E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

powstanie Tatr

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

powstanie Tatr. Tatrzański trzon krystaliczny (»budowa skalna Tatr) jest autochtoniczny, tj. powstał na miejscu. Najstarszymi jego skałami są łupki krystaliczne (zmetamorfizowane czyli przeobrażone stare skały osadowe, a także i magmowe), dziś występujące gł. w Tatrach Zach., a powstałe w erze paleozoicznej.

W okresie karbońskim czyli węglowym (ok. 345-280 milionów lat temu) skały owe zostały sfałdowane, później wdarła się w nie gorąca magma, która zastygając pod przykryciem in. skał utworzyła granit trzonu krystalicznego, zajmujący dziś największy obszar Tatr.

Z okresu permskiego (ok. 280-225 mln lat temu) jedyną pozostałością jest » zlepieniec koperszadzki w grani Jagnięcego Szczytu.W erze mezozoicznej, w okresach triasu, jury i kredy (ok. 225-65 mln lat temu) zmieniają się wciąż warunki: Pratatry to są zalewane przez głębsze lub płytsze, ciepłe i chłodne morza, to odsłania się ich ląd, potem znów zatapiany lub tylko podmokły. Z kolejnych osadów tych mórz tworzą się różnego wieku i typu skały osadowe Tatr: łupki margliste, dolomity, rozliczne rodzaje wapieni organicznego pochodzenia, zlepieńce, piaskowce, a nawet skała wulkaniczna » limburgit, dziś występująca na zach. krańcu Tatr.

W okresie kredowym (ok. 90 mln lat temu) nastąpił jeden z najważniejszych i najdonioślejszych faktów w historii powstawania Tatr: ich sfałdowanie (» fałdowanie Tatr). Masy skał osadowych, leżące na pd. od Pratatr, oderwały się od podłoża i przesunęły na pn. nasuwając się na trzon krystaliczny Tatr z jego pokrywą skał osadowych i osiadając na pn. od niego jako tzw. płaszczowiny reglowe. Cały proces fałdowania odbył się pod przykryciem in. skał, później rozmytych i zniszczonych.

W trzeciorzędzie, w epoce eocenu (ok. 48 mln lat temu) po fazie lądowej, w czasie której erozja rzeczna rzeźbiła łagodne dotychczas formy pofałdowanych Pratatr, zaczęło je zalewać morze. Było to morze ciepłe, zaś panujący wówczas klimat był niemal podzwrotnikowy: na wyspie tatrzańskiej rosły laury, eukaliptusy, figi, migdały. Tam gdzie dziś są ujścia dolin, np. Lejowej i Kościeliskiej, tworzyły się osady eoceńskich wapieni numulitowych (» numulity).

Pod koniec miocenu (ok. 30 mln lat temu) nastąpiło wypiętrzenie lądu tatrzańskiego, a zarazem obniżanie otaczającego ten ląd basenu. W morzu oblewającym wyspę tatrz. gromadziły się grube i rozległe osady fliszowe (» flisz).

W pliocenie (ok. 12 mln lat temu) Tatry zostały ostatecznie wyniesione w górę, a na powierzchni ich zaczęły działalność erozyjną wody płynące żłobiąc doliny i wąwozy wzdłuż tektonicznych obniżeń, uskoków i pęknięć.

W czwartorzędzie (ok. 2 mln lat temu) klimat się oziębił, nadeszła plejstoceńska epoka lodowa (dawniej zwana dyluwialną lub dyluwium), okres powstania lodowców, które wyszlifowały, pogłębiły i ukształtowały ostatecznie doliny, urzeźbiły powierzchnię gór oraz wypełniły kotliny podgórskie materiałem fluwioglacjalnym: znoszonymi przez lodowce i wody płynące odłamkami skał, żwirem, gliną itp. (»zlodowacenie Tatr).Po ustąpieniu lodowców, w holocenie (dawniej aluwium, ok. 10 000 lat temu) liczne wody płynące żłobiły dalej doliny, woda unosiła i gromadziła na przedpolu Tatr materiał skalny: żwir, piasek, ił, glinę, kamienie mniejsze i większe. Równocześnie działanie powietrza, deszczu, śniegu, wiatru, mrozu itd. powoduje bezustanne wietrzenie i osypywanie się odłamków skalnych (piargu). Odbywa się współcześnie niezmiernie powolne obniżanie się Tatr, ich "starzenie się".

Lit. - Stanisław Sokołowski: Zarys geologii Tatr. "Biul. Inst. Geol." 1959, nr 149. - Zbigniew Kotański: Przewodnik geologiczny po Tatrach. Wa. 1971. - Edward Passendorfer: Jak powstały Tatry. Wyd. 7: Wa. 1983. - Mieczysław Klimaszewski: Rzeźba Tatr Polskich. Wa. 1988. - Maria Bac-Moszaszwili, Małgorzata Gąsienica-Szostak: Tatry Polskie. Przewodnik geologiczny dla turystów. Wa. 1990.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024