E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Polski Związek Narciarski

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Polski Związek Narciarski (PZN). Już w 1912-14 Karp. Tow. Narciarzy i inne pol. kluby narc. usiłowały utworzyć związek, który reprezentowałby całość pol. narciarstwa i wszystkie istniejące wtedy pol. organizacje narciarskie. Wybuch I wojny świat. uniemożliwił wtedy realizację tych projektów.

Po wojnie, w październiku 1919, w Krakowie na zjeździe towarzystw tur. obecni tam członkowie różnych organizacji narc. na osobnej naradzie postanowili utworzyć związek narciarski. Byli to: Aleksander Bobkowski, Jan Wacław Czerwiński, Jan Gadomski, Walery Goetel, Teofil Janikowski, Roman Kordys, Adam Kroebl, Kazimierz Lubieniecki i Mieczysław Świerz.

Następnie 26 XII 1919 w Zakopanem odbyło się zebranie konstytuujące, na którym utworzenie PZN zostało uchwalone przez obecnych tam delegatów Karp. Tow. Narciarzy we Lwowie (Zygmunt Klemensiewicz, Zdzisław Rittersschild), Sekcji Narc. PTT (Mieczysław Świerz, Stanisław Faecher), Tatrz. Tow. Narciarzy w Krakowie (Aleksander Bobkowski, Adam Lardemer) i Sekcji Narc. AZS w Krakowie (Stanisław Jentys). Do założycieli PZN należał też Wintersportclub Bielitz-Biala des Beskidenvereines w Bielsku-Białej (delegaci tego klubu nie mogli być obecni na zebraniu w Zakopanem). Pierwszy walny zjazd PZN odbył się w lutym 1920 w Zakopanem.

PZN szybko się rozwinął, gdyż przystępowały do niego liczne powstające wtedy kluby narciarskie. PZN zajmował się zasadniczo zarówno narciarstwem sport., jak i tur., ale głównie tym pierwszym. W latach 1930-tych powstał ostry spór między PZN z jednej strony, a PTT i PROP z drugiej, gdyż PZN forsował w Tatrach inwestycje narc. niszczycielskie dla przyrody tych gór (» Kasprowy Wierch).

Po przerwie spowodowanej II wojną światową PZN działał nadal aż do maja 1951. Wtedy, w związku z reorganizacją sportu w Polsce, PZN został rozwiązany, a jego funkcje w zakresie narciarstwa sport. przejęła Sekcja Narciarstwa Głównego Komitetu Kultury Fizycznej; w zakresie narciarstwa tur. dotychczasowe agendy PZN przejęła Komisja Turystyki Narciarskiej ZG PTTK.

W czerwcu 1957 PZN został reaktywowany i nadal kieruje rozwojem pol. narciarstwa sportowego. Zrzesza obecnie ponad 100 klubów i sekcji narciarskich.

Prezesi PZN: Mieczysław Świerz 1920, Aleksander Bobkowski 1920-23, Władysław Osmolski 1923-24, powtórnie A. Bobkowski 1924-39, po przerwie wojennej Aleksander Boniecki 1945-47, Władysław Wolski 1947-50, Kazimierz Malczewski 1951-73 (w 1951-57 jako przewodniczący Sekcji Narciarstwa GKKF), J.W. Lipczewski 1973-76, następnie m.in. Leszek Bafia, Kazimierz Masłowski 1990-91.Znaczna część działalności PZN rozgrywała się w Tatrach (na skoczniach narc. i trasach zjazdowych); jest to tematem specjalnych publikacji narciarskich.

Lit. - "Narciarstwo Polskie" t. 1-3, 1925-29. - 50 lat Polskiego Związku Narciarskiego 1919-1969. Kr. 1969.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024