E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Walentkowy Wierch

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Walentkowy Wierch (2156, 2156, 2156 m), dawniej w literaturze i na mapach po prostu Walentkowa; Valentkova, niewłaściwie Valentková; Walentkowa; Walentkowa. PS. Kopulasty szczyt między Walentkową Przełęczą (która go oddziela od Świnicy) a Gładką Przełęczą.

Trawiaste pd. zbocza W.W. aż po jego wierzchołek były dawniej terenem past., użytkowanym zasadniczo przez pasterzy lipt., ale czasem też przez podhalańskich, którzy tu dochodzili z owcami przez Gładką Przełęcz.

Pierwsze znane wejście na W.W. (po pasterzach i myśliwych): Teodor Eichenwald, Ferdynand Rabowski oraz przew. Jan Bachleda-Tajber i Wojciech Tylka-Suleja w 1902. Zimą: S. Bujwid, Kazimierz Piotrowski i Hugo Trzebicki w 1914.

W.W. w pol. literaturze i mapach od 1858 był znany jako Walentkowa, a tę formę nazwy podali przewodnicy zakop.; dopiero po II wojnie świat. do pol. literatury i map wprowadzono lud. formę nazwy tego szczytu używaną przez pasterzy pięciostawiańskich: Walentkowy Wierch. Dzieje nazwy tego szczytu i podobnych nazw in. obiektów w jego sąsiedztwie są dość typowe. Według tradycji zachowanej wśród juhasów pięciostawiańskich jeszcze w latach międzywoj., nazwa tego szczytu pochodzi od imienia pasterza lipt., który kiedyś pasł tam woły i miał na imię Walek (Walenty). W Cichej Dolinie wolarzmi byli lipt. Słowacy, a po słowacku zdrobnienie imienia Walenty (Valentín) to Valent lub Valentko, co wyjaśnia formę Walentkowa (przez "k").

Pierwotnie jednak nazwa Walentkowa nie oznaczała szczytu lecz jedynie jego trawiastą pd. ubocz, gdzie ów wypas się odbywał. Przewodnicy zakop., na zapytania swych klientów o nazwę szczytu (im nieznaną), po prostu przenieśli na niego nazwę pd. uboczy: Walentkowa. Juhasi pięciostawiańscy dokładniej znali teren; zwykle paśli popod skalistymi wsch. stokami tego szczytu, ale czasem zapędzali owce na bujniejszą paszę jego pd. upłazu, więc odróżniali ów szczyt (Walentków Wierch lub Walentkowy Wierch) od jego pd. upłazu (Walentkowa Ubocz lub po prostu Walentkowa).

Od owego upłazu pochodzi więc nazwa szczytu, a następnie nazwy utworzone głównie przez autorów przewodników pol.: Walentkowa Dolina, Walentkowa Przełęcz itd.

Sprawa nazwy W.W. jednak skomplikowała się, wprawdzie tylko przejściowo. Na mapach sporządzonych przez kartografów austr. w II poł. XIX w. oznaczono W.W. nazwą Nad kamenim, Nad Kameniem i Nad Kamenem, co Bronisław Gustawicz interpretował niewłaściwie jako Nad Kamieniem, a w rzeczywistości było to Nad Kamiennem. Otóż u juhasów stawiańskich (z Gąsienicowej Hali), którzy tu czasem zapędzali się poprzez Liliowe, górny kocioł Walentkowej Doliny zwał się po prostu Kamienne, i stąd W.W. został przez kogoś nazwany: Nad Kamiennem. Nie przyjęła się ta nazwa.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021