E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Akademicki Związek Sportowy

 
  Kategoria: 
Organizacja 

  opis  
  forum (0)  

Akademicki Związek Sportowy (AZS) w Krakowie. Powstał w końcu 1908 przy UJ z inicjatywy Walerego Goetla, Józefa Grabowskiego, Stefana Komornickiego, Wacława Majewskiego, Władysława Pawlicy i in., zatwierdzony przez władze w maju 1909. Prezesi: Wacław Majewski (1909-11), Józef Grabowski (1911-12), Tadeusz Krzyżanowski (1912-?), potem Walery Goetel (od 1922). AZS po I wojnie świat. stał się organizacją ogólnopolską, działającą zasadniczo na wszystkich wyższych uczelniach. W 1949 zmieniono nazwę na Akademickie Zrzeszenie Sportowe, ale w 1957 przywrócono nazwę pierwotną.

Od początku AZS zajmował się różnymi dyscyplinami sportu i turystyką. Już w 1909-14 przyczynił się wybitnie do rozwoju m.in. narciarstwa (» Sekcja Narciarska AZS) oraz turystyki górskiej, zwł. w Tatrach, i taternictwa. Odrębna Sekcja Krajoznawczo-Turystyczna AZS istniała i działała wprawdzie jedynie w 1913-14 (przewodniczący January Kołodziejczyk), jednakże przez cały okres 1909-14 AZS pracował intensywnie nad rozwojem krajoznawstwa i turystyki wśród młodzieży akad. w Krakowie. Członkowie AZS, poza indywidualnym uprawianiem turystyki i taternictwa, pełnili funkcję przewodników i prowadzili liczne wycieczki zbior., gł. w góry i najczęściej w Tatry, i to na całym ich obszarze; niektóre wycieczki miały charakter taternicki. W tym okresie najbardziej aktywni w Tatrach jako przewodnicy (bez formalnych uprawnień przewodników tatrz.) byli: Wacław Majewski, Józef Grabowski, Józef Oppenheim, Tadeusz Prażmowski, Adam Wisłocki, Adam Ferens.

Już w 1909 AZS prowadził dla członków i nieczłonków własny dom tur. w wynajętym pomieszczeniu na Kirach u wylotu Kościeliskiej Doliny, w 1910-14 w wynajętej willi w Zakopanem (ul. Łukaszówki 4), a w 1911 powołano komitet (pod przewodnictwem prof. Odo Bujwida) do gromadzenia funduszy na budowę własnego domu tur. w Zakopanem, ale wojna przeszkodziła realizacji. Po I wojnie świat. działalność tur. w AZS (poza narciarstwem) wybitnie osłabła.

Taternictwo rozwijało się w AZS już w 1909-14 i członkowie AZS przyczynili się w 1919-21 do jego uprawiania w Kompanii Wysokogórskiej, najsilniej jednak rozwinęło się pol. taternictwo i alpinizm w AZS dopiero w 1923-35 w ramach istniejącej wtedy » Sekcji Taternickiej AZS w Krakowie, która w 1935 stała się jedną z trzech macierzystych organizacji Klubu Wysokogórskiego, opuszczając w ten sposób strukturę AZS. Pewną rolę w rozwoju taternictwa i alpinizmu pol. odegrała też krótkotrwała » Sekcja Taternicka AZS w Warszawie (1927-30). Taternictwo i alpinizm wróciły do AZS dopiero po II wojnie światowej.

AZS wydawał "Sprawozdanie Akademickiego Związku Sportowego w Krakowie" (I-V, 1909-23), z artykułami również o treści tatrz. (np. pióra Mieczysława Świerza, Józefa Grabowskiego, Romana Grodeckiego), ilustrowane wieloma zdjęciami tatrz. Ukazały się też publikacje: Pół wieku Akademickiego Związku Sportowego (Wa. 1962), Sześćdziesiąt lat AZS (Kr. 1968) i Akademicki Związek Sportowy 1908-1983. Wspomnienia i pamiętniki (Poz. 1985, oprac. Ryszard Wryk).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024