E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Piłsudski Bronisław

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Piłsudski Bronisław, także Ginet-Piłsudski (2 lub 21 XI 1866 Zułów, pow. Święciany, Litwa - 17 V 1918 Paryż, poch. na cment. w Montmorency), brat » Józefa Piłsudskiego. Etnograf, muzeolog.

W 1887, w czasie studiów prawniczych na uniw. w Petersburgu, został oskarżony o udział w organizowaniu zamachu na cara Aleksandra III i skazany na 15 lat katorgi na Sachalinie. Już od 1889 pozwolono mu przejść do pracy w szkołach i urzędach i mógł podjąć obserwacje i badania nauk., a ok. 1895 skrócono mu karę i zaliczono go do osiedleńców.

Na Sachalinie przebywał od 1887 do 1905 (z przerwą w 1899-1903, gdy pracował jako kustosz w muzeum we Władywostoku), prowadząc badania etnogr. nad Ajnami i in. ludami. Po wydarzeniach rewol. w 1905, P. ze swymi obfitymi zapiskami nauk. i kolekcjami etnogr. uciekł do Japonii, skąd przez Amerykę wrócił do Polski i osiadł pod zaborem austr. w Galicji (w 1906).

W 1906 i dłuższymi okresami w 1911-14 mieszkał w Zakopanem, gdzie przyjaźnił się ze swym krewniakiem, Stanisławem Witkiewiczem. W 1911 z inicjatywy P. powstała w Zakopanem Sekcja Ludoznawcza TT. Jednym z najbardziej aktywnych członków tej sekcji i jej prezesem w 1911-14 był P. Planowano szeroko zakrojone badania etnogr. na Podtatrzu i nad pasterstwem tatrz. Badania prowadził też osobiście P., wędrując po Podhalu, Orawie i Spiszu, także po Słowacji. Zamierzał nawiązać ściślejszą współpracę ze Słowakami, m.in. z muzeum w Marcinie.

Z zakop. Muzeum Tatrzańskim blisko współpracował, w 1912-13 był sekretarzem jego zarządu. Porządkował zbiory etnogr. Muzeum Tatrz. i starał się skutecznie o ich wzbogacenie; opracował obszerny memoriał o organizacji i urządzeniu Muzeum Tatrz. w jego nowym gmachu, zwł. o jego dziale ludozn.; ukazało się to drukiem pt. W sprawie Muzeum Tatrzańskiego. O urządzenie działu ludoznawczego ("Rocz. Podh." 1, 1914-21) i jako wcześniejsza odbitka pt. Muzeum Tatrzańskie imienia dra T. Chałubińskiego w Zakopanem. Zadania i sposoby prowadzenia działu ludoznawczego (Kr. 1915). P. wydał też pracę o pasterstwie tatrz.: Almen-Viehzucht im Tatra-Gebirge in Polen ("Schweizerische Archiv für Volkskunde" 20, 1916).

Był on również inicjatorem wydania "Rocznika Podh." i jego redaktorem, rozpoczął też w 1914 jego druk, ukończony z powodu wojny dopiero po śmierci P., w 1922.

Zasługi P. w rozwoju badań etnogr. na Podtatrzu Pol. i w Tatrach, a także w rozwoju i ukierunkowaniu działalności Muzeum Tatrz. były duże, ale znacznie szerszą sławę i międzynar. uznanie (wzrastające do obecnej chwili) uzyskał P. swoimi badaniami nad Ajnami i in. ludami dalekiego Sachalinu; obszerniej o tym np. w pracy A.F. Majewicza (zob. niżej).

P. był prototypem postaci Gustawa Bezmiana w powieści Uroda życia (1912) Stefana Żeromskiego.

Lit. - Juliusz Zborowski: Z dziejów ludoznawstwa i muzealnictwa na Podhalu. "Rocz. Muzeum Etnogr. w Krakowie" 6, 1976. - "PSB" 26, 1981 (Witold Armon). - Alfred F. Majewicz: Badacz i przyjaciel sachalińskich tubylców. Naukowa sylwetka Bronisława Piłsudskiego ("Lit. Lud." 1988, nr 4-6). - Wacław Polakiewicz: Był także Bronisław. "Rocz. Podh." 5, 1992.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020