E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Semkowicz Władysław

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Semkowicz Władysław (9 V 1878 Lwów - 19 II 1949 Kraków). Historyk (Uniw. Lwow. 1903), prof. UJ 1916-48, czł. PAU 1919. W 1939-40 wraz z in. profesorami UJ był więziony w niem. obozie koncentr. w Sachsenhausen.

Jego liczne prace nauk. dotyczą różnych ziem pol. oraz spraw ogólnych. Zajmował się również dziejami Podtatrza, zwł. Orawy i Spisza, co wynikało m.in. z jego wielkiego umiłowania Tatr i Podtatrza i wieloletniego uprawiania tam turystyki i krajoznawstwa, także narciarstwa, początkowo z kolegami z krak. AZS. Jeszcze w 1929 jako dziekan Wydziału Filoz. UJ udał się w zimie na nartach do Doliny Pięciu Stawów Pol. na inspekcję działającej tam wówczas stacji nauk. Instytutu Geografii UJ. Zaprawa sport. i tur. umożliwiła mu potem przetrwanie w ciężkich warunkach obozu koncentracyjnego.

Wiele prac hist. dotyczących obszaru Tatr i Podtatrza ogłosił w wydawnictwach polskich i słowackich. Wybitną i b. cenną pozycją w literaturze nauk. tego regionu jest jego dwutomowe dzieło Materiały źródłowe do dziejów osadnictwa górnej Orawy (Za. 1932 i 1939). Spisza dotyczy np. najlepiej przez S. wydany Akt zastawu XVI miast spiskich Polsce z r. 1412 ("Wierchy" 8, 1930); opublikował to również po słow.: Záložná listina 16 spišských miest Polsku v r. 1412 ("Sbor. Muz. Slov. Spol." 24, 1930, nr 3-4). Dokładny obraz dawnych enklaw pol. na Spiszu przedstawił na opracowanej przez siebie mapie hist. Rzeczpospolita Polska w roku 1771 (Lw. 1924).

Dziejów całego Podtatrza dotyczy Granica polsko-węgierska w oświetleniu historycznem ("Pam. TT" 37, 1920). Ogłosił jedyne źródłowe opracowanie ważnego wydarzenia z dziejów Orawy pt. Udział wojsk litewskich Sobieskiego w kampanji roku 1683 ("Ateneum Wileńskie" 9, 1934) i to samo po słow.: Litovské vojsko Sobieského na Slovensku roku 1683 ("Sbor. Muz. Slov. Spol." 27-28, 1933-34, nr 1-8). Z dziedziny historii Podtatrza oprócz dalszych prac nauk. napisał też szereg artykułów pop.-nauk. do czasopism "Orli Lot", "Ziemia", "Wierchy" i in.W 1929 uczestniczył w Krakowie w » Konferencjach Tatrzańskich i wypowiadał się tam na temat badań hist., toponomastycznych i antropogeogr. w Tatrach i na Podtatrzu. Pisał kilkakrotnie ogólnie na temat zbierania i badania nazw geogr. (także w Tatrach).W 1919-20 w czasie pol.-czechosł. sporu o granicę na Orawie i Spiszu i w Tatrach działał jako ekspert (m.in. na konferencji pokojowej w Paryżu) i w związku z tą sprawą ogłosił prace nauk. i liczne artykuły pop.-naukowe.Po ustaleniu granicy dalej zajmował się żywo sprawami Orawy Pol. i Spisza Pol., w 1920 założył Tow. Kresów Południowych, które na tych terenach starało się o ich gosp. rozwój i prowadziło akcję kult.-oświatową. Osobiście opiekował się młodzieżą z tych terenów, studiującą w Krakowie. Okresu 1919-20 dotyczą jego wspomnienia O Spisz, Orawę i Czadeckie ("Wierchy" 8, 1930).Pracował też gorliwie nad sprawą zbliżenia polsko-słowackiego. Z zagadnieniem tym wiążą się takie jego prace jak O polsko-słowackich terenach współpracy naukowej i kulturalnej ("Sborník na počest Jozefa Škultétyho", Turč. Sv. Ma. 1933) oraz Polacy i Słowacy w dziejowym stosunku (w zredagowanym przez siebie dwutomowym dziele zbior. Słowacja i Słowacy, Kr. 1938). W latach międzywoj. był też inicjatorem i protektorem studiów młodzieży słow. na UJ.

Warto też wspomnieć o takich pracach S. jak Oswald Balzer jako obrońca Morskiego Oka ("Wierchy" 11, 1933) oraz W sprawie najstarszej pieczęci Zakopanego ("Wiad. Numizm.-Archeol." 20, 1938-39). PTT w 1933 mianowało go swym członkiem honorowym.

Lit. - "Rocz. Hist." 18, 1949. - Józef Mitkowski i Anna Kutrzeba-Pojnarowa: Etnografia i nauki pomocnicze historii w pierwszej połowie XX wieku. "Lud" 44, 1957. - Jadwiga Semkowiczowa: Wspomnienie o Władysławie Semkowiczu. "Wierchy" 36, 1967. - "BUP" cz. I, zesz. 3, 1985.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024