E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Szczyrbskie Jezioro

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Szczyrbskie Jezioro (1350, 1346 m), dawniej także Szczerbskie Jezioro; Štrbské pleso; Csorbaer See, Tschirmer See; Csorbai-tó. S. Jedno z największych jezior tatrz., położone po pd. stronie Tatr na tarasie między wylotem Furkotnej Doliny a Młynickiej Doliny, popod pd.-wsch. końcem Grani Soliska. Nad brzegami S.J. leży miejscowość o tej samej nazwie (słow. Štrbské Pleso). Jezioro stanowi zarówno cel tłumnych wycieczek jak i punkt wyjścia dla turystów dążących od pd. w głąb zach. części Tatr Wys. (do Popradzkiego Stawu, na Rysy, Krywań itd.).Pomiary S.J. wykonane przez pracowników TANAPu w 1961-67 oraz (kolejno w nawiasach) pomiary Ludomira Sawickiego z 1909 i J. Schaffera z 1930: pow. 19,76 (20,96, 16,72) ha, 640 x 600 (680 x 479, 600 x 444) m, głęb. 20, 0 (19,6, 19,7) m. Pojemność 1 284 000 m3.

Misa jeziora utworzyła się wskutek stopienia się martwego lodu, pozostawionego w tym miejscu przez topniejący ("cofający się") lodowiec, który wypływał niegdyś z Młynickiej Doliny. Jezioro zostało zarybione sztucznie, po raz pierwszy ok. 1860 lub dawniej. Las niegdyś otaczający zwartą masą S.J. uległ w znacznej części wyłamaniu przez silne wichry w 1925 i 1941, a częściowo wycięto go przy budowie domów, dróg i urządzeń sportowych.

Europejski Dział Wodny (» dział wodny) przebiega przez taras, na którym leży S.J. Pierwotnie podziemne odpływy jeziora zasilały dwa dorzecza: Wagu i Popradu, czyli zlewisko czarnomorskie i zlewisko bałtyckie, obecnie jednak wszystkie wody dążą do Bałtyku, gdyż ingerencja człowieka spowodowała, że wszystkie odpływy już od dawna kierują się do dorzecza Popradu. Ponadto przed 1860 zaczęto kopać sztuczny odpływ jeziora, robót tych jednak zaniechano z obawy przed konsekwencjami. Zob. też Mozgrowiska Szczyrbskie.

Pierwszą pewną wiadomość o tym jeziorze podał w 1719 Georg Buchholtz sen.; prowadzono tu wtedy destylację olejków (zapewne limbowego i kosodrzewinowego). Już dawniej musieli tu zachodzić poszukiwacze skarbów, zielarze, myśliwi, leśnicy, węglarze, pasterze.Stanisław Staszic oglądał to jezioro w 1805 (z Krywania), następnie zaczęli tu przybywać coraz częściej naukowcy i turyści. Najdawniejszy zachowany obraz jeziora namalował przed 1828 J.J. Müller. Jedno z podań o tym jeziorze przytacza B.Z. Stęczyński w swym poemacie z 1860.

Różnojęzyczne nazwy S.J. pochodzą od różnojęzycznych nazw pobliskiej wsi Szczyrba. Mieszkańcy tej wsi nazywali dawniej to jezioro po prostu Pleso. Georg Buchholtz sen. w 1719 nazwał je Čzirmer See.Staszic w 1805 w swym dzienniku podróży określa je jako "Zielona Woda, czyli Sczerbska lub Sterbska Plesa na Gradku Sczerbskim", a w swym dziele O ziemiorodztwie Karpatow (1815) jako "zielona Plesa czyli jezioro na sczerbskim gradku".

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024