E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Chwistek Leon

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Chwistek Leon (13 VI 1884 Kraków - 20 VIII 1944 Barwisze k. Moskwy), syn » Bronisława Chwistka .

Matematyk, logik, filozof, teoretyk sztuki, malarz. Po studiach na UJ (dr 1906) pracował naukowo i równocześnie (1909-26 z przerwami) uczył matematyki w krak. Gimnazjum Sobieskiego, w 1914-16 służył w Legionach Pol. W 1930-41 był prof. na Uniw. Lwow., potem wykładał na uniw. w Tyflisie, a następnie działał w Związku Patriotów Pol. w Moskwie.

Młode lata spędził w Zakopanem , przyjaźniąc się wtedy z Bronisławem Malinowskim i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem . Chodził po Tatrach i już w 1892 opisał wycieczkę (ze swym nauczycielem Edmundem Cięglewiczem ) przez Zawrat do Morskiego Oka i ozdobił ten utwór własnymi rysunkami. Od 1895 mieszkał w Krakowie, ale do Zakopanego często przyjeżdżał i nadal chodził w góry; jedną z jego większych wycieczek tatrz. zarejestrował Cięglewicz w czasopiśmie "Giewont " (1902, nr 9). Pierwsze publikowane teksty samego Ch., wówczas 18-letniego, dotyczą Tatr i Zakopanego: recenzja Pamiętnik Tow. Tatrzańskiego na r. 1902 ("Giewont" 1902, nr 1), artykulik o tur. treści pt. Z Tatr: Dolina Białego (tamże, nr 2) oraz recenzja pt. Teatr (tamże) o przedstawieniach teatru krak. w Zakopanem. Z tego też okresu pochodzi jego akwarela Ślizgawka pod Giewontem (1900) i rysunek Widok z regla w Zakopanem (1907). W 1908 zarys jednego z Kominów Strążyskich posłużył mu do doświadczeń psychologicznych nad zmiennością percepcji treści w obrazach.

W latach międzywoj. nadal bywał często w Zakopanem i był wtedy jedną z typowych postaci letnich sezonów. Pomijając tu liczne jego prace i artykuły nauk. i z dziedziny sztuki, ogłosił w tym okresie pracę Zagadnienia współczesnej architektury ("Nowa Sztuka" 1921, nr 1) z własnym projektem hotelu w Zakopanem o kształcie Krywania , z balkonami we wnękach w formie grot tatrz., z wieżyczkami w kształcie smreków i z pochyłą galerią jakby do zjazdu narc. W artykule Zagadnienie kultury towarzyskiej ("Dz. Pozn." 1929, nr 253) pisze m.in. o stosunkach zakop. W jego międzywoj. twórczości plastycznej Tatry już chyba nie występują (poza owym projektem hotelu), są jednak portrety osób związanych z Tatrami i Zakopanem, np. Zofii Stryjeńskiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej . Jest też rysunek Witkacy na nartach (1921), a także dawniejszy rysunek z Zakopanego: Miciński i Witkacy (ok. 1912).

W okresie międzywoj. napisał powieść Pałace Boga, ale zdołał wydrukować tylko jej fragmenty, np. Godzina lenistwa ("Czas" 1934, nr 69, dod. lit.) o bardzo tatrz. i zakop. treści. To co ocalało z tej powieści opublikował po wojnie Ludwik B. Grzeniewski pt. Leona Chwistka "Pałace Boga" (Wa. 1968 i wyd. 2 rozszerz.: Wa. 1979).



Literatura:
Karol Estreicher: Leon Chwistek, biografia artysty . Kr. 1971. - Jacek Woźniakowski: Leon Chwistek i jego czasy . "Tyg. Powsz." 1971, nr 40. - Zofia Jeżewska: Leon Chwistek . Wa 1980.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024