E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

choroba górska

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

choroba górska lub choroba wysokościowa. Występuje na dużych wysokościach, nawet u ludzi dotąd zupełnie zdrowych. Objawy: ogólne osłabienie, szybkie męczenie się, złe samopoczucie, ból głowy, bezsenność (niekiedy senność), przyśpieszenie tętna (czasem jego nieregularność lub zanik), bladość lub sinica, utrudnienie oddychania i zaburzenia jego rytmu, brak apetytu, nudności, wymioty, czasem krwotoki (zwł. z nosa), zawroty głowy, zaburzenia wzroku i słuchu, depresja lub apatia psychiczna (albo podniecenie). Zwykle występują tylko niektóre z tych objawów, a wszystkie szybko ustępują przy zejściu na mniejszą wysokość, natomiast przy pozostaniu na tej samej wysokości - cofają się stopniowo. Jednakże na najwyższych wysokościach górskich (zwł. od 7000 lub 8000 m wzwyż) objawy ch.g. zasadniczo nie ulegają poprawie i dłuższy tam pobyt może wywołać nasilenie objawów i dodatkowe komplikacje (obrzęk płuc lub mózgu), a w każdym razie spowoduje deteriorację, tj. ogólne pogorszenie stanu organizmu.

Zasadniczą przyczyną ch.g. jest zmniejszona ilość tlenu w powietrzu na dużych wysokościach, co wywołuje hipoksemię (nieznaczne niedotlenienie krwi tętniczej) i hipoksję (nieznaczne niedotlenienie tkanek i narządów ciała). Im wyżej nad poziom morza, tym powietrze jest rzadsze i mniej zawiera tlenu. Np. na wys. 1500 m » ciśnienie powietrza (i ilość zawartego w nim tlenu) jest zmniejszona mn.w. o 1 6, na wys. 2500 m - o 1 4, na wys. 5000 m - w przybliżeniu o połowę. Organizm człowieka może się do tego przystosować (aklimatyzować), o ile wznoszenie się nie jest zbyt szybkie.

W Alpach i Kaukazie ch.g. występuje najczęściej od wys. ok. 3000 m n.p.m., w Andach - od ok. 4000 m, w Himalajach - od ok. 5000 m. Nie jest to jednak regułą. Występowanie choroby jest zależne poza samą wysokością też od wielu in. czynników, jak szybkość wznoszenia się w górę, sposób wznoszenia się (na własnych nogach czy biernie), stan zdrowia, pogoda, ciśnienie powietrza, poprzedni pobyt danej osoby na dużej wysokości itd. Nie da się więc przewidzieć na jakiej wysokości ch.g. wystąpi u danej osoby, zwł. jeżeli przedtem nie była ona wysoko w górach.

W Tatrach ch. g. w wyraźnej postaci występuje wyjątkowo, tylko u ludzi specjalnie podatnych. Natomiast niejeden turysta w czasie pierwszych dni pobytu wyżej w górach czuje się trochę słabo, co wkrótce mija, jest to jednak ostrzeżenie, aby w pierwszych dniach nie podejmować zbyt forsownych wycieczek. Leczenie ch.g. polega na odpoczynku lub - najlepiej - zejściu niżej. B. skuteczne jest wdychanie tlenu, jednak w warunkach tatrz. nie jest to potrzebne. Poza tym leczenie jest objawowe. Zob. też aklimatyzacja.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024