E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Rowland William

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Rowland William (10 IX 1814 Georgswald = Jiříkov, okres Dečín, pn. Czechy - 28 XI 1888 Waldenburg, Saksonia), syn Anglika osiadłego w Czechach i Niemki. Leśnik, jeden z pierwszych działaczy ochrony przyrody w Tatrach i na Podtatrzu.

Jako leśnik pracował najpierw w Czechach, w Niemczech i na Węgrzech, a w 1852-83 na Słowacji, m.in. jako nadleśniczy Orawskiego Komposesoratu w Orawskim Podzamczu (1864-83). Bardzo dbał o racjonalną gospodarkę leśną, o ochronę lasów (zwł. przy ich górnej granicy) i zalesianie; na Orawie zalesił ponad 9000 ha.

Był działaczem organizacji leśnych, oświat.-roln. i rybackich. W 1856 i 1862-65 był redaktorem czasopisma "Mitteilungen des Ungarischen Forstvereines". Już w 1856 zwrócił uwagę na szkodliwy wpływ hut na sąsiadujące z nimi lasy iglaste i zalecał w takich obszarach sadzenie odporniejszych drzew liściastych. Od 1873 był członkiem Węg. Tow. Karp. (MKE).Tatr i Podtatrza dotyczy wiele jego artykułów i prac, poczynając od opisu wycieczki leśników w Tatry: Die Exkursion der am 15. bis 20. Juli 1856 in Käsmark versammelten Mitglieder des ungarischen Forstvereines in die Central-Karpathen ("Mitt. Ung. Forstver." 1857). Pisał o konieczności likwidacji szkodliwych dla gospodarki leśnej serwitutów, np. Ueber Ablösung der Waldservitute in Ungarn ("Oester. Viertelj.-Schr. f. Forstwesen" 1859), przeciw wypalaniu kosodrzewiny w Tatrach: Forstlich-statistische Notizen ("Mitt. Ung. Forstver." 1863).

Szerzej propagował ochronę drzew i krzewów w górach w broszurze pt. Z ktorého ohladu je potrebno na holách a wysokých wrchoch nachádzajúce sa stromy a krowiny neniwočit? (1867). Wyciągiem z tej broszury jest bardziej znany artykuł Daniela Licharda Ochrana h_r a lesov ("Obzor" 1867).

O lasach orawskich i tatrz. pisał R. w szeregu prac, m.in. Aus der Arva ("Jahrb. UKV" 1874) oraz Ueber Behandlung der Gebirgswälder und deren Aufforstung mit besonderer Rücksicht auf die Central-Karpathen (tamże 1876), a także w swej książce Statistisch-topographische Beschreibung der Compossessorates-Herrschaft Árva mit besonderer Beziehung auf ihre Forste (Árva-Váralja 1879). O limbie w Tatrach jest jego praca A czirbolya-fenyő (Pinus cembra) előjövetele- és tenyésztéséről a központi Kárpátokban ("Erdészeti Lapok" 1882).

R. był gł. inicjatorem i w 1868 pierwszym organizatorem Muzeum Orawskiego w Orawskim Zamku, bardzo się przyczyniając do wzbogacenia jego zbiorów. O muzeum tym pisal m.in. we wspom. artykule Aus der Arva .

Jego artykuł o polowaniu na niedźwiedzia w Tatrach Orawskich (i o hodowaniu niedźwiadka) ukazał się w pol. wydawnictwie: Polowanie na niedźwiedzia ("Łowiec" 1878, tłum. z "Ill. Jagd-Ztg"). Zajmował się też ornitologią i pisał na ten temat: Beitrag zur Kenntnis der Ornis des Arvaer Komitates und des anstossenden Teiles der Hohen Tatra ("Mitt. Ornith. Ver. Wien 1878) oraz Der Alpenmauerläufer, Tichodroma muraria (tamże 1883). O rybactwie i zarybianiu na Podtatrzu pisał kilka razy w czasopiśmie "Halászati Lapok" (1881 i 1882), m.in. o głowacicy w rzece Orawie.

Opublikował również swe wspomnienia, m.in. z Orawy, pt. Erinnerungsblätter (Waldenburg 1886).W dziejach leśnictwa w Tatrach i na Podtatrzu (i w ogóle na Słowacji) oraz ochrony lasów należy R. do postaci b. zasłużonych. W literaturze słow. ogłoszono o nim szereg prac, np. Josef Nožička: William Rowland a Orava ("Zbor. Orav. Múzea" 1, 1968). Jego działalność zawodową i społ. na Orawie uczczono tablicą pamiątkową (z popiersiem), odsłoniętą w 1974 na ścianie budynku koło pomnika Hwiezdosława w Orawskim Podzamczu.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025