E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Zamkovszky István

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Zamkovszky István, w słow. literaturze Zamkovský Štefan (1906 Lewocza - 15 V 1961 Bańska Szczawnica). Węg. taternik i przewodnik tatrz., z zawodu fotograf.

Przybył w Tatry w poszukiwaniu pracy i przez kilka lat zarabiał na życie jako tragarz wynosząc zaopatrzenie do Schroniska Téryego i Zbójnickiego Schroniska. W 1936-42 wsp. z Janem Kácianem prowadził jako dzierżawca Schronisko Téryego.

Taternictwo zaczął uprawiać jeszcze wtedy, gdy był tragarzem. W latach 1927-38 był jednym z czołowych i najbardziej aktywnych taterników po pd. stronie Tatr. Dokonał licznych pierwszych wejść, z tego wiele najlepszych w 1932-37 w towarzystwie Stanisława Motyki i Jana Sawickiego, ale także z Zoltánem Brüllem oraz in. taternikami węg., słow., czes., spiskoniem. i pol. (np. Bolesław Chwaściński, Zdzisław Dąbrowski, Wiesław Stanisławski).

Uczestniczył w zdobyciu takich nowych dróg jak: pd.-wsch. ścianą Zamarłej Turni, pr. filarem wsch. ściany Zadniej Baszty, pd. filarem i pd.-zach. ścianą Ostrego Szczytu, zach. ścianą Małego Lodowego Szczytu, zach. ścianą Łomnicy wprost pod Żółte Plamy, pd. ścianą Wsch. Szczytu Wideł i wielu in. Brał też udział w I wejściu pd.-wsch. uskokiem Zadniego Mnicha (w 1934 z Motyką i in.), co było jedną z najwybitniejszych dróg przebytych w Tatrach z zastosowaniem techniki hakowej aż do II wojny światowej.

Wspinał się też dużo w zimie, np.: I przejście granią z Ostrego Szczytu na Jaworową Przełęcz, I wejście zim. przez Niemiecką Drabinę na Łomnicę. Uczestniczył w pierwszej próbie wejścia zim. na Galerię Gankową jej pn.-zach. ścianą.

W 1934 został zawodowym przewodnikiem tatrz.; on i Matthias Nitsch wyróżniali się wśród przewodników po pd. stronie Tatr jako najlepsi taternicy i zarazem najsprawniejsi ratownicy, ale Z. znał lepiej całe Tatry Wysokie.

W 1942 Z. w Dolinie Małej Zimnej Wody blisko górnej granicy lasu wybudował prywatnie z wielkim wysiłkiem własne schronisko tur. i prowadził je w 1942-48; nazywało się wtedy Schroniskiem Zamkowskiego lub Zamkówką (Zamkovskeho chata, Zamkovka).

W 1948 schronisko to zostało skonfiskowane, upaństwowione i przemianowane (Nálepkova chata). Z. w 1949-50 był kierownikiem schroniska na Siodełku (Bilíkova chata), a następnie musiał opuścić ukochane Tatry i podjął pracę w Bańskiej Szczawnicy.

W latach międzywojennych Z. był postacią b. popularną i ogólnie lubianą wśród turystów i taterników po obu stronach Tatr. Przyjaźnił się z ludźmi różnej narodowości, ale uważał się zawsze za Węgra (podobnie jak jego bliski przyjaciel Zoltán Brüll). Był wielojęzyczny, mówił też i pisał po polsku dość płynnie choć z błędami. Opisy swych nowych dróg przysyłał do "Taternika" napisane po polsku, korespondował z Polakami po polsku.

Wspomnienie z próby zdobycia Wyżniej Rówienkowej Przełęczy Klimkowym Kominem od pn. napisał zupełnie samodzielnie i własnoręcznie po polsku i wysłał do tegoż czasopisma; wspomnienie to, po pewnym skorygowaniu polszczyzny przez redakcję, ukazało się pt. Nieznany komin ("Tat." 19, 1934-35, nr 3). Z. jest też współautorem (z Brüllem, Motyką i Sawickim) artykułu O sztuczne ułatwienia wspinaczki (tamże); przy tym artykule jest karykatura Z. rysowana przez Motykę. Z. był członkiem Sekcji Taternickiej KS "Tatry" w Zakopanem.

Lit. - Ivan Bohuš: Na každom kroku kameň. Košice 1966, s. 140-145.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024