E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Pławicki Feliks

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Pławicki Feliks (1834 - ok. 1925? Lwów?). Pochodził z Pławnic. Kapitan armii austr., w 1869 był "rządcą zakładu niżniego na Miodziusiu" w Szczawnicy (w Pieninach). W 1873 był inicjatorem założenia Tow. Tatrzańskiego i jednym z jego założycieli. P. wspólnie z Eugeniuszem Janotą opracował też pierwszy statut tego towarzystwa i w 1874 był zastępcą członka zarządu.

Po 1874 już nie działał w TT, ale jako poseł do Sejmu Krajowego popierał to towarzystwo. W 1877-89 (i później?) był posłem z pow. nowotarskiego do Sejmu Krajowego w Galicji. W 1880-1905 należała do niego połowa dóbr dworskich w Szczawnicy. W 1893 uczestniczył w zebraniu założycielskim Oddziału Pienińskiego TT w Szczawnicy. W 1900-1903 był prezesem Galicyjskiego Tow. Ochrony Zwierząt.

P. jako poseł z pow. nowotarskiego był b. aktywny, i to często skutecznie, w obronie różnych interesów gmin podh. i granicy państw. od strony Węgier. W 1877 spowodował szybkie załatwienie sporu granicznego na obszarze galicyjskiej wsi Dębno i wówczas węg. wsi Frydman. Od 1878 starał się o rozwój gospodarki rybnej w całym kraju, zwł. w pow. nowotarskim (zarybianie Dunajca); pisał o tym w prasie ("Czas" 27 IV 1879). Interweniował w sprawie dróg i szkolnictwa na Podhalu, m.in. już w 1882 postulował stworzenie tam pierwszego gimnazjum (w Nowym Targu), wyjednywał stypendia dla Podhalan na studia wyższe.

Bezpośrednio z Tatrami związane są dwie sprawy. Pierwsza to wieloletni spór graniczny o Morskie Oko. P. występował w Sejmie Krajowym od 1883 w obronie interesów pol.; sprawa ta jest omówiona w osobnym druku: Sprawozdanie Komisyi prawniczej o wniosku posła Pławickiego względem zapewnienia Reprezentacyi krajowej odpowiedniego wpływu przy sporach o granice kraju, tudzież o petycyi Towarzystwa tatrzańskiego, spowodowanej sporem Galicyi i Węgier o t. zw. Morskie Oko (Lw. 1884).

Druga sprawa, to projekt P. ratowania dóbr zakop. w Tatrach przez ich kupno na licytacji przez Wydział Krajowy. Propozycję swą wniósł do Sejmu Krajowego i własnym kosztem ogłosił jako druk ulotny: Projekt do wniosku J. Ex. Pana Marszałka krajowego hr. Tarnowskiego, celem uczczenia 40-letniej rocznicy panowania Cesarza Franciszka Józefa (Lw. 1888); pisano o tym także w czasopismach ("Łowiec" 11, 1888, s. 30). Proponowany sposób korzystania z tych dóbr nie był we wszystkich punktach właściwy (rewir myśl. dla cesarza), zresztą dobra te w 1889 zakupił Władysław Zamoyski i cesarz nie polował na kozice w Tatrach Polskich.Powyższe sprawy i in. (np. starania P. na korzyść Zakopanego i Tow. Tatrz.) omawia P. w swym druku przedwyborczym pt. Odezwa Szanowni wyborcy i Bracia rolnicy powiatu Nowotarskiego (Maniowy 1889); wydał to, gdy kandydował po raz trzeci na posła. Wcześniej wydał również List otwarty do moich wyborców na Sejm krajowy, przy okazyi wyborów do Rady Państwa (Lw. 1879). Pisał też o Grocie św. Kingi w Pieninach ("Tydzień", Lw., 13, 1905, nr 30).

Lit. - Jan Reychman: Początki Towarzystwa Tatrzańskiego. "Wierchy" 18, 1948. - Barbara Węglarz: Feliks Pławicki, właściciel połowy dóbr dworskich "Szczawnica" w XIX wieku. "Prace Pienińskie" nr 1, 1989. - Witold H. Paryski: Mało znany Feliks Pławicki. "Prace Pienińskie" nr 3, 1991.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024