E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb
ilość pozycji w dziale: 329
Zmień dział na:
 
Iwanowa Ubocz
   Iwanowa Ubocz lub krótko Iwanowa Trawiaste zbocze na pd.-zach. stokach Liliowych Turni , opadające ku Zadniej Gaborowej Dolinie . I.U. jest oddzielona od Świstowej Uboczy  » Iwanową Wodą . Na niektórych mapach nazwa Iwanowa jest mylnie przesunięta na pn. cześć Świstowej Uboczy.
więcej
Jagnięca Grań
   Jagnięca Grań Długa boczna grań Jagnięcego Szczytu , opadająca od jego gł. wierzchołka ku pn.-zach. aż do wideł Koperszadzkiego Potoku  i Kołowego Potoku ; oddziela Kołową Dolinę  od Skoruszowej Doliny  i gł. gałęzi Doliny Zadnich Koperszadów. Dolny odcinek J.G. to Skoruszowy Dział .
więcej
Jagnięca Szczerbina, Zadnia
   Jagnięca Szczerbina, Zadnia B. wąska przełączka bezpośrednio na pd.-wsch. od kopuły szczytowej Jagnięcego Szczytu , u początku Koziej Grani . Jedna z najdogodniejszych dróg na Jagnięcy Szczyt prowadzi z Doliny Białych Stawów  przez tę przełączkę. Nazwa pochodzi od Jagnięcego Szczytu.
więcej
Jagnięca Zagroda
   Jagnięca Zagroda Olbrzymi, trójkątny, częściowo silnie pochyły upłaz (w dole częściowo zarośnięty kosodrzewiną), wysoko na pn.-zach. stokach Murania  i sięgający prawie do jego wierzchołka. Upłaz ten jest z wszystkich stron podcięty urwistymi ścianami skalnymi i trudno dostępny. W XIX w. (i wcześniej?) górale z Jurgowa  na plecach wynosili na ten upłaz jagnięta i tam pozostawiali na całe lato - stąd nazwa J.Z.
więcej
Jagnięcy Upłaz
   Jagnięcy Upłaz Obszerne, lekko pochyłe, trawiaste zbocze (rodzaj tarasu) na samym grzbiecie rozszerzonej tu i rozpłaszczonej Jagnięcej Grani , powyżej Skoruszowego Działu . Na środku J.U. leżą duże białe bloki wapienne. Jest to dawny teren pasterski.
więcej
Jamska Czuba
   Jamska Czuba Przeważnie lesista kopka nad wsch. brzegiem Chochołowskiego Potoku , między dolną częścią Huciańskiej Doliny  a dolnym odcinkiem Dudowej Doliny , zaraz na zach. od Jamskiego Siodła  i Polany Jamy . Skały u dołu pn.-zach. stoków J.Cz. tworzą wsch. bok Niżniej Chochołowskiej Bramy .
więcej
Jamskie Siodło
   Jamskie Siodło Szerokie, trawiaste siodło między Spaloną Czubą (1257 m) a Jamską Czubą  (1108 m), blisko wierzchołka tej ostatniej. Przez J.S. przechodzi Ścieżka nad Reglami . Na J.S. i wokół niego leży Polana Jamy .
więcej
Jarząbcze Rówienki
   Jarząbcze Rówienki lub krótko Rówienki, a błędnie Wyżnia Jarząbcza Polana (nie są w ogóle polaną).  Stał tu dawniej szałas i szopy.
więcej
Jarząbcze Szałasiska
   Jarząbcze Szałasiska lub krótko Szałasiska; Stały tam dawniej szałasy (stąd nazwa) należące do Wyżniej Jarząbczej Hali . Na niektórych mapach J.S. są mylnie umiejscowione.
więcej
Jasiowe Turnie
   Jasiowe Turnie; Dolomitowe turniczki na grzbiecie ograniczającym Dolinę za Bramką od zachodu.
więcej
Jastrzębia Grań
   Jastrzębia Grań;  Nazwa pochodzi od Jastrzębiej Turni .
więcej
Jastrzębia Turnia
   Jastrzębia Turnia; Pierwszego wejścia na J.T. dokonał przew. Maciej Sieczka (sam) ok. 1880, odkrywając najłatwiejszą drogę, którą mogą wchodzić bardziej wprawni turyści wysokogórscy. Wszystkie in. drogi (ok. 20) są tylko dla taterników. Piękne fotografie z wierzchołka J.T. zrobił Mieczysław Karłowicz w 1906. Dawne podania spiskie mówią o wielkim karbunkule (rubinie) świecącym na rzekomo niedostępnym wierzchołku J.T. i o...
więcej
Jastrzębie Kopiniaki
   Jastrzębie Kopiniaki lub po prostu Kopiniaki;  W dawnej literaturze jedynie Skrajny Jastrzębi Kopiniak (ok. 2250 m) miał nazwę: po prostu tylko Kopiniak (Universitätsspitze; Egyetemi-csúcs). Ku pd., do Jastrzębiej Doliny, J.K. i Mały Kołowy Szczyt opadają wspólnym, 200 m wysokim urwiskiem skalnym, Kopiniakowym Murem. Poprzez to urwisko prowadzi ok. 20 dróg tatern., wszystkie o wielkich trudnościach. Nazwa Kopiniaków pochodzi od ich...
więcej
Jaszczerzyca
   Jaszczerzyca; Na zboczu tym (w układzie jego wypukłości i wklęśnięć czy też żlebów i piarżysk) dopatrywano się dawniej kształtu olbrzymiej jaszczurki (niem. Eidechse ) lub człowieka o trzech nogach (niem. Dreifüssiger Mann). Niemcy spiscy nazwami tymi, Eidechse i Dreifüssiger Mann, oznaczali niegdyś owo zbocze, a czasem przenosili te nazwy na cały Huncowski Szczyt. Nazwy Eidechse, Jašterica i Jaszczerzyca mają więc zapewne wspólne...
więcej
Jaszczurowskie Bory
   Jaszczurowskie Bory lub po prostu Bory;  J.B. stanowią pd. przedłużenie Olczańskich Borów (ok. 840-900 m), tj. rozległego torfowiskowego terenu, ograniczonego od zachodu Drogą na Olczę, od wschodu Olczyskim Potokiem (aż po ujście do niego Chłabowskiego Potoku), a od południa Jaszczurówką i Bystrem. W gwarze podh. » bór to torfowisko (a nie las). Obszar Borów Olczańskich i Jaszczurowskich jest domeną wielu ciekawych i...
więcej
Jaszczurówka
   Jaszczurówka; Znajduje się tu cieplica ujęta w basen kąpielowy. Pierwotna temperatura tej cieplicy wynosiła od ok. 19 C do ok. 20 C, później jednak stała się niższa, ok. 18,5 C wskutek domieszania się strugi zimnej wody. Jedną z pierwszych analiz chem. tej cieplicy ogłosił » Adolf Aleksandrowicz w 1861. Nazwa J. pochodzi od żyjących koło cieplicy salamander plamistych (Salamandra salamandra ), zwanych przez górali...
więcej
Jatki
   Jatki; Wybitna grupa skałek na grzbiecie pn.-wsch. ramienia Łysanek , między Doliną za Bramką a Strążyską Doliną .
więcej
Jatki Bielskie
   Jatki Bielskie lub po prostu Jatki;  W grzbiecie Jatek kolejno od wsch. odróżnia się na ogół niepozorne wierzchołki: Golica Bielska (1981 m), Skrajne Jatki (2011, 2012 m), Pośrednie Jatki (1980 m) i Zadnie Jatki (2024, 2019 m). Odcinek Magistrali Tatrz ., który dawniej prowadził grzbietem Jatek, został w 1978 zamknięty dla turystów. Nazwa Jatek ma pochodzić stąd, że dawniej na ich pd. stokach często zabijało się bydło,...
więcej
Jaworowa Grań
   Jaworowa Grań; Grań ciągnąca się od Małego Jaworowego Szczytu ku pn.-zach. do Szerokiej Przełęczy . W jej pd.-wsch. części wznoszą się » Jaworowe Turnie , a w pn.-zach. części  Jaworowe Wierchy .
więcej
Jaworowe Turnie
   Jaworowe Turnie, dawniej błędnie Jaworowe Sady; J.T. oddzielają Jaworową Dolinę od Doliny Rówienek . Na stronę Jaworowej Doliny opadają J.T. wspaniałym murem skalnym.
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024