E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Tatry Bielskie

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Tatry Bielskie; Belanské Tatry, Belianske Tatry, Bielské Tatry; Kalkalpen, Belaer Kalkalpen; Bélai mészhavasok, Bélai-Tátra.S.Część Tatr między Przełęczą pod Kopą (na której kończą się Tatry Wys.) a Zdziarską Przełęczą (oddzielającą Tatry Biel. i w ogóle Tatry od Magury Spiskiej).

Główny łańcuch T.B., w prostej linii ok. 13 km długi, nie ciągnie się jednak w przedłużeniu gł. grzbietu Tatr Wys., lecz pod kątem prostym od niego i biegnie mn.w. od pd.-wsch. na pn.-zach., mianowicie od uzdrowiska Tatrz. Kotlina do Jaworzyny Spiskiej, tj. od Kobylego Wierchu (1109 m) do Murania ( 1890 m). T.B. są oddzielone od Tatr Wys. dolną częścią Kiezmarskiej Doliny i jej odnogą Doliną Przednich Koperszadów oraz dolną częścią Jaworowej Doliny i jej odnogą Doliną Zadnich Koperszadów. T.B. leżą całkowicie na terenie Słowacji. Wybitniejsze doliny T.B. wcinają się w ich stoki jedynie od pn., wsch., i pd.-wsch.

Niemal cały obszar T.B. zbudowany jest ze skał osadowych. Na większości tego obszaru zachodzą zjawiska krasowe, ale znanych jest tu dopiero ok. 50 jaskiń, wśród których najdłuższe sąJaskinia Bielska (ponad 1750 długości i 160 m deniwelacji) i Jaskinia Strzystarska (głębokość -201 m, długość ok. 600 m).

Najwyższymi szczytami T.B. są kolejno: Hawrań (2154, 2151 m), Płaczliwa Skała (2148, 2146 m), Szalony Wierch (2062, 2061 m), Jatki (2024, 2019 m), Nowy Wierch (1999, 2009 m), Bujaczy Wierch (1950, 1960 m). Powierzchnia T.B.: niecałe 70 km kw.

W dotychczasowej literaturze nie ma zgodności w określaniu szczegółowych granic T.B. Jedni autorzy zaliczają do T.B. takie części Magury Spiskiej jak Ptasiowskie Turnie, Zdziarskie Brzegi i nawet Palenicę Lendacką oraz ściśle z Tatrami Wysokimi spojoną Bielską Kopę. Inni słusznie nie włączają tych obiektów do T.B., a jeszcze inni jak najbardziej niesłusznie odcinają od T.B. ich odnogę z Ryniasem i Steżkami, przyczepiając je sztucznie (poprzez głęboką Kiezmarską Dolinę) do Tatr Wysokich. Właściwy przebieg granicy T.B. jest podany wyżej oraz (pn. i wsch. granica) w haśle Tatry.

Nazwa Tatry Bielskie po raz pierwszy pojawiła się po niem. w 1719 jako Beeler Gebürg, w 1800 jako Belaer uranfängliche Kalkgebirge, a potem w licznych odmianach. Pochodzi od nazwy miasta Biała Spiska, ale pierwotnie oznaczała tylko tę część T.B., która należała do tego miasta, i dopiero później rozciągnięto tę nazwę (w różnych jej odmianach) na całe T.B.

W pol. nazewnictwie nazwa Tatry Bielskie (czasem jako Tatry Bialskie) weszła w trwałe użycie od 1883, ale prawie do końca XIX w. pojawiały się jej dawniejsze i nowsze postacie: Tatry Wapienne, Bielskie Alpy, Bialskie Wierchy, Jaworzyńsko-Bialski Dział i in.

Obecna nazwa Tatry Bielskie jest już powszechna i utrwalona, nie ma też potrzeby jej zmieniać, choć historycznie jest ona tylko częściowo uzasadniona, bo niegdyś T.B. były nie tylko bielskie, ale również jaworzyńskie, kiezmarskie, rakuskie, zdziarskie, nawet jurgowskie.

Zob. też Spiska Turnia.

Lit. - Stanisław Eljasz-Radzikowski: Tatry Bielskie. Szczegółowy opis geograficzny. "Pam. TT.", 14-15, 1893-94. - Josef Sekyra: Velehorský kras Bělských Tater. Pr. 1954.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024