E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Talewski Roman

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Talewski Roman (23 III 1908 Kraków - 16 I 1994 Zakopane). Lekarz (UJ 1933, dr 1937, dr hab. 1973), dyr. sanatoriów zakop., historyk medycyny.

W zakop. sanatorium "Warszawianka" był asystentem 1936-37 i ordynatorem 1937-39. Jako lekarz wojsk. uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939.

Od 1945 był w Zakopanem nacz. lekarzem w sanatorium wojsk. 1945-47, dyr. w sanatorium "Odrodzenie" 1948-51, dyr. Sanatorium Nauczycielskiego 1951-64, a w 1964-90 dyr. Sanatorium Pocztowców.

Od 1953 ogłosił szereg artykułów i prac dotyczących dziejów medycyny w Zakopanem. Najważniejsze są trzy jego książki: 80 lat medycyny w Zakopanem (Wr. 1957), Początki i rozwój zakopiańskiej medycyny (Wr. 1971, praca habilitacyjna) i Portrety zakopiańskich lekarzy ze słownikiem biograficznym 1850-1983 (Za. 1985).

Osobno pisał też o lekarzach zakop. i in., których działalność łączy się częściowo z Tatrami, np.:Tytus Chałubiński, Teodor Birula-Białynicki, Leon Bocheński, Ludwik Fischer, Ludwik Bierkowski, Tomasz Janiszewski, Stanisław Eljasz-Radzikowski; także w pracy Groby lekarzy na zakopiańskich cmentarzach ("Arch. Hist. Med." 39, 1976, nr 2). Ogłosił też pracę Epidemia cholery na Podhalu w 1873 r. (tamże 41, 1978, nr 1).

Zespół jego prac hist. i biogr. stanowi pionierską i dotąd jedyną szczegółową historię medycyny zakop., w wieloraki sposób powiązanej z Tatrami.

 

Tekst sponsorowany  - jakie wózki dziecięce wybrać na wycieczkę w góry.

 

Tematyką niniejszego sklepu internetowego są akcesoria, w tym huśtawki dla dzieci, ale przede wszystkim spacerowe wózki dziecięce. Użytkownicy zainteresowani tematem szybko odnajdą tutaj wszystkie potrzebne artykuły. Proste, intuicyjne menu ułatwia rozeznanie się w układzie witryny i wybranie najwłaściwszego modelu. A co można tutaj znaleźć?

W głównej mierze - jak już zostało wyżej wspomniane - uporządkowane w różnych kategoriach wielofunkcyjne wózki dziecięce. Można tutaj dostać tylko sprawdzone i bezpieczne marki, dlatego nie trzeba się obawiać bezsensownego wyrzucenia pieniędzy w błoto. Na uwagę zasługuje np. wózek spacerowy Graco o nazwie Symbio. Wykonany z wytrzymałych materiałów na pewno posłuży niejednemu maluszkowi. Jest amortyzowany, posiada regulowane oparcie, koszyk na zakupy oraz adapter do fotelika samochodowego. Bardzo ciekawą opcją jest również możliwość ustawienia siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Na uwagę zasługuje także wózek spacerowy Baby Jogger w modelu City Elite, charakteryzujący się niezawodną jakością i 12-calowymi kołami gwarantującymi płynność jazdy. Dziecko będzie przyjemnie spało, zaś rodzic w spokoju pospaceruje czy poczyta książkę w okolicznym parku lub na tatrzańskim szlaku przystosowanym do tego rodzaju podróży.. Ale to nie jedyna kategoria sportowych wózków dziecięcych, jaką można znaleźć na stronie. Szczęśliwi rodzice dwojaczków poszukują wózków bliźniaczych, które również znajdują się w ofercie niniejszego sklepu internetowego. Może to być np. wózek bliźniaczy Baby Jogger City Mini Double lub Jane Twone Scarlet. Zaś dla bardziej aktywnych mam i tatusiów polecane są wózki do biegania, np. wózek do biegania Baby Jogger Summit XC.

Warto zajrzeć na stronę i samemu przejrzeć całą ofertę, gdyż jest ona niezwykle bogata. My polecamy szczególnie uniwersalny  bardzo modny w ostatnich latach Orbit Baby G2.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022