E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Skawiński Paweł

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Skawiński Paweł (29 XI 1947 Kraków). Leśnik (WSR Kraków 1970, dr nauk leśnych 1986), taternik, przewodnik tatrz. (od 1969, klasy II w 1976, I w 1990), instruktor narc. (od 1969), ratownik górski (ochotnik Grupy Tatrz. GOPR od 1973, następnie TOPR). W 1970-75 pracownik Tatrz. Stacji Nauk. ZOP PAN w Zakopanem, w 1976-86 Zakładu Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych PAN w Krakowie, od 1 IV 1986 do 31 I 1989 kustosz Muzeum Przyr. TPN w Zakopanem, potem pracownik nauk. TPN.

Prowadzi badania naukowe w Tatrach z zakresu leśnictwa, ekologii roślin i ochrony przyrody, m.in. nad strukturą i przemianami drzewostanów i kosodrzewiny pod wpływem czynników naturalnych i antropogenicznych jak gospodarka leśna i past., zanieczyszczenia powietrza i opadów ("kwaśne deszcze"), nadmierny ruch narciarski i turystyczny.

Lasu i kosodrzewiny tatrz. dotyczą takie jego prace jak: Trójigielna kosodrzewina Pinus montana Mill. w Tatrach ("Studia Ośrodka Dokum. Fizjogr. PAN" 4, 1975), Epistemická funkcia lesov polského Tatranského národného parku (w pracy zbior. "Les v krajine", Br. 1982), Zmiany w składzie gatunkowym i strukturze wiekowej wybranych drzewostanów Tatrzańskiego Parku Narodowego ("Ochr. Przyr." 46, 1988, wsp. z Jerzym Dziewolskim), Wpływ cięć pielęgnacyjnych na strukturę drzewostanów Tatrzańskiego Parku Narodowego (tamże, współautor jw.), Przemiany dolnoreglowych drzewostanów Tatrzańskiego Parku Narodowego w latach 1956-86 oraz ocena metod ich przebudowy ("Ochr. Przyr." 50, 1992, współautorzy J. Dziewolski i Jan Holeksa), Gospodarka leśna i pasterska w Dolinie Rybiego Potoku w Tatrach w okresie sporu granicznego o Morskie Oko (w pracy zbior. "Spór o Morskie Oko", Za. 1993), Prognoza degradacji drzewostanów Tatrzańskiego Parku Narodowego pod wpływem zanieczyszczeń powietrza ("Prądnik" 7, 1994, wsp. ze Zbigniewem Krzanem).

S. jest też współautorem 3 map w "Atlasie Tatrz. Parku Nar." (1985): Mapa drzewostanów, Ważniejsze granice zasięgów lasu i kosodrzewiny, Synantropizacja lasów . Jest on również współautorem programu restytucji roślinności zniszczonej przez narciarzy i turystów w rejonie Kasprowego Wierchu; realizację tego programu rozpoczęto w 1992. W związku z tym ogłosił pracę Oddziaływania człowieka na przyrodę kopuły Kasprowego Wierchu oraz Doliny Goryczkowej w Tatrach (w zbiorowej publikacji "Ochrona Tatr w obliczu zagrożeń", Za. 1993) oraz dwie prace wspólnie z Rhysem Evansem, Markiem Kotem i Z. Krzanem: Dynamika miąższości pokrywy śnieżnej w rejonie Kasprowego Wierchu w latach 1990-1992 ("Parki Nar. i Rez. Przyr." 12, 1993, nr 2) i Zmiany przestrzennego rozkładu pokrywy śnieżnej na terenach narciarskich Kasprowego Wierchu w sezonach 1990 91 i 1991 92 (tamże).Tych samych i in. problemów ochrony przyrody Tatr i Podhala dotyczą inne prace S., m.in.: Stanisław i Marian Sokołowscy bojownikami ochrony przyrody ("Przyroda Pol." 1972, nr 6), Problemy ochrony przyrody na terenach rekreacyjnych południowej części województwa krakowskiego ("Chrońmy Przyr. Ojcz." 1973, nr 4) oraz wsp. z Kazimierzem Zabierowskim: Zakopane a ochrona przyrody Tatr i Podhala (w zbior. monografii "Zakopane, czterysta lat dziejów", t. 2, Za. 1991).Inne jego prace dotyczą Bieszczad i Ojcowskiego Parku Narodowego. Zajmuje się też ogólną edukacją ekologiczną.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024