E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

antologie

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

antologie . Nie istnieje żadna obszerniejsza oraz tematycznie i chronologicznie szersza a. literatury tatrz., jest jednak kilka książek, które wspólnie wzięte spełniają rolę takiej a. w dość znacznym zakresie. Przede wszystkim jest to 4-tomowy cykl Ferdynanda Hoesicka Tatry i Zakopane; Przeszłość i teraźniejszość (1920-31) oraz jednotomowy wybór z tego cyklu pt. Legendowe postacie zakopiańskie (Wa. 1959).

Zamiarem Hoesicka było opracowanie dziejów poznania Tatr i Zakopanego (i roli jaką odegrały), a nie antologii ich piśmiennictwa, jednakże dzieło to w pewnym stopniu ma charakter takiej a., choć poszczególne pozycje są nieraz podawane b. fragmentarycznie, a ponadto Hoesick uwzględnia tylko literaturę pol., z wyjątkiem kilku starszych pozycji. Ten cykl Hoesicka jest wciąż b. cenny jako a. trudno dostępnej literatury tatrz., mimo że obfite komentarze i obszerne wstawki samego Hoesicka są czasem błędne i nie zawsze odpowiadają dzisiejszemu stanowi wiedzy o poruszanych sprawach.

Sporym uzupełnieniem a. Hoesicka jest wydana po słowacku a. starszej i nowszej tatrz. literatury różnojęzycznej (bez polskiej), opracowana przez Jozefa Brandobura: Do Tatier s fantáziou, s botanickou kapsou, s lanom a s čakanom (Br. 1962).

Za uzupełnienie a. Hoesicka można również uważać obfite fragmenty różnojęzycznej starszej literatury tatrz. (w tłum. pol.), które są zawarte w książce Józefa Szaflarskiego Poznanie Tatr (Wa. 1972), choć jako całość książka ta nie jest antologią.

Nową a., ale jedynie pol. literatury tatrz. od Staszica po I wojnę świat. jest książka Romana Hennela Tatrami urzeczeni. Dawna turystyka w słowie i obrazie (Wa. 1979). Uzupełnieniem powyższych a. tym razem z nowszej pol. literatury i to tylko taternickiej, jest typowa a. Jacka Kolbuszewskiego: Czarny Szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939 (Kr. 1976), a także obszerna a. polskiej literatury humor. i satyr. o Tatrach i Zakopanem Romana Hennela: Kpiarze pod Giewontem (Wa. 1987). Sporo pozycji tatrz. z XIX w. zawiera a. Andrzeja Zielińskiego: Romantyczne wędrówki po Galicji (Wr. 1987). Warto też wspomnieć, bo dotyczy to taterników, że a. literatury o pol. wyprawach alpin. w in. góry wydał Justyn Wojsznis pt. Polacy na szczytach świata (Wa. 1964).

Pol. poezja tatrz. została przedstawiona w dwóch obszernych a.: przez Józefa Kantora w książce Tatry w poezyi polskiej (Jarosław 1909) oraz przez Michała Jagiełłę w książce wydanej wsp. z Jackiem Woźniakowskim: Tatry w poezji i sztuce polskiej (Kr. 1975). Antologią wierszy pol. o różnych górach świata jest książka Jacka Kolbuszewskiego Strofy o górach (Wa. 1981). Jest też znacznie skromniejsza a. poezji górskiej (o Tatrach i Beskidach), opracowana przez Ludmiłę Kowalczyk i wydana przez Studenckie Koło Przewodników Tur. w Krakowie pt. Wiersze o górach (Kr. 1966). Również istnieją ograniczone chronologicznie lub tematycznie a. wierszy tatrz., jak opracowana przez Stanisława Jaworskiego pt. Odpowiem ci przestrzenią. Poeci awangardy o Tatrach (Kr. 1976) oraz zebrane przez Jacka Kolbuszewskiego 32 wiersze o Morskim Oku (Kr. 1978).

Antologią literatury lud., dotyczącej zarówno Podtatrza jak i Tatr, są Wojciecha Brzegi Materyały do poznania górali tatrzańskich ("Lud" 1910-11); następnie antologie: Stanisława Pigonia Poezja Młodego Podhala (Kr. 1937), trzykrotnie wydane przez Włodzimierza Wnuka Gawędy Skalnego Podhala (Wa. 1960, Kr. 1969, 1975) oraz trzy książki Andrzeja Jazowskiego: Powieści ludu orawskiego (Kr. 1960), Opowieści ludu spiskiego (Wa. 1967) i Z legendą w góry (Kr. 1983). Antologią o szerszym zasięgu, ale z uwzględnieniem Podtatrza jest Karola Ludwika Konińskiego Pisarze ludowi (Lw. 1938, I-II) oraz S. Pigonia Wybór pisarzy ludowych (Wr. 1947-48, I-II).

Antologię bajek i podań spiskoniem. (ludowych i częściowo chyba pseudoludowych) wydał Alfred Grosz pt. Sagen aus der Hohen Tatra (München 1973), a zbiory słow. opowiadań lud. z Orawy wydał parę razy Anton Habovštiak, np. Oravské povesti (Br. 1978).

Wreszcie dość obszerną antologią polskiej prozy i poezji (także ludowej) o tematyce tatrz. i podh. jest książka Jacka Kolbuszewskiego Tatry i górale w literaturze polskiej (Wr. 1992).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024