E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Osiecki Stefan

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Osiecki Stefan (23 II 1902 Warszawa - 7 V 1977 Londyn), syn » Stanisława Osieckiego. Taternik, alpinista, narciarz, inż. architekt (Politechn. Warsz. 1929), grafik, filmowiec. Walczył w Wojsku Pol. w 1920 i w 1939 (w obronie Lwowa), po czym przez Węgry i Francję przedostał się do Anglii.

Lata szkolne spędził częściowo w Zakopanem (do końca 1916) i już wtedy chodził w Tatry na wycieczki tur. (od 1909) i tatern. (od 1916), początkowo z ojcem, a w 1920-30 uprawiał taternictwo samodzielnie, m.in. z Janem Małachowskim (kuzynem Bohdana Małachowskiego), Adamem Karpińskim i Konstantym Narkiewiczem-Jodką.Dokonał m.in. kilku pierwszych przejść zim. w 1925, np. Granią Soliska od Bystrego Przechodu do Soliskowej Przełęczy (z Karpińskim) i na Szczyrbski Szczyt (z tymże i in.). W 1928 z Narkiewiczem dokonał zaawansowanej próby wejścia niezdobytą jeszcze wówczas pn.-wsch. ścianą Mnicha.

Był uczestnikiem dwóch pol. wypraw w Andy (1933-34 i 1936-37) w czasie których został współzdobywcą kilku wysokich szczytów i ówczesnego pol. rekordu wysokości przy wejściu nową drogą na Aconcagua (6960 m).

O. pisał sporo o obu wyprawach andyjskich w "Taterniku" i w czasopismach pd.-amer., a o taternictwie letnim i zim. jedynie krótki artykuł Śnieg i skały ("Sport Zim." 1930, nr 3).W 1927 przy poparciu Oddziału Warsz. PTT realizował w Tatrach filmy krótkometrażowe, m.in. Piękno Tatr , częściowo o tematyce tatern.; potem także tatrz. film narc. (w 1928?). W 1934 nakręcił film z przebiegu I pol. wyprawy w Andy i zmontował go po powrocie do Polski. Film ten był w 1936 wyświetlany w Buenos Aires przez uczestników II pol. wyprawy andyjskiej, a w 1939 w Indiach przez członków I pol. wyprawy himalajskiej. Po wojnie film ten uchodził za zaginiony, ale w 1986 został przez Aleksandra Kwiatkowskiego odnaleziony w Londynie (z ang. tytułem Roof of America ) i w 1988 pokazany na festiwalu filmów górskich w Katowicach, gdzie uznano go za znakomity.

W czasie II wojny światowej O. pracował od 1940 w Londynie w Biurze Filmowym pol. Ministerstwa Informacji i Dokumentacji i tam w 1944 zmontował film Opowieść o mieście, do którego weszły fragmenty filmów krótkometrażowych, nakręconych konspiracyjnie przez pol. operatorów w okupowanej Warszawie.Jako grafik O. w 1930 wsp. z Jerzym Skolimowskim zaprojektował barwny plakat Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie (Krynica 1931; barwna reprodukcja w książce Wojciecha Lipońskiego Sport, literatura, sztuka, Wa. 1974); pisano o tym plakacie, że zapoczątkował prawdziwy przełom w tym dziale grafiki w Polsce.Drugi ich plakat był o tatrz. tematyce narc. (reprodukcja pt. W puchu śnieżnym na okładce czasopisma "Raz Dwa Trzy" 1935, nr 4).O. był też projektantem pierwszych odmian Górskiej Odznaki Tur. (GOT). W 1928-30 jego barwne ilustracje i karykatury o tematyce narc. i in. ukazywały się w pol. czasopismach. W latach międzywoj. jako architekt i grafik uczestniczył w organizowaniu wystaw międzynar. w Brukseli, Rzymie, Helsinkach i Nowym Jorku.

Po wojnie mieszkał w Londynie. Najpierw pracował przy produkcji filmów bryt., od ok. 1955 razem z pol. architektem Mejerem prowadził biuro architektoniczne. Uprawiał narciarstwo w Alpach, odwiedzał Polskę. Andyniści chilijscy uczcili jego pamięć nazywając szczyt w Andach Chilijskich Cerro Osiecki.

Lit. - "Biul. Inform. PZA" 1977, nr 4. - Juliusz Donajski: Festiwal Filmów Górskich. "Taterniczek" 1988, nr 2.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024