E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Sekcja Narciarska PTT

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Sekcja Narciarska PTT. Trzecia z kolei pol. organizacja narc. (po Oddziale Narciarskim Tow. Tur. "Beskid" z 1906 i po Karpackim Tow. Narciarzy ze stycznia 1907). Powstała w kwietniu 1907 w Zakopanem, z inicjatywy Stanisława Barabasza, Mieczysława Karłowicza i Mariusza Zaruskiego.Początkowo miała nazwę Zakopiańskie Towarzystwo Łyżwistów, które jeszcze w tym samym roku zmieniono na Zakopiański Oddział Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego (ZONTT), a ten w 1911 na Sekcję Narciarską TT (SNTT). Po I wojnie świat. (w 1920) zmieniła ona nazwę na Sekcję Narciarską Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (SNPTT), a w 1923 (w związku ze zmianą statutu PTT) na Sekcję Narciarską Oddziału Zakopiańskiego PTT.

W 1907-14 SNTT rozwinęła przede wszystkim działalność szkoleniową, propagandową (odczyty), tur. i nawet taternicką.

Zorganizowano pierwsze w Zakopanem kursy narc. (również dla przewodników), urządzano często zbior. wycieczki narc. w Tatry (także dla uczniów szkolnych). Poza tym członkowie Sekcji odbywali liczne wycieczki indywidualne i dokonali wielu pierwszych wejść zim. na przełęcze i szczyty tatrz. (zresztą częściowo bez nart) przyczyniając się wybitnie do rozwoju zarówno narciarstwa jak i taternictwa zimowego.Starano się o odpowiednie zaopatrzenie schronisk tatrz. na zimę i znakowano szlaki zimowe.

Wydano Podręcznik narciarstwa Henryka Bobkowskiego i Mariusza Zaruskiego (1908) i pierwszy pol. przewodnik narc.: M. Zaruskiego Przewodnik po terenach narciarskich Zakopanego i Tatr Polskich (1913), oraz in. wydawnictwa. W okresie tym urządzano też pierwsze zawody narc. w Tatrach Pol., jednakże działalność sport. stała jeszcze na dalszym planie.W tym pierwszym okresie największe zasługi w rozwoju Sekcji i w ogóle narciarstwa w Zakopanem i Tatrach Pol. miał Mariusz Zaruski, który osobiście prowadził większość kursów, wiele wycieczek i propagował narciarstwo słowem i pismem.

Poza Zaruskim najczynniejsi byli: Stanisław Barabasz, Mieczysław Karłowicz, Gustaw Kaleński, Stanisław Zdyb, Andrzej Góraś, Józef Lesiecki, Leon Loria, Jan Małachowski.

Po przerwie spowodowanej I wojną światową Sekcja podjęła działalność w 1919. Najczynniejszymi działaczami Sekcji byli wtedy Zdzisław Rittersschild, Aleksander i Kazimierz Schielowie, Józef Oppenheim, Henryk Bednarski, Władysław Ziętkiewicz, a potem i in. Działalność szkoleniowa (kursy) i turystyczna (schroniska, szlaki, mniej wycieczki) była kontynuowana, jednakże stopniowo gł. wysiłki Sekcji zostały skierowane w dziedzinę narciarstwa zawodniczego, w którym członkowie SNPTT osiągali czołowe wyniki (Bronisław Czech, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna i liczni in.).

Przy niektórych oddziałach PTT poza Zakopanem w latach międzywoj. również powstały sekcje narc., które najczęściej zajmowały się głównie turystyką, także na terenie Tatr.

Po II wojnie świat. zakopiańska SNPTT prowadziła działalność w 1945-50 pod swoją tradycyjną nazwą, a w 1950 została rozwiązana. Część jej członków utworzyła Sekcję Narciarską KS Kolejarz w Zakopanem, z której w 1957 reaktywowano SNPTT pod jej pierwotną nazwą jako samodzielny klub sportowy.Sprawozdania z działalności Zakop. Oddziału Narciarzy i Sekcji Narc. TT ukazywały się od 1908 w "Pam. TT", a potem w "Wierchach".

Lit. - Władysław Krygowski: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie a rozwój narciarstwa w Polsce. "Wierchy" 18, 1948. - Anna Bednarska: 70 lat SNPTT. Za. 1977. - "MES" 2, 1987. - Adam Liberak: 80 lat SNPTT. "Podtatrze" nr 30, 1987.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024