E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Samuhel Stanislav

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Samuhel Stanislav (1 VIII 1929 Banská Bystrica). Słow. taternik, przewodnik tatrz., ratownik górski, fotograf tatrz.

Taternictwo zaczął uprawiać w 1956, od 1959 dokonując wielu pierwszych wejść w lecie i zimie, najwięcej w masywie Gierlachu, np. lewym filarem jego pd.-zach. ściany w 1961. W 1962 osiadł na stałe u stóp Tatr zostawszy w owym roku zawodowym członkiem HS i przewodnikiem tatrz. (wkrótce klasy I).

Od 1962 rozwinął również coraz czynniejszą działalność pisarską związaną z Tatrami, na temat taternictwa, ratownictwa górskiego, profilaktyki wypadków górskich, dziejów taternickiego poznawania Tatr itd. Pisywał w różnych czasopismach, głównie "Vysoké Tatry", "Krásy Slovenska", "Iamesák".

Wyróżnia się seria jego opracowań dziejów tatern. poszczególnych wybitnych ścian tatrz., publikowana w 1966-68 pt. Tatranské steny ("Krásy Slov."). Jest on również współautorem książki jubileuszowej Horská služba Vysoké Tatry 1950-1970 (Tatr. Lom., Br. 1970) i podręcznika O záchrane v horách (Lipt. Mik. 1970) oraz autorem broszury Vysoké Tatry. Horolezectvo. Súbor najpotrebnejších predpisov a pokynov... (Br. 1984).

W okresie od 1964 S. stał się jednym z najwybitniejszych fotografów tatrz., zarówno od strony artyst. (pejzaże), jak i dokumentarnej, tu zwł. zdjęcia obrazujące akcje ratunk. w górach i "portrety" ścian tatrz. Były one publikowane w różnych słow. czasopismach i książkach do własnych artykułów S. i in. autorów.Lit. - "Krásy Slov." 47, 1970, nr 12 (Jaroslav Čiljak i Stanislav Samuhel).

 

Tekst sponsorowany dotyczący wyposażenia dla dzieci przed przyjazdem rodziców w góry:

 

Profesjonalny i w pełni bezpieczny wózek dziecięcy to jeden z podstawowych artykułów, który każdy rodzic musi zakupić dla swojego maleństwa. Sklep internetowy Valcoo, nie tylko doradzi, jaki model wybrać, ale również zaprezentuje najbardziej popularne spacerowe wózki dziecięce od sprawdzonych producentów. Zdecydowani klienci mogą bez przeszkód nabyć wybrany towar i cieszyć się udanym zakupem.

Czym zatem kierować się przy wyborze pierwszego "pojazdu" dla swojego bobasa? Przede wszystkim wygodą dziecka i świeżo upieczonych rodziców, bezpieczeństwem malucha, gwarancją produktu oraz ceną – bowiem niekoniecznie niższa znaczy lepsza. Dziecko musi mieć zagwarantowany spokojny odpoczynek i komfortową pozycję, inaczej na pewno stosownie poinformuje o swojej niewygodzie. Rodzice zaś powinni zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości rączki oraz ciężar wybranego wózka dziecięcego wielofunkcyjnego lub wybranego precyzyjnie stosownie do zapotrzebowania. Są to zasady, które powinny być stosowane przy wyborze każdego rodzaju dziecięcego pojazdu, również z funkcją praktycznych fotelików samochodowych.

Najbardziej popularne wózki spacerowe często wypierane są przez inne modele, np. wózki głębokie, przeznaczone specjalnie dla niemowląt i maksymalnie kilkumiesięcznych bobasów. Decydując się na taki produkt, należy wiedzieć, że powinien on posiadać zasuwaną gondolę i szeleczki gwarantujące bezpieczeństwo maleństwa. Jeżeli zaś rodzice są szczęśliwymi posiadaczami bliźniąt, najlepiej wybrać praktyczne wózki bliźniacze.

Potencjalni klienci nawigując po prezentowanej stronie internetowej nie powinni mieć problemu z odnalezieniem odpowiednich kategorii. Przejrzyste menu gwarantuje łatwą nawigację. Sporą niespodzianką na stronie mogą się okazać egzemplarze sportowe. Wśród nich będą zarówno wózki do biegania dla amatorów i zawodowców, jak i wózki rowerowe dla kolarzy.

Więcej ciekawych porad można odnaleźć na prezentowanej witrynie. Z ciekawostek polecamy nowoczesny wózek Orbit Baby G2 oraz super wszechstronny i uniwersalny wózek City Select.   W kolejnym tekście zaprezentowane zostaną akcesoria rowerowe.

               

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022