E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Kowalewski Mieczysław

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Kowalewski Mieczysław (21 VI 1857 Żuków na Wołyniu - 26 (nie 20 ) VI 1919 Dublany k. Lwowa, nie Zakopane ).

Zoolog (embriolog, parazytolog i wybitny helmintolog), prof. WSR w Dublanach 1903-19 i prof. Szkoły Politechnicznej we Lwowie 1907-19. Prowadził badania w kraju, także w Tatrach , i za granicą. Członek Komisji Fizjogr. AU od 1904 i czł. koresp. AU od 1917. Działacz tur. i autor przewodników tatrz.

W Zakopanem bywał od 1888 corocznie, a w czasie I wojny świat. mieszkał tam stale. Prowadził w Tatrach badania nauk., ale był też zamiłowanym turystą, ze szczególnym upodobaniem do Tatr Zakopiańskich i stał się ich wszechstronnym znawcą.

Interesował się też bliżej tatrz. nazwami geogr., w 1901 wszedł do komitetu redakcyjnego mapy Tatr wydawanej przez TT, a w 1903 uczestniczył w zorganizowanej przez TT dyskusji nad nazewnictwem tatrz.

W 1902 brał udział w Zakopanem w zebraniu, które uchwaliło założenie Sekcji Tur. TT i został jednym z jej pierwszych członków. W 1904 z ramienia TT kierował robotami w Tatrach. W czasie I wojny świat. był czynny w zakop. komitecie pomocy ofiarom wojny.

W 1899-1905 wybitna była rola K. w tatrz. piśmiennictwie na tematy tur. i także toponomastyczne, ale długo pozostała ona mało znana, gdyż pisywał przeważnie anonimowo lub pod pseudonimem. Jako A. Groń ogłosił artykuły: Łysanki w Tatrach ("Prz. Zakop." 1899, nr 4-5), Upłaz Kalacki (tamże 1899, nr 12), O nazwach miejscowości w Tatrach (tamże 1899, nr 15), Ścieżka "Za Reglami" (tamże 1900, nr 31).

Pod własnym nazwiskiem pisał obszernie o ówczesnych sprawach Zakopanego i turystyki tatrz.: O potrzebie niektórych reform w działalności Towarzystwa Tatrzańskiego (tamże 1900, nry 2-4 i 6-8), Po pożarze Dworca Tatrzańskiego i restauracji w Kuźnicach (tamże 1900, nr 14).

Wreszcie b. ważną pozycję w tatrz. literaturze przewodnikowej zajmuje anonimowo wydany przewodnik K.: Zakopane i Tatry; Kalendarzyk tatrzański (Kr. 1901-05, 5 wydań, wszystkie z planem Zakopanego i mapą szkicową Tatr). O przewodniku tym napisał Roman Kordys : "wydawnictwo na swoje czasy znakomite, którego niepospolitą wartość pora jest obecnie docenić" ("Tat." 1911, s. 57).

Zool. prace nauk. K. przeważnie nie dotyczą Tatr, ale jest kilka opartych na jego badaniach tatrz., np. Materiały do fauny polskich skąposzczetów wodnych (Oligochaeta aquatica), Część II ("Spraw. Komis. Fizjogr." 48, 1914), Marionina tatrensis M. Kowalewski (1914) 1916, nowy przedstawiciel rodziny Enchytraeidae ("Rozpr. Wydz. Mat.-przyr. AU" 16 B, 1916). Wcześniej zaś, gdy 1903 odkrył w Dublanach nowy gatunek tasiemca, z myślą o umiłowanych Tatrach nazwał go Tatria biremis.

Historykom turystyki tatrzańskiej działalność K. w Tatrach czy związana z tymi górami była długo prawie nieznana czy też zapomniana; rzadkie wzmianki trafiały się jedynie w pracach Juliusza Zborowskiego , W.H. Paryskiego i Wiesława A. Wójcika . Życiorys tatrzański K. ustalił i napisał pierwszy Zborowski , już w czasie II wojny świat., ale opublikowany jest dopiero w "Rocz. Podh." 5, 1992.



Literatura:
 Juliusz Zborowski: jw. - "PSB" 14, 1968-69 (Eugeniusz Grabda). - "BUP" II, 1985.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024