E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

ochrona środowiska

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

ochrona środowiska. Jest to ochrona warunków naturalnych, w jakich przebywamy, żyjemy, ochrona naszego bezpośredniego otoczenia życiowego konieczna w naszym życiu, niejednokrotnie warunkująca jego istnienie. Trzy zasadnicze elementy składają się na to nasze otoczenie: powietrze, woda, gleba. Od ich stanu zależy stan naszego bytowania, naszego zdrowia i samopoczucia.

Przez nadmierny i niewłaściwy rozwój przemysłu degradacja środowiska wzrasta coraz silniej i szybciej, i problem jego ochrony staje się na całym świecie alarmujący.

Gospodarka w Polsce prowadzona jest w wielu dziedzinach często wbrew rozsądkowi, nieraz wbrew ogólnym protestom społecznym.

Zatruwanie wód ściekami fabrycznymi, biologicznymi, detergentami, myciem samochodów w rzekach i jeziorach, wylewaniem do rzek nieczystości - jest na porządku dziennym.Zanieczyszczanie i trucie gleby nadmiarem nawozów sztucznych, środków owadobójczych i in., wysypiskami śmieci, potokami gnojowicy z różnych ferm i hodowli wzmaga się ciągle. Przesadna chemizacja rolnictwa i wytwórczości żywieniowej zatruwa żywność.

Powietrze jest coraz gorsze, bardziej zanieczyszczone przez masowe ulatnianie się dymów, pyłów, spalin, występuje w nim coraz więcej związków siarki, tlenku i dwutlenku węgla, związków azotowych, metali ciężkich (rtęć, ołów) w formie gazowej itp. Także coraz silniej dają się odczuć wpływy promieniotwórczości.

Tatry również nie są wolne od skażeń. Woda w potokach coraz brudniejsza, w niektórych miejscach przypomina ścieki. Poniżej schronisk, bufetów, budynków kolei linowych, szałasów, obozowisk i tłumnie uczęszczanych szlaków turystycznych nie należy pić wody z potoków górskich - badania wykazały, że nieraz pojawiają się w niej Salmonella, Bacterium coli, bakterie czerwonki i in. Kryształowa woda górska przeszła do legendy.W powietrzu unoszą się pyły i związki chem. przywiewane wiatrem z okręgów przem. Śląska, Czech, Słowacji, Niemiec, a także (choć w mniejszym stopniu) z in. krajów. Padające tzw. kwaśne deszcze zawierają w kroplach wody rozpuszczone pokaźne ilości trujących chem. związków, a opadając na lasy, na całą roślinność górską, na stawy tatrz. i na glebę zatruwają je, niszczą żywe organizmy, tym bardziej, że związki te w glebie wiążą się z innymi, przechodzą w związki metali ciężkich i stają się trucicielsko szczególnie groźne. Już dziś lasy tatrz. są silnie uszkodzone takimi truciznami.Trwają ciągłe zakusy, by lokalizować w Tatrz. Parku Nar. wysypiska śmieci z Zakopanego i z miejscowości u podnóża Tatr (zresztą mieszkańcy ich często na własną rękę wysypują śmieci i odpadki do lasów tatrz. i podtatrz.), zaś ogromne śmietniska, beztrosko lokalizowane przez kierownictwa zabudowań na Kasprowym Wierchu i na Łomnicy (jeszcze jeden groźny minus kolejek w górach), gdzie olbrzymie hałdy żużlu, gruzu i śmieci pokrywają zbocza tych szczytów, przyczyniają się także do zatruwania otoczenia, zwł. przez spływające z nich wody deszczowe i śniegowe nasycone truciznami. Słynny już dziś smog zakopiański coraz częściej i coraz gęstszy wisi nad miastem.

Tej przerażającej degradacji środowiska górskiego, tatrz., które miało stanowić oazę uzdrawiania, kuracji, odpoczynku, spokoju, dawać radość pobytu, musi się zapobiegać wszelkimi dostępnymi środkami: jak najostrzejsze kary za wszystkie przestępstwa związane z zatruwaniem środowiska, edukacja społeczna przez radio, TV, prasę, wydawnictwa; nauczanie w szkole od najniższych do najwyższych klas o ochronie środowiska, przyrody; zakładanie odpowiednich oczyszczalni przy schroniskach i innych budynkach, i stosowanie wysokich kar za niekorzystanie z tych oczyszczalni czy dopuszczanie do awarii trwających miesiącami bez napraw (ani jedno schronisko w Tatrach nie ma należycie funkcjonującej oczyszczalni). Wzmocnić też należy służby ochronne środowiska (Państw. Inspekcja Ochrony Środowiska). Obowiązkiem jest takie zachowywanie się w Tatrach, aby w żaden sposób nie szkodzić środowisku, nie korzystać z niego kosztem jego przyrody.

Jeśli nie zahamuje się coraz to szybciej postępującej degradacji środowiska górskiego, dojdzie po prostu do katastrofy, do bezleśnej pustyni, i to w b. krótkim czasie, jak w lasach sudeckich, np. w Górach Izerskich.Zob. też ochrona przyrody.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024