E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  
Ca    Cb  Cc    Cd  Ce  Cf  Cg  Ch  Ci  Cj  Ck  Cl    Cm  Cn    Co    Cp  Cr  Cs    Ct  Cu  Cw  Cz   

  Przeglądasz dział: Ca
ilość pozycji w dziale: 12
Zmień dział na:
 
Cabala Leopold (Ludzie)
   Cabala Leopold (1927). Słow. inż. leśnik, pracownik Stacji Nauk TANAPu w Łomnicy Tatrz . Zajmował się sprawami nasiennictwa drzew i in. zagadnieniami dendrol. na obszarze TANAPu. Z tego zakresu od 1970 ogłosił szereg prac, np. K problematike kvality a výsevu limbového semena (w: Biológia semien drevin, Žilina 1970, wsp. z M. Strnką ), Kvalita semena Picea excelsa LINK. z oblasti Vysokých Tatier (TANAP a...
więcej
Cagašík Slavo (Ludzie)
   Cagašík Slavo , właśc. Břetislav (16 IX 1921 Nahošovice, okres Holešov - 19 XI 1948 k. Popradu). Narciarz, taternik i sport. pilot. Pochodził z czes. rodziny osiadłej na Słowacji. Mając 15 lat zajął III miejsce w biegu zjazdowym z Żelaznych Wrót przez Dolinę Złomisk, a w 1944 zdobył pierwsze miejsce w biegach zjazdowych, w slalomie gigancie i w kombinacji alpejskiej. Będąc uczniem szkoły w Popradzie zaczął chodzić na wycieczki w...
więcej
cap (Nie okreslony)
   cap . Słowo to zwykle oznacza samca kozy domowej (kozioł) lub owcy (baran), ale w Tatrach (w gwarze podh.) - samca kozicy. Od słowa gwarowego cap w tym ostatnim znaczeniu pochodzą w Tatrach bezpośrednio lub pośrednio nazwy Capi Staw i Capie Turnie (ale nie nazwy Dolina nad Capkami, Capowski Las i Capówka).
więcej
CAP (Organizacja)
   CAP lub Cap. Pol. klub narc., który w 1912 został utworzony w Wiedniu przez przebywających tam pol. studentów i in. osoby, a skupiał się koło mieszkającego tam wówczas Henryka Bobkowskiego. CAP należał do austr. Alpen-Ski-Verein (czy też: Oesterreichische Ski-Verein?). Nazwa CAP była żartobliwa, niby na wzór różnych klubów wiedeńskich. Członkami CAP byli m.in.: Aleksander i Kazimierz Schielowie, Ferdynand i Walery Goetlowie, Rafał...
więcej
Capi Kocioł (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Capi Kocioł ; Zachodni z dwóch kotłów w górnej części Młynickiej Doliny, u stóp Bystrego Przechodu, Furkotu, Hrubego Wierchu, Szczyrbskiej rzełęczy i Szczyrbskiego Szczytu. W kotle tym leży Capi Staw i Kolisty Staw.
więcej
Capi Staw (Woda)
   Capi Staw ;  Pomiary pracowników TANAPu z 1961-67 (w nawiasach pomiary Józefa Szaflarskiego z 1933): pow. 3,054 (2,426) ha, 246 x 175 (224 x 152) m, głęb. 17,5 (16,8) m. Nazwa pol. i słow. pochodzą od słowa cap (samiec kozicy). Nazwą niem. i węg. został upamiętniony »József Szentiványi (1817-1906), właściciel tych terenów, wspomagający działalność MKE.
więcej
Capie Turnie (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Capie TurnieS. Przełączka między tymi dwiema turniami to Capia Przełączka (Capia štrbina; Gemsenseeturmscharte). Nazwy pol. i słow. Capich Turni pochodzą bezpośrednio od Capiego Stawu w Młynickiej Dolinie , a pośrednio od słowa cap (samiec kozicy). Nazwy niem. i węg. Capich Turni pochodzą od niem. i węg. nazw Kozich Stawów w Młynickiej Dolinie. Nazwy poszczególnych...
więcej
Capkami, Dolina nad (Doliny)
   Capkami, Dolina nad  Niewielka wąska dolina wcinająca się w pn. stoki Krokwi, nad polaną Bogówką. Dolina nad Capkami (czasem zwana błędnie Doliną pod Capkami) jest większą (wsch.) z dwóch małych dolinek reglowych między Doliną Bystrej a Doliną Białego. Nazwa wywodzi się od podh. nazwiska Capek ( » Bogówka).
więcej
Capowski Las (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Capowski Las Las między Brzezinami a Pańszczykową Palenicą, po obu stronach Drogi Balzera, wiodącej z Zakopanego przez Jaszczurówkę do Morskiego Oka. Ciągnie się ku pn., między Capówką  a Suchą Wodą. Nazwa pochodzi albo wprost od podh. nazwiska Cap, albo pośrednio od niego poprzez nazwę pobliskiej Capówki.
więcej
Capówka (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Capówka Osiedle w górnej części wsi Murzasichle, przy drodze jezdnej z Brzezin do Kośnych Hamrów. Nazwą Capówka (pochodzącą od podh. nazwiska Cap) mylnie oznaczają niektóre starsze mapy i przewodniki pobliską Pańszczykową Palenicę.
więcej
Carpatica (Wydawnictwo)
   "Carpatica" (1936-39). Podtytuł: Sbor pro vyzkum Slovenska a Podkarpatské Rusi pri Slovanském Ústavu v Praze. Wydawnictwo nauk., wychodziło tomami w 1936-39. Red.: Karel Chotek. Zawierało m.in. prace i sprawozdania dotyczące Spisza i Orawy.
więcej
Carpatica (Wydawnictwo)
   "Carpatica" (1960-61). Biuletyn » Międzynarodowej Komisji do Badania Kultury Ludowej w Karpatach, wydawany nieregularnie w Bratysławie w 1960 i 1961 przez Słow. Akademię Nauk. Red.: Ján Podolák. Komitet redakc.: etnografowie pol. (Mieczysław Gładysz, Anna Kutrzeba-Pojnarowa) i słow. (Ján Mjartan, Ján Podolák). Tematyka: działalność wspom. komisji, kultura lud. w Karpatach oraz organizacja jej badań i współpracy międzynar. w tych badaniach....
więcej


[1]


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024