E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Wajgiel Leopold

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Wajgiel Leopold, także Waigel, Wajgel, Wajgl i Weigel (8 XI 1842 Przemyśl - 1906). Studia uniw. we Lwowie i Wiedniu. Pedagog (prof. gimnaz. w Kołomyi 1872-87, potem we Lwowie), działacz społ. i tur., publicysta, z zamiłowań zoolog (arachnolog), jeden z pierwszych członków Komisji Fizjogr. AU, obywatel hon. miasta Kołomyja.

W jego pracach nauk., obejmujących całą ówczesną Galicję, znajdują się jedne z pierwszych wiadomości (oparte na okazach dostarczonych przez Władysława Kulczyńskiego) o tatrz. pajęczakach (m.in. pająki i kosarze): Spis pająków ("Spraw. Komis. Fizjogr." 1867 i 1868), Pajęczaki galicyjskie (Arachnoidea Haliciae) (Kołomyja 1874). Bardziej wszechstronnie W. omówił faunę tatrz. w swej pracy: Grundzüge der zoogeographischen Verhältnisse Galiziens (Lemberg 1895, w sprawozdaniu gimnaz.).

Ogłaszał liczne prace i artykuły nauk. i pop.-nauk. na różne tematy przyr., m.in. w czasopiśmie "Przyrodnik", którego był współwydawcą w 1871-72. W czasie pobytu w Kołomyi rozwinął szeroką i owocną działalność społ. i tur. w tym mieście i na obszarze Czarnohory. Był jednym z gł. założycieli (1878) i najaktywniejszych działaczy i turystów Oddz. Czarnohorskiego TT (w 1878-87 wiceprezes).

Pisywał na tematy geogr. i etnogr. związane z Czarnohorą, m.in. w "Pamiętniku TT". W 1883 w Kołomyi wydawał dla Oddz. Czarnohorskiego TT czasopismo » "Turysta", gdzie publikował sporo materiałów także z Tatr i Podtatrza. Podobnie jak Chałubińskiego zwano Królem Tatr, Wajgla - Królem Czarnohory.

Lit. - Marceli Turkawski: Leopold Wajgel ("Wędrowiec" 1881, nr 225).

 

Tekst sponsorowany o wycieczkach rowerowych na Podhalu

 

Podhale jest jednym z nielicznych zakątków Polski, gdzie jazda rowerem dostarczy mięśniom przyjemnego zmęczenia i przy okazji niezrównanych doznań estetycznych związanych z najpiękniejszymi panoramami w kraju. Liczne trasy rowerowe charakteryzują się dużą sumą pokonywanych wzniesień i sporym zakresem trudności podczas stromych zjazdów na ciasnych zakrętach. Łącznie po polskiej i słowackiej stronie możemy odnaleźć prawie kilkaset kilometrów górskich tras. Pokonanie ich wymaga przygotowania kondycyjnego oraz wyposażenia w niezbędne akcesoria rowerowe. Do całodziennej wyprawy musimy zabrać sporo bagażu, pamiętając że górski klimat potrafi sprawić przykre niespodzianki niemal w kilkadziesiąt minut. Najlepszą metodą jest spakowanie się w pojemne sakwy rowerowe. Powinny być wodoszczelne i wykonane z niezawodnych materiałów. Ważną ich cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj uchwytów montażowych. Muszą być bardzo solidne. Polecanymi producentami w tym temacie są niemiecki Ortlieb oraz holenderska firma Fastrider. Pierwszy producent posiada wyroby z tak zwanej ,,górnej półki” i jest prawdziwym liderem w swojej branży. W ofercie posiada pełny zakres modeli wliczając w to oczywiście sakwy przednie oraz niezrównane jakościowo sakwy tylne. W ostatnich latach Ortlieb poszerzył swoją ofertę o wodoodporne plecaki na rower oraz wiele uniwersalnych i funkcjonalnych modeli z kategorii - torebki rowerowe. Wśród nich  są montowane na kierownicę lub mocowane na ramę roweru. Dla aktywnych rowerzystów, spędzających wiele godzin na jednośladzie dostępne są również torebki pod siodełko dedykowane do przewożenia narzędzi rowerowych. Nowoczesna technologia, jaką posługuje się niemiecka firma jest doceniana przez wyprawowych specjalistów na całym świecie. Korzystają z niej również grotołazi, wykorzystując całkowicie nieprzemakalne worki transportowe do eksploracji nawet zupełnie zalanych wodą korytarzy jaskiniowych.  Fastrider specjalizuje się natomiast i produkuje w dużych ilościach sakwy rowerowe miejskie, bardzo popularne zarówno w Holandii, jak i w większości krajów zachodnich. Jego dodatkową ofertą miejską, skierowaną do bardzo szerokiego grona użytkowników są modne i stylowe kosze rowerowe zakładane na kierownicę lub mocowane na tylny bagażnik rowerowy. Wybierając się w góry nie należy również zapominać o zapewnieniu sobie i członkom rodziny należytego bezpieczeństwa. Podstawą każdej, nawet najkrótszej wycieczki są bowiem profesjonalne kaski rowerowe. Z licznych producentów wyspecjalizowanych w tej szalenie trudnej dyscyplinie wyróżnić należy zwłaszcza przodujące w tej branży niemieckie firmy takie jak Alpina, topowy i modny Uvex oraz bardzo popularny w Polsce Lazer. Wszyscy wymienieni producenci w swojej bogatej ofercie posiadają również okulary przeciwsłoneczne zarówno na rower jak i na narty.

Młodzi rodzice uwielbiający jazdę na jednośladzie, podczas planowania urlopu w górach, nie muszą skazywać się na bierny wypoczynek. Wspólne spędzanie czasu z dziećmi umożliwią im bowiem arcyciekawe i praktyczne pomysły Kanadyjczyków. Są nimi wielofunkcyjne przyczepki rowerowe dla dzieci, które można w błyskawiczny wprost sposób przeobrazić w zwykłe wózki spacerowe. Uniwersalność tych patentów jest bardzo duża i warta dopłacenia niewielkiej różnicy do ceny produktu. Po dokupieniu kilku akcesoriów można też wózki rowerowe zmodyfikować tak, aby pełniły rolę joggerów.

 

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2023