E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Döller Anton

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Döller Anton (1831 Winniki lub Winnica, Małopolska - 29 IX 1912 Kiezmark). Zawodowy oficer armii austr. (emerytowany jako major), wybitny działacz i publicysta na polu turystyki tatrz.

W 1872 osiadł w Kiezmarku, gdzie założył rodzinę (był żonaty dwukrotnie) i mieszkał aż do śmierci. Rozwinął tam b. ożywioną działalność gosp., kult. i społ., zwł. w dziedzinie turystyki, gdyż wierzył, że przyczyni się ona do gosp. rozwoju Spisza. W 1873 był jednym z gł. założycieli Węg. Tow. Karpackiego (MKE, UKV) i aż do 1883 jednym z jego czołowych działaczy: w 1873-76 był skarbnikiem, w 1876-83 urzędującym wiceprezesem. W 1891 założył w Kiezmarku sekcję tatrzańską Węg. Tow. Turystycznego (Magyar Turista-Egyesület Tátra-Osztály) i był jej urzędującym wiceprezesem do 1902. Jako aktywny turysta uczestniczył w VII wejściu na Gierlach w 1874 (było to I wejście przez Wielicką Próbę) i w XIV wejściu na Lodowy Szczyt w 1877 (II wejście przez Konia). Był też b. czynny w spiskim tow. rybackim.Pisywał dużo o wszystkich działach swej aktywności, związanych z Tatrami i Spiszem, a także o różnych sprawach bieżących, poświęcając dużo wysiłków propagandzie turystyki do Tatr i do uzdrowisk spiskich. Pisał też o ochronie ryb i lasów w Tatrach i na Spiszu. Artykuły swoje (często pod kryptonimami N.R., R.N., dlr., Dlr. itp.) ogłaszał w niem. i węg. czasopismach i rocznikach, zwł. wychodzących na Spiszu, ale także w Koszycach, Budapeszcie, Wiedniu i gdzie indziej: "Zipser Bote", "Karpathen-Post", "Tátravidék", "Jahrbuch UKV", "Kaschauer Zeitung", "Turisták Lapja", "Turista Közlöny", "Pester Lloyd", "Halászati Lapok", "Die Heimat" itd.

D. utrzymywał z pol. działaczami tur. przyjazne kontakty; do Walerego Eljasza pisał nawet po polsku. W artykule Tátra und Tátra-Literatur ("Zipser Bote" 1891, nr 30) pisał D. o Walerym Eljaszu jako pisarzu, ilustratorze i znawcy Tatr; ukazało się to w pol. przekładzie (skróconym?) pt. Tatry i piśmiennictwo tatrzańskie ("Zakopane" 1891, nr 3). D. wydał też po polsku propagandową publikację Zdrojowisko w Drużbakach na Spiżu, Rauschenbach (Kr.1884, współautor P. Kéler).

Rozwój turystyki w Tatrach i na Spiszu, i w ogóle w Karpatach w 1873-1900, to wynik działalności wielu osób; jedną z najbardziej zasłużonych w tej dziedzinie był D. W 1874 został czł. hon. Tow. Tatrzańskiego, w 1883 Siedmiogrodzkiego Tow. Karpackiego, a w 1884 Węg. Tow. Karpackiego. W 1887 otrzymał węg. szlachectwo z przydomkiem de Poprádvölgy. W niem. i węg. nazewnictwie tatrz. uczczono go nazwami Döllersee, Döller-tó (Kolisty Staw w Młynickiej Dolinie) oraz Döllerturm, Döller-torony (Furkotne Solisko).



Literatura:
"Tur. Lapja" 1912, nr 6 (Gusztáv Thirring). - "Tur. és Alp." 3, 1912-13, s. 117-118 (Zoltán Votisky). - "Jahrb. UKV" 1913 (Karl Bruckner). - "Tat." 1913, s. 82 (Mieczysław Świerz).- "SBS" 1, 1986.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024