później, 17 i 18 stycznia 1998 r. najlepsi skoczkowie świata ponownie spotkali się w Zakopanem. Pierwszego dnia najdalej skakał Norweg Kristian Brenden (99, 106 m), przed Janne Ahonenem i Svenem Hannawaldem z Niemiec. Dobrze zaprezentował się zawodnik zakopiańskiej "Wisły" - Robert Mateja, który zajął szóstą lokatę. Drugiego dnia zawodów dawną świetną formę odnalazł Peterka (124 i 127 m), który zwyciężył przed Kazuyoshim Funakim z Japonii i Svenem Hannawaldem. W roku 1999 puchar świata odbył się w Zakopanem dwukrotnie. 16 stycznia zwyciężył Stefan Horngacher, przed Janne Ahonenem i Ingebrigtsenem, a w dzień potem Ahonen, przed Funakim i Horngacherem. Robert Mateja prowadził po pierwszej serii. Niestety w drugiej oddał krótki skok i nie odegrał w konkursie ważniejszej roli. Kolejne konkursy pucharu świata rozegrano na Wielkiej Krokwi 18 i 19 grudnia 1999 r. Ich tryumfatorem okazał się superskoczek z niemieckiego Willingen - Martin Schmitt; Adam Małysz był 13. 18 stycznia zwyciężył Schmitt, przed Ahonenem i Norwegiem Ottesenem. Dzień później ponownie najlepszy był Schmitt, przed Ahonenem i Austriakiem Widhoelzlem. Po tym konkursie skocznia straciła homologację FIS, którą odzyskała po przebudowie na Zimową Uniwersjadę Zakopane 2001. Nowym rekordzistą obiektu jest Niemiec Sven Hannawald - 140 m. Swój świetny wynik osiągnął 18 stycznia 2003 r. podczas zawodów Pucharu Świata. Dodatkową wymową tego konkursu był fakt pojednania Hannawalda z polską publicznością, która zachowała się wspaniale. "Hanni" powiedział po konkursie, w którym ukłonił się kilkakrotnie polskiej widowni: - Możemy się uczyć od polskiej publiczności.
Następne w historii Wielkiej Krokwi konkursy Pucharu Świata rozegrano w 2002 i 2003 i 2004 r. Dzięki Adamowi Małyszowi i najlepszym skoczkom świata było to święto narciarstwa w Zakopanem, a obydwa konkursy pokazały jak Polacy potrafią się cieszyć sukcesem swojego zawodnika, ale i sukcesami skoczków z całego świata. W sobotę 18 stycznia 2003 r. po raz pierwszy w Polsce skakano przy sztucznym oświetleniu. Także na Krokwi odbył się w 1999 r. finał Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, którego zwycięzcą został fenomenalny Norweg - Bjarte Engen Vik.
Na pokrytych igielitem skoczniach pod Krokwią K 35, 65 i 85 odbywają się też mistrzostwa Polski w skokach na igielicie, zawody ligi szkolnej w skokach narciarskich, wyłaniające najbardziej utalentowaną młodzież, zawody Mc Donalds Cup i puchar prezesa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Stadion sportowy pod Krokwią to miejsce, gdzie rozpoczyna się większość wielkich imprez sportowych w Zakopanem. Oprócz zawodów pucharowych Krokiew już trzykrotnie gościła najlepszych sportowców - studentów: w 1956, 1993 i 2001 r. Najlepszym skoczkiem Zimowej Uniwersiady Zakopane 2001 był zawodnik LKS "Klimczok" Bystra - Łukasz Kruczek. Skocznia ciągle zmienia się. Na skoczni wybudowano nową wieżę sędziowską, projektowaną przez inż. Stanisława Karpiela, a wiosną 2004 r. pokryto zeskok skoczni fińskim igelitem. W 2005 r. dwa konkursy PŚ wygrał Adam Małysz, w tym raz ex aequo z Norwegiem Roarem Ljoekelsoeyem. W 2006 r. natomiast znakomicie zaprezentował się Fin Matti Hautameaki.
Myślę, że Wielka Krokiew, skocznia zawsze przyjazna dla zawodników, jest miejscem, gdzie niedługo znowu odbędą się skoki z udziałem najlepszych. Gorąco kibicować będziemy wszystkim. Zakopane pragnie też, aby najlepsi skoczkowie świata zawsze chętnie wracali na Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza i życzy im zawsze udanej sportowej rywalizacji.
Wojciech Szatkowski
Muzeum Tatrzańskie