E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Galeria

Aktualna wycieczka to:  Dolina Małej Łąki - Wielka Polana Małołącka - Przysłop Miętusi - Dolina Kościeliska
Czas przejscia: 2 h      Trudność: Łatwy

   Znajdujesz się w miejscu:
Kuźnice
  Kategoria: 
miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb 
  Wysokość:  1014 m n.p.m.

  opis  
  forum (0)  
  wycieczki  

Położenie:

Dzielnica Zakopanego (na pd.-wsch. od jego centrum), położona na obszarze Tatr w Dolinie Bystrej poniżej wylotu Doliny Jaworzynki , a otoczona Krokwią , Jaworzyńskimi Czołami , Boczaniem , Nieborakiem i Nosalem .




Kuźnice lub rzadziej Kuźnice Zakopiańskie, a dawniej (zwł. u górali) Hamry;  Znajduje się tu dolna stacja (1027 m) kolei linowej  na Kasprowy Wierch , restauracja, sklepy i szereg in. budynków. Z K. rozpoczyna się wiele popularnych szlaków tur.: na Giewont , Czerwone Wierchy , Gąsienicową Halę itd.

Pierwsza wiadomość o K. (pod nazwą Huty Hamerskie) pochodzi z 1766. Były tu huty żelaza i kuźnie  (stąd nazwy K.), czynne z przerwami do 1878.

Rudę żelazną wydobywano głównie pod Kopą Magury w Dolinie Jaworzynki . W 1807 roku właścicielem Kuźnic stał się Jan Homolacs i w pierwszej połowie XIX wieku tutejsze zakłady hutnicze przeżywały swój największy rozkwit. Działały tutaj  Wyrabiano w nich blachy kute i walcowane, narzędzia, krzyże przydrożne, kraty i przedmioty domowego użytku, a także wszystkie żelazne części do budowy Mostu Podgórskiego w Krakowie. Rodzina Homolacsów , będąca w posiadaniu Kuźnic do 1869 roku, wybudowała tutaj dwór, w którym podejmowała naukowców, artystów, polityków, a nawet członków rodziny cesarskiej. W latach 60-tych XIX wieku, wskutek wyczerpania się złóż tatrzańskich, Kuźnice zaczęły upadać i w końcu huty zostały zlikwidowane. W miejscu, gdzie stał niegdyś wielki piec, nieopodal dolnej stacji kolejki linowej, znajduje się obecnie tablica pamiątkowa. W 1889 roku Kuźnice wraz z całymi Dobrami Zakopiańskimi nabył Władysław hr. Zamoyski , patriota i społecznik z Wielkopolski, który cały swój majątek przekazał na cele społeczne i narodowe w formie fundacji.

Swój „renesans” zakopiańskie Kuźnice zawdzięczają budowie kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Inwestycję, pomyślaną głównie z myślą o narciarzach , przeprowadzono w latach 1935-36 dzięki staraniom wiceministra komunikacji Aleksandra Bobkowskiego i wbrew protestom Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Od tego czasu nad Kuźnicami góruje budynek dolnej stacji kolejki. Oprócz stacji w Kuźnicach znajduje się m.in. zajazd, restauracja, sklep spożywczy i pamiątkowy oraz leśniczówka TPN . Do obecnych czasów zachowało się także kilka zabudowań dworskich – w pobliżu Kliniki Ortopedii Dziecięcej UJ (dawny budynek administracyjny huty) stoi m.in. wozownia. W górnej części Kuźnic, przy szlaku na Kasprowy Wierch, znajduje się duży budynek elektrowni, założonej przez Zamoyskiego w murach dawnej wytwórni masy drzewnej, tzw. górnej papierni (czynnej w latach 1884-95).



Literatura:
Lit. - Henryk Jost: Kuźnice zakopiańskie w atlasie Frankensteina." Studia i Mater. z Dziejów Nauki Pol. " 1969, seria D, nr 5. - Tenże: Kuźnice Zakopiańskie. Katowice 1985. 





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025