E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb
ilość pozycji w dziale: 329
Zmień dział na:
 
Adasiówka
   "Adasiówka" . Dawna nazwa najstarszej, drewnianej części obecnego budynku "Księżówki" w Zakopanem przy drodze do Kuźnic (Aleja Przewodników Tatrzańskich 2). Pierwotny, drewniany budynek (jeszcze bez nazwy) został postawiony ok. 1875 przez nadleśniczego w zakop. dobrach Homolacsów, Gustawa Fingera. Prowadził on tam pocztę zakop., która poprzednio była w samych Kuźnicach. W 1877 dom ten od Fingera kupiła hr. Róża z Potockich...
więcej
Anioły
   Anioły;Pięć pokaźnych, urwistych turni w dolnym odcinku pn. grani Młynarza, między gł. gałęzią Doliny Białej Wody a dolną częścią Żabiej Doliny Białczańskiej. Bezpośrednio na pn. od Aniołów w tejże grani znajdują się niższe od nich Limbowe Turniczki, a na pd. od nich Skoruszowa Turnia. Pierwsze wejście na A.: Alfred Grosz i Julius A. Hefty w 1914. Lud. nazwa A. pochodzi zapewne od ich wysmukłego kształtu i położenia wysoko...
więcej
Antałówka
   Antałówka;Nazwa powtarzająca się na Skalnym Podhalu, u samego podnóża Tatr (także na Orawie). Jedna A. to polana z osiedlem między dolnymi biegami Wielkiego Głębokiego Potoku i Antałowskiego Potoku, przy zmiennej tu granicy Witowa i wsi Kościelisko. Druga A. to wzgórze (940, 937 m) z osiedlem w Zakopanem, zaraz na pn. od Kozińca, między górną (pd.) częścią ul. Jagiellońskiej a Drogą do Olczy. Na tej zakop. A. znajduje się »...
więcej
Apostoły
   Apostoły;Turniczki w górnej części zach. grani Bujaczego Wierchu. Najwyższa (wsch.) z nich stanowi zach. (wyższy) wierzchołek Bujaczego Wierchu.
więcej
Baba
   Baba lub Lendacka Baba. S. Najwybitniejsza turniczka na pn. stoku zaraz poniżej Rakuskiego Przechodu, przy Magistrali Tatrz., nad górnym końcem Skrajnego Lendackiego Żlebu. Nazwa pochodzi od kształtu owej turniczki (sylwetka przysadzistej baby w chuście).
więcej
Baba
   Baba lub Ważecka Baba; Baba. S. Wybitna, przysadzista skałka w górnej części pd.-zach. ramienia Siodełkowej Kopy, wysoko nad Polaną pod Babą.
więcej
Baba,Żółta
   Baba, Żółta . S. Bulaste wzniesienie w pd.-zach. kącie Doliny Białych Stawów, między Żółtym Stawkiem a Białymi Babami.
więcej
Babka
   Babka . P. Nazwa ludowa turni powyżej »Mnicha Małołąckiego. Koło Babki jest turnia Dziadek.
więcej
Babki
   Babki (1568, 1566 m n.p.m); Babky. S. Wybitne, końcowe, pd.-zach. wzniesienie w pd. grani Siwego Wierchu, po zach. stronie dolnego odcinka Jałowieckiej Doliny. Z wierzchołka Babek roztacza się piękny i rozległy widok na Liptów i Orawę oraz otaczające je pasma górskie. Na wsch. i pd.-wsch. stokach B. znajdują się skały » Mnich i » Sokół ( które zostały objęte rezerwatem przyrody) oraz siodło (polana) » Czerwieniec.
więcej
Babkowa Przehyba
   Babkowa Przehyba (1505 m n.p.m). S. Rozłożyste trawiaste siodło w pd. grani Siwego Wierchu, bezpośrednio na pn.-wsch. od szczytowej kopuły Babek.
więcej
Baby, Białe
   Baby, Białe . S. Trzy bulaste wzniesienia (Mała Biała Baba ok. 1810 m n.p.m, Pośrednia Biała Baba i Wielka Biała Baba 1879 m n.p.m) w grzbiecie, który oddziela kotliny z Rzeżuchowymi Stawkami od gł. (pn.) gałęzi Doliny Białych Stawów.
więcej
Bałda
   Bałda;
więcej
Baniasta Turnia
   Baniasta Turnia; Pierwsze wejście: Kazimierz Tetmajer, przew. Klimek Bachleda i towarzysze w 1892.
więcej
Baniste
   Baniste . P. Zbocze w górnym pd.-zach. kącie Pyszniańskiej Doliny, u samego podnóża Liliowych Turni. Zapewne prowadzono tu kiedyś roboty górn. (bania = kopalnia) i stąd nazwa. Czasem nazwa Baniste jest przesunięta mylnie na Liliowe Turnie.
więcej
Baniste
   Baniste . P. Okolica wysoko na pn.-zach. stokach Ornaku, powyżej górnego końca Banistego Żlebu. Prowadzono tu niegdyś roboty górn. i są tu ślady po sztolniach.
więcej
Banówka
   Banówka lub Baników Wierch; S. Jeden z najwyższych szczytów Tatr Zach., w ich gł. grzbiecie nad Zuberską, Żarską i Jałowiecką Doliną. W XVIII w. u podnóża B. robiono próby wydobywania rudy żelaza, ale szybko tego zaniechano. Stąd zapewne pochodzi nazwa (słow. baňa kopalnia, baník górnik).
więcej
Barani Zwornik, Niżni
   Barani Zwornik, Niżni; Jedna z najwybitniejszych turni w długiej pn.-zach. grani Baranich Rogów, w jednej trzeciej jej długości licząc od Śnieżnej Przełęczy. Od N.B.Z. ku pn. odchodzi boczna grań (Barania Grań), w której wznoszą się Baranie Turnie. Pierwsze wejście na N.B.Z.: Zygmunt Klemensiewicz i Roman Kordys w 1907.
więcej
Barani Zwornik, Wyżni
   Barani Zwornik, Wyżni , dawniej także po prostu Barani Zwornik; Najwybitniejsza turnia w długiej pn.-zach. grani Baranich Rogów , w jej górnej części. Od W.B.Z. (znajdującego się w gł. grani Tatr) odchodzą trzy granie: do Śnieżnej Przełęczy, do Przełęczy Stolarczyka i do gł. wierzchołka Baranich Rogów. Pierwsze wejście na W.B. Z.: w 1867 przy I wejściu na Baranie Rogi. W 1904 Karol Englisch zaproponował w celu...
więcej
Baszt, Grań
   Baszt, Grań lub po prostu Baszty; S. Odgałęzienie długiego, bocznego grzbietu Tatr, biegnącego od Cubryny poprzez Koprowy Wierch, Hlińską Turnię i Hruby Wierch aż po Krywań. G.B. ciągnie się od Hlińskiej Turni ku pd.-wsch., aż po Skrajną Basztę, i oddziela Mięguszowiecką Dolinę od Młynickiej Doliny, a także stanowi granicę między Spiszem a Liptowem. Najważniejsze szczyty w G.B.: Hlińska Turnia, Capie Turnie, Zadnia Baszta,...
więcej
Basztowa Igła
   Basztowa IgłaS. Smukła igła skalna na wsch. zboczu Skrajnej Baszty, wysoko ponad Mięguszowiecką Doliną. Pierwsze wejście: Vlasta Štáflová i Alexander Škarvan w 1929.
więcej


[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024