E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Muzeum Liptowskie w Rużomberku

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Muzeum Liptowskie w Rużomberku Liptovské múzeum v Ružomberku. S.Już w XIX w. zarząd miejski Rużomberku zapoczątkował gromadzenie pamiątek hist. (sztandarów, pieczęci itp.), a w 1898 uchwalił założenie muzeum, ale wtedy tego nie zrealizowano.

Już wcześniej w Rużomberku, od 1888, bracia »Artúr i Július Kürti zbierali okazy muzealne z Liptowa i przez kilka lat udostępniali je zwiedzającym. Potem wraz z przyjaciółmi doprowadzili oni w dniu 12 II 1912 do zawiązania się Liptowskiego Towarzystwa Muzealnego w Rużomberku (Liptóvármegyei Muzeumegyesület Rózsahegyen); statut został zatwierdzony w styczniu 1913. Towarzystwo to uzyskało od magistratu Rużomberku pomieszczenie, w którym otworzono muzeum już 1 V 1912. Oprócz cennych zbiorów darowanych przez braci Kürti, posiadało ono eksponaty przekazane przez klasztor pijarski, różne urzędy na Liptowie i osoby prywatne. Pierwszym kustoszem był J. Kürti, od 1912 do 1921.

W 1919 Lipt. Tow. Muzealne zmieniło swą węg. nazwę na słowacką: Liptovská muzeálna spoločnost, ale 30 VI 1921 samo się rozwiązało, a muzeum przekazano 17 XII 1921 miastu Rużomberk.

Kustoszem (dyrektorem) został ponownie J. Kürti (1922-38), i jemu muzeum zawdzięcza swój dalszy rozwój. W 1932 muzeum mieściło się już w trzech odrębnych pomieszczeniach w różnych punktach miasta. Rosły zbiory (zwł. archeologiczne) uzyskiwane m.in. w czasie badań terenowych na Liptowie, prowadzonych przez muzeum. Kürti w 1927-37 wydawał drukiem roczne sprawozdania z działalności muzeum, a ponadto ogłaszał liczne artykuły o muzeum i sprawozdania miesięczne w czasopismach. W 1931-33 muzeum wydawało kwartalnik » "Zprávy Liptovského múzea".

Dzięki staraniom Kürtiego rada miejska w 1935 przystąpiła do budowy wielkiego gmachu murowanego, ukończonego w 1937 i od tego czasu mieszczącego całość zbiorów M.L. Po Kürtim dyrektorami byli m.in.: Jozef Jakubík (1938-55) i Ján Pavlík (od 1955).Bogate zbiory M.L. dotyczą Liptowa i otaczających go pasm górskich, m.in. Tatr, zwł. Tatr Zachodnich. Zbiory i ekspozycja uwzględniają takie dziedziny jak archeologia, historia (także dzieje przemysłu i ruchu robotn. na Liptowie), geografia, geologia, speleologia, botanika, zoologia, etnografia. Duża galeria malarstwa i grafiki związana jest swą tematyką z Liptowem i Tatrami lub osobami artystów. W 1969 dobudowano obok gmachu M.L. osobną galerię (» galerie malarstwa). W 1971-72 dobudowano nowe skrzydło do gł. gmachu M.L. Bogate archiwum dawnych dokumentów hist. zostało po II wojnie świat. częściowo przeniesione do archiwum w Bytczy (»archiwa).

Inwentarz zbiorów M.L. zawiera ok. 50 000 pozycji. Biblioteka regionalna M.L. ma ponad 12 000 pozycji. Jest też dużo starych map. Od 1970 M.L. wydaje zbiory różnorodnych prac o swym regionie w seryjnej publikacji: "Liptov. Vlastivedný zborník".

Lit. - Ján Pavlík, Valéria Považanová, Ján Sladký: 50 rokov Liptovského múzea v Ružomberku 1912-1962. Ru. 1962. - V. Považanová: Príspevok k dejinám Liptovského múzea v Ružomberku. "Liptov" 2, 1972. - Zob. też: Kürti Július.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024