E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Rehman Antoni

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Rehman Antoni, także Rehmann (13 V 1840 Kraków - 12 I 1917 Lwów). Botanik (Uniw. Krak. 1860-63, dr 1865), geograf (uniw. w Bonn i Wiedniu 1881-82), geomorfolog, podróżnik, prof. Uniw. Lwow. 1882-1910.

Od 1865 odbywał liczne podróże nauk. po całych Karpatach i do Rosji, w 1873 zwiedził Kaukaz (dochodząc na stokach Kazbeku do wysokości ok. 3500 m), w 1874 Krym, a w 1875-77 i 1879-80 Afrykę Pd. (m.in. Smocze Góry), publikując w związku z tym szereg prac bot., geogr. i etnogr. oraz obszerne opisy podróżnicze, m.in. Kilka kartek z Kaukazu ("Pam. TT" 1879). R. od 1865 był członkiem Komisji Fizjogr., a od 1872 członkiem AU.

Ma on wielkie zasługi w nauk. poznaniu Karpat, zwł. Tatr, w których prowadził badania od ok. 1860 (jeszcze jako student). Początkowo zajmował się głównie botaniką (florystyką i geobotaniką).

Już w swej pierwszej pracy, Die Gefäss-Kryptogamen von Westgalizien ("Verh. Zool.-Bot. Ges." 1862), pisze m.in. o Tatrach, a szerzej uwzględnia ich roślinność w pracy: O mchach i wątrobowcach Galicyi zachodniej i stosunku ich do ogółu roślinności ("Rocz. Tow. Nauk. Krak." 1864). W pracy tej wyodrębnił piętra wysokościowe roślinności w Tatrach, nazywając piętra te krainami (co utrzymało się jeszcze do niedawna); podział ten b. mało różni się od dzisiejszego.

Z licznych dalszych prac bot. R. jedną z najważniejszych dla Tatr jest Systematyczny przegląd porostów, znalezionych dotąd w Galicyi zachodniej ("Spraw. Komis. Fizjogr." 1879), gdyż jest to jedna z najwcześniejszych prac bot. o Tatrach Bielskich.W nast. latach R. zajął się bardziej geografią, zwł. geografią fiz. i geomorfologią. W Tatrach badał m.in. ślady ich dawnego zlodowacenia i ogłosił cenną pracę z zakresu glacjologii tatrz.: Eine Moränenlandschaft in der Hohen Tatra und andere Gletscherspuren dieses Gebirges ("Mitt. Geogr. Ges. Wien" 1893). Napisał artykuł Zanikłe jeziora Tatr i bifurkacja rzeki Młynicy ("Wszechświat" 1892) i opracował obszerne hasło Tatry do "Słownika Geogr." (t. 12, 1892).

Jest on też autorem dzieła Ziemie dawnej Polski i sąsiednich krajów sławiańskich opisane pod względem fizyczno-geograficznym (t. 1: Lw. 1895, t. 2: Lw. 1904), które przez długi czas było jedynym tego rodzaju opracowaniem wszystkich ziem polskich. Tom 1 tego dzieła, Karpaty opisane pod względem fizyczno-geograficznym (Lw. 1895), zawiera obszerny opis fizjogr. Tatr, wydany też osobno pt. Tatry pod względem fizyczno-geograficznym (Lw. 1895). Za te i in. prace dotyczące Tatr i Karpat został R. w 1897 mianowany członkiem hon. Tow. Tatrz.

Podobnie jak jego pierwsze prace nauk. z 1862 i 1864, również i ostatnie publikacje R. z 1912 są częściowo związane z Tatrami; są to Roślinna szata ziem polskich (w dziele zbior. "Encyklopedia polska", t. 1, Kr. 1912) i Opis fizyczno-geograficzny ziem polskich (tamże).

Obfite zbiory nauk. (bot. i inne), przywiezione przez R. z jego podróży, wzbogaciły liczne instytucje nauk. w Polsce i za granicą: w Europie, USA i Afryce Pd., a opracowali je naukowcy pol. i zagr., którzy upamiętnili też Rehmana w łac. nazwach wielu roślin.

Lit. - "Studia i Mater. z Dziejów Nauki Pol." 1972 (Wacław Olszewicz, z bibliogr.). - "SBP" 1987 (Alina Skirgiełło). - "PSB" 31, 1988 (Zdzisław Kosiek). - "Wiad. Bot." 34, 1990, nr 3 (Zbigniew Mirek i Alicja Zemanek).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024