E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Piasecki Wenanty

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Piasecki Wenanty (15 VII 1832 Magdalówka k. Tarnopola - 25 VIII 1909 Linz, Austria). Lekarz (studia przerywane, w UJ, uniw. w Pradze i UJ 1867, dr 1870), propagator przyrodolecznictwa, teoretyk i nauczyciel wychowania fiz., jeden z pionierów ruchu gimnastycznego w Polsce, działacz "Sokoła", w powstaniu 1863 komisarz Rządu Narodowego. Był jednym z pierwszych lekarzy osiadłych w Zakopanem (od 1880).

Zakopane i Tatry poznał już w 1863, w drodze z Krakowa do Pragi; był wtedy przy Morskim Oku i wszedł na Łomnicę. W 1879 od » dra Ludwika Ganczarskiego kupił duży kawał gruntu w Zakopanem przy obecnej ul. Jagiellońskiej, a w maju 1880 osiadł z rodziną w Zakopanem, dzierżawiąc i prowadząc w owym roku zakład wodoleczniczy w Kuźnicach (po drze Ganczarskim); był to ostatni rok działalności owego zakładu.

Na zakupionym w Zakopanem gruncie, który otrzymał nazwę Klemensówka, wybudował P. w 1880-82 i prowadził w 1881-98 zakład przyrodoleczniczy "Klemensówka", a po sprzedaniu go w 1898 ("Klemensówka" stała się pensjonatem) prowadził w 1898-1907 mniejszy zakład leczniczy w swej pobliskiej willi "Mazowsze", po czym wyjechał do Linzu.W Zakopanem P. rozwinął ponadto b. żywą i różnoraką działalność społ., m.in.: w 1880-85 był zakop. delegatem Tow. Tatrz., w 1894 jednym z założycieli i pierwszym prezesem (1894-96) zakop. "Sokoła" (potem członkiem hon.), w 1895-1902 członkiem rady gminnej, w 1905-06 redaktorem odp. i wydawcą "Przeglądu Zakop.", ponadto wsp. z Tytusem Chałubińskim i in. osobami ułożył statut uzdrowiskowy dla Zakopanego i był wiceprzewodniczącym Komisji Klimatycznej. W latach międzywoj. uczczono go w Zakopanem nazwą: ulica Piaseckiego.

Od 1867 P. ogłosił wiele prac i artykułów z zakresu medycyny i wychowania fiz., a od 1880 także na temat swojego zakop. zakładu przyrodoleczniczego (m.in. kilka prospektów) i różnych spraw związanych z Zakopanem.Jeżeli chodzi o Zakopane i Tatry, najbardziej podstawowe znaczenie ma jego praca Dzieje zakładu wodoleczniczego w Zakopanem ("Pam. TT" 8, 1883); zawiera nie tylko historię obu zakładów leczniczych (Kuźnice i "Klemensówka"), ale również i bardziej ogólne dane o Zakopanem i nawet o Tatrach.

Uwaga. Błędem jest przypisywanie W. Piaseckiemu autorstwa rozprawy Kilka słów o Zakopanem, zwłaszcza pod względem klimatycznym i leczniczym (Kr.1877), gdyż autorem jest Władysław Ściborowski, jak to zresztą zaznacza sam Piasecki w swej wyżej cytowanej pracy z 1883.

Lit. - "Rocz. Nauk." Wyższej Szkoły Wychowania Fiz. w Krakowie 6, 1967, druk 1968 (Kazimierz Toporowicz). - "PSB" 25, 1980 (Stanisław M. Brzozowski).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024