E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (nowe, od 1988)

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (nowe, od 1988), skrót PTT. Towarzystwo tur.-krajozn., uważające się za kontynuatora dawnego PTT z lat 1873-1950, za reaktywowane PTT (sprawa statutowo i prawnie wciąż sporna między nowym PTT a istniejącym od 1950 PTTK, które powstało z połączenia dawnego PTT i PTK).

Już od lat 1950. dyskutowano od czasu do czasu sprawę albo większego usamodzielnienia w łonie PTTK tych jednostek organizacyjnych, które zajmują się sprawami górskimi, albo też reaktywizacji dawnego PTT. W 1980 ponowiono takie dyskusje w Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK i jej działacze wypowiedzieli się za pierwszym rozwiązaniem (bez reaktywowania dawnego PTT).

W 1981 wzmogły się takie dyskusje wśród turystów górskich w różnych ośrodkach (Warszawa, Kalisz, Kraków, Katowice, Opole, Brzeg) i wiele osób wypowiadało się za reaktywizacją dawnego PTT, ale byli też liczni przeciwnicy. Powstała żywa dyskusja prasowa na ten temat; po obu stronach były zarówno głosy spokojne i rzeczowe jak i emocjonalne i demagogiczne, przy czym fakty z dziejów dawnego PTT dowolnie przeinaczano, a działalność PTTK nieraz oceniano nieobiektywnie.

Dnia 13 VII 1981 w Krakowie powstał Obywatelski Komitet Reaktywowania PTT (przewodniczący Stefan Maciejewski); 10 X 1981 w Krakowie odbył się Krajowy Sejmik OKR PTT z udziałem 58 delegatów z 15 grup inicjatywnych owego Komitetu. Uchwalono reaktywizację PTT z dniem 10 X 1981 i wybrano tymczasowy zarząd PTT (przewodniczący S. Maciejewski); w listopadzie 1981 wydano "Biuletyn Informacyjny". Powstały oddziały, m.in. Oddział Zakop. PTT, 13 XI 1981 z tymczasowym zarządem (przewodniczący Zbigniew Schneigert).

Starania o zatwierdzenie statutu owego PTT nie udały się wówczas, a w 1984 organizatorzy dostali nakaz rozwiązania tymczasowego zarządu; jednak niektóre oddziały nadal istniały w różnej formie. Wreszcie 9 XII 1988 organizatorzy uzyskali w Katowicach zarejestrowanie pod nazwą Towarzystwo Tatrzańskie, po czym powołano w Katowicach tymczasowy zarząd gł. (prezes Wiesław Lewandowski, potem urzędujący wiceprezes Tomasz Weber). W czerwcu 1989 urzędującym wiceprezesem został Maciej Mischke; agendy zarządu przeniesiono do Krakowa.

W październiku 1989 w Zakopanem odbył się pierwszy zjazd delegatów TT; uchwalono zmiany statutu, zmianę nazwy na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, przeniesienie siedziby do Krakowa, wybrano pierwszy zarząd: prezes Maciej Mischke, sekr. Barbara Morawska-Nowak. PTT ma oddziały (23 przy końcu 1992) i koła terenowe. Wydawnictwa PTT: » "Wołanie", biuletyn » "Co słychać?", » "Pamiętnik PTT".

Lit. - Dlaczego walczymy o odrodzenie PTT? "Biuletyn Obyw. Komit. Reaktywowanie PTT", Kr. 1981. - Jerzy W. Gajewski: Schizma czy odnowa? "Wierchy" 51, 1982, s. 261-266. - "Pam. PTT" 1, 1992.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022