E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

biuletyny

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

biuletyny . Wydawnictwa określone w swych tytułach jako biuletyny mają różnorodny charakter: są to zarówno typowe b. jak i typowe czasopisma czy nawet roczniki nauk., natomiast rzeczywiste b. nieraz w swych tytułach nie ujawniają swego istotnego charakteru.

Nie wdając się w typologię b. o tematyce tatrz. i podtatrz., trzeba zaznaczyć, że nawet te typowe, o znaczeniu pozornie tylko przejściowym i o zasięgu wąskośrodowiskowym, są nieraz ważnym i jedynym źródłem wielu wiadomości z historii turystyki, taternictwa, speleologii, ochrony przyrody górskiej, nawet badań naukowych. Ponadto w okresie po II wojnie świat. biuletyny nieraz zastępują normalnie drukowane periodyki, na których druk nie uzyskano zezwolenia lub były drukowane w zbyt szczupłej objętości.

B. zarówno w bibliotekach tatrz. czy górskich jak i w wielkich bibliotekach nar. są tylko częściowo obecne i trudno w nich się orientować. Poniżej w kolejności chronologicznej są podane ważniejsze b. (na pewno nie wszystkie), które zasadniczo stale poruszają tematykę tatrz. lub podtatrz.

"Biuletyn Komisji Studiów Ligi Popierania Turystyki" (Kr. 1937 i 1938). Ukazały się drukiem dwa spore tomy jako typowe roczniki nauk., zawierające głównie rozprawy nauk., przeważnie z terenu Karpat Pol., zwł. Podtatrza Pol. i Tatr Pol. (prace Stanisława Leszczyckiego i Władysława Milaty).

"Biuletyn Związku Ziem Górskich" (Wa. 1938-39). Miesięcznik wydawany drukiem w 1938 (nry 1-6) i 1939 (nry 1-3), a następnie jako "Wiadomości Ziem Górskich" (1939, nry 4-9). Red.: Kazimierz Pawlewski. Tematyka: sprawy gosp. i kult. na pol. ziemiach górskich, m.in. w Tatrach Pol. i na Podtatrzu Pol., oraz sprawy Związku Ziem Górskich.

"Biuletyn Polskiego Towarzystwa Wypraw Badawczych" (Wa. 1939) » "Wyprawy i Podróże".

(Biuletyny konspiracyjne z okresu II wojny świat. są podane pod hasłem » czasopiśmiennictwo.)

"Biuletyn Zakopiański" (Za. 1945). Dziennik ukazujący się od 15 II do 8 III 1945, tj. zaraz po wyzwoleniu Zakopanego, a jeszcze w czasie trwania wojny. Wydawca: zakop. Związek Zawodowy Pracowników Sztuki i in. Red.: Eugeniusz Żytomirski (w komitecie redakc. był też Adrian Czermiński). Zawierał wiadomości z wojny, różne ogólnokrajowe i lokalne zakop., m.in. kulturalne i narciarskie. Ukazały się nry 1-15 drukiem, tylko nr 9 i10 były powielane. Każdy nr po dwie strony.

"Biuletyn" (Za. 1945). Wydawca: Zarząd Miejski w Zakopanem, Wydz. Uzdrowiskowy. Tylko nr 1 z 1 XII 1945. Informacje o Zakopanem w pierwszym roku powojennym.

"Biuletyn Informacyjny" (Za. 1946). Wydawca: Zarząd Miejski w Zakopanem, Wydz. Uzdrowiskowy. Ukazały się nry 1-5. Informacje o Zakopanem i kronika wydarzeń kult., sport. i in.

"Biuletyn Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego" (Wa. 1946-50). Od nru 2 (17) 1948 jako dod. do czasopisma "Ziemia". W 1950 znów wydawnictwo samoistne.

"Biuletyn Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego" (Wa. 1946-47). Powiel. miesięcznik wydawany od II 1946 do V 1947. Red. (zrazu anonim.): Julian Hulewicz, początkowo wsp. z Andrzejem Roszkowskim. Po II wojnie świat. był to pierwszy periodyk PTT. Poświęcony był sprawom gór pol. (zwł. Tatr) i PTT, a sporadycznie także sprawom alpinizmu. Autorzy tekstów o tematyce tatrz. i podtatrz. byli z Warszawy i Zakopanego. Od nru 6-7 z 1947 biuletyn ten stał się organem całego PTT i zachowując swą dotychczasową numerację zmienił tytuł na "Biuletyn Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego" (zob. niżej).

"Biuletyn Informacyjny PTT" (Kr. 1946-47). Po II wojnie świat. drugi z kolei periodyk PTT, wydawany w Krakowie przez ZGPTT od XII 1946 do V 1947 (razem nry 1-4, powiel.). Anonim. red. i anonim. autor wielu tekstów: Bohdan Małachowski. Od VI 1947 periodyk ten połączono z "Biuletynem Oddziału Warszawskiego PTT" pod nazwą "Biuletyn Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego" (zob. niżej).

"Biuletyn Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego" (Wa. 1947). Po II wojnie świat. trzeci z kolei periodyk PTT, wydawany w VI-XII 1947 (powiel.) dla całego PTT. Red.: Julian Hulewicz i Andrzej Roszkowski. Autorzy tekstów o tematyce tatrz. i podtatrz. byli z Warszawy, Krakowa, Zakopanego i Nowego Sącza. B. ten był wspólną kontynuacją dwóch wcześniejszych periodyków PTT: "Biuletyn Oddziału Warszawskiego PTT" (z zachowaniem jego numeracji) i "Biuletyn Informacyjny PTT".

"Biuletyn Informacyjny" (Poz. 1948-50). Wydawca: Oddz. Poznański PTT. Red.: Ryszard W. Schramm. Wydano nrów 24, powiel. Dużo wiadomości z Tatr.

"Biuletyn Komitetu dla Spraw Turystyki i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego" (Wa. 1953-57). Tygodnik, powielany. Wiadomości z dziedziny turystyki z całej Polski, także z Zakopanego i Tatr, również dotyczące taternictwa, ratownictwa tatrz., alpinizmu pol. i taternictwa jaskiniowego. Kontynuacją jest "Biuletyn Informacyjny Zarządu Głównego PTTK" (zob. niżej).

"Biuletyn Informacyjny Taternictwa Jaskiniowego" (Wa. 1954). Wydawca: Podkomisja Taternictwa Jaskiniowego przy Komisji Taternictwa ZG PTTK. Ukazał się nr 1 (mps).

"Biuletyn PTTK Łódź", także "Biuletyn PTTK Okręgu Łódzkiego" itp. (Łó. od 1956 i nadal), od poł. 1983 jako "Wędrownik" (w 1991 rok 36, nry 1-6). Czasopismo krajozn., zrazu miesięcznik, potem rzadziej, powiel., ilustr. Tematyka tatrz. i podtatrz. (także alpin.) pojawia się sporadycznie, ale nieraz są to teksty ważne z zakresu turystyki, krajoznawstwa, taternictwa, biografii itd.

"Biuletyn Tatrzańskiego Parku Narodowego" (Za. 1957). Red.: Witold H. Paryski. Wyszedł tylko nr 1, i to jako nr 11-12 "Biuletynu Wojewódzkiego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody" (Kr.), wydanie specjalne: Tatrzański Park Narodowy. Treść: sprawy TPN, bieżące badania nauk. w Tatrach, dzieje badań jaskiń tatrz. itd.

"Biuletyn Informacyjny Zarządu Głównego PTTK" (Wa. 1957-72). Biuletyn drukowany co miesiąc. (Dod. do czasopisma "Turysta" w latach 1958-61).

"Biuletyn Informacyjny Instruktora" (Kr. 1958-79, ze zmianami tytułu od 1964). Wydawca: Komisja Turystyki Narciarskiej PTTK, potem inni. Materiały szkoleniowe i informacje. Razem 96 nrów, powiel.

"Biuletyn Alpinistyczny" (Wa. 1959). Podtytuł: "Informacja prasowa Zarządu Głównego Klubu Wysokogórskiego". Ukazały się nry 1 i 2, powiel. Bieżące informacje dotyczące pol. taternictwa, pol. alpinizmu i pol. wypraw polarnych.

"Biuletyn Krakowskiego Koła Klubu Wysokogórskiego" (Kr. 1959-61), w 1961 jako "Biuletyn Koła Krakowskiego K.W." Red. Marek Jarecki, Ewa Śledziewska i Stanisław Urbański.Czasopismo tatern. i alpinistyczne. Wydawane nieregularnie, razem nrów 12 sporej objętości, powiel. Było poprzednikiem czasopisma » "Taterniczek".

"Biuletyn Informacyjny" (Wa. 1969-73). Wydawca: ZG Klubu Wysokogórskiego. Red.: Józef Nyka. Razem nrów 42, powiel. Obfite wiadomości z Tatr i in. gór świata, zwł. z dziedziny taternictwa, alpinizmu, speleologii, ochrony przyrody. Kontynuacją tego b. jest "Biuletyn Informacyjny", wydawany od 1974 przez PZA.

"Biuletyn Informacyjny" (Wa. 1974-88). Wydawca: Pol. Związek Alpinizmu. Red.: Józef Nyka. Uwzględnia podobną tematykę jak jego poprzednik: "Biuletyn Informacyjny" wydawany przez Klub Wys. Wiadomości podawane w obu tych b. przeważnie nie są powtórzone w "Tat."

"Biuletyn Obywatelskiego Komitetu Reaktywowania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego" (Kr. 1981). Data artykułu wstępnego: 10 X 1981. Tylko jeden nieliczbowany nr, powiel., stron nlb. 2 28. Red.: nie podany (Stefan Maciejewski?).

"Biuletyn Informacyjny Tymczasowego Zarządu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego" (Kr. 1981). Tylko jeden nr, oznaczony: Listopad 1981 (drukiem, stron 8). Oprac.: Janusz Baster i Marian Hanik.

"Tatry, Biuletyn Informacyjny" (Za. 1981). Wydawca: Zarząd Oddz. Zakop. PTT. Red.: Maciej Pinkwart. Ukazał się tylko nr 1 z 24 XI 1981, powiel., stron 6.

"Biuletyn Speleoklubu Tatrzańskiego" (Za. od 1982, potem, od 1988 jako "Dewiator"). Wydawca: Speleoklub Tatrzański PTTK w Zakopanem. Red.: Krzysztof Dudziński (1982-83), Piotr Dobosz (1983-84), Jacek Parczewski (1986-88), Grzegorz Albrzykowski (1989), Zbigniew Bodurka (1991), Tomasz Zawijacz-Kozica (od 1993). Nieregularnie ukazujące się czasopismo, powiel., ilustr., w 1988 nr 6. Zajmuje się sprawami jask. (gł. z terenu Tatr Pol. i wypraw Speleoklubu Tatrz.), a marginesowo także sprawami tatern. i alpinistycznymi.

"Biuletyn Wewnętrzny Towarzystwa Ochrony Tatr" (Za. 1985-86). Wyszły 4 nry, powiel. Pierwszy nr (nieliczbowany) pt. "Informacje Zarządu TOT" (kwiecień 1985), nry 2, 3 i 4 w 1986, przy czym nr 3 pt. "Biuletyn Informacyjny". Red. nru 1 nie podany, red. nrów 2-4: Maciej Pinkwart.

Inne b. (bez tego określenia w swych tytułach): »czasopiśmiennictwo.

Lit. » czasopiśmiennictwo.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024