E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

archiwa

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

archiwa . Na Podtatrzu istniało do niedawna wiele a. (miejskich, gminnych, powiatowych, kościelnych, szkolnych, rodzinnych itd.) z dokumentami dotyczącymi przeszłości Podtatrza i Tatr. Wskutek wojen i in. wypadków niektóre a. uległy zniszczeniu, a zbiory wielu innych przeniesiono do a. większych (zwł. na Słowacji).

Na Podtatrzu Pol. najważniejsze zbiory archiwalne znajdują się w a. (niegdyś miejskim i powiatowym, obecnie wojewódzkim) w Nowym Targu, w Muzeum Tatrz. w Zakopanem, w dyrekcji TPNu w Zakopanem, w zbiorach W.H. Paryskiego w Zakopanem i w Archiwum Pawlikowskich tamże. Ważne i liczne tatrz. i podtatrz. archiwalia znajdują się również poza Podhalem, zwł. w archiwach i nauk. bibliotekach Krakowa, w Zakładzie Nar. im. Ossolińskich we Wrocławiu, w a. w Kórniku (w tym ostatnim dokumenty z Kuźnic Zakopiańskich, tj. dawnych dóbr zakop.) oraz w centr. bibliotekach i a. w Warszawie. Ponadto a. w licznych muzeach i zakładach nauk. (hist., etnogr., językozn. i in.), zwł. w Krakowie, ale także w in. miastach, również a. niektórych stowarzyszeń, np. PTTK i PZA.

Dokumenty dotyczące Orawy i Tatr Oraw., poprzednio znajdujące się głównie w a. w Orawskim Zamku i w Dolnym Kubinie, w znacznej części przeniesiono do a. w Bytczy k. Żyliny (Štátny archív v Bytči). Archiwalia z pn. Orawy znajdują się też w Muzeum Tatrz. w Zakopanem.

Dużo dokumentów dotyczących Liptowa i Tatr Lipt. również skomasowano w Bytczy, m.in. z dawnego a. w Gródku (Hradku) Lipt., ale wiele znajduje się w a. w Mikułaszu Lipt. (Štátny archív v Liptovskom Mikuláši) i w Muzeum Lipt. w Rużomberku. A. w Preszowie (Štátny archív v Prešove) także posiada nieco archiwaliów lipt. (i spiskich).

Archiwalia dotyczące Spisza i Tatr Spiskich znajdują się gł. w a. powiatowych w Popradzie, Kiezmarku, Lewoczy i Nowej Wsi Spiskiej, trochę również w Muzeum TANAPu w Łomnicy Tatrz. Akta dawnego komitatu czyli żupy spiskiej (gł. od XVI w.) są w a. w Lewoczy. Tamże znajduje się nieco aktów do dziejów tzw. stolicy dziesięciu kopijników (najstarsze dokumenty są w Budapeszcie). Także w Lewoczy są archiwalia do dziejów polskiego starostwa spiskiego (prowincja trzynastu miast spiskich) bez aktów dotyczących Lubowli i Podolińca, które znajdują się w archiwach pol., m.in. w Krakowie.

Dotyczące Tatr i Podtatrza archiwalia można też znaleźć w dalej położonych a. słow., np. w Bratysławie, Koszycach, Marcinie i Bańskiej Szczawnicy (w tej ostatniej a. górn.: Ústredný banský archív pre Slovensko) oraz w podtatrz. muzeach i bibliotekach. B. dużo archiwaliów (m.in. kartograficznych) dotyczących Tatr i Podtatrza znajduje się również w a. i bibliotekach Budapesztu i Wiednia.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024