E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Nedobrý Gustáv

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Nedobrý Gustáv (11 III 1893 Beszeniowa = Bešeňová, Liptów - ok. 10 III 1966 Nowy Smokowiec?, poch. w Nowym Smokowcu). Wybitny słow. działacz tur. i narc., taternik i ratownik tatrz. Przed I wojną świat. był telegrafistą kolejowym, w czasie wojny lotnikiem, w 1920-25 kierownikiem internatu w Nowej Wsi Spiskiej, gdzie wciągał młodzież do turystyki.

Prowadził od 1928 restaurację przy Szczyrbskim Jeziorze, w 1936-43 swoje prywatne schronisko tur. przy Jamskim Stawie, następnie bazar przy Szczyrbskim Jeziorze i wreszcie, do przejścia na emeryturę, był kierowcą karetki sanitarnej w Nowym Smokowcu, gdzie już mieszkał aż do śmierci. W ostatnim okresie był też pracownikiem oświat. i wygłosił ponad 2500 pogadanek o Tatrach dla wczasowiczów w słow. uzdrowiskach podtatrz.

Turystykę w Tatrach uprawiał co najmniej od 1912, kiedy uczestniczył w słow. wycieczce nar. na Krywań. W latach międzywoj., wojennych i pierwszych powojennych był jednym z najczynniejszych słow. działaczy na polu turystyki i to gł. w Tatrach i Słowackim Raju, najpierw w KČST jako prezes jego oddziału w Nowej Wsi Spiskiej (1922-28) i jako przewodniczący Słow. Komisji KČST (1928-34). W okresie tym współpracował z PTT, m.in. na konferencjach pol.-czechosł. dotyczących turystyki w Tatrach i na Podtatrzu. Od 1938 był działaczem (w 1945-49 prezesem) KSTL, aż do jego rozwiązania.Był też taternikiem i w 1921 jednym z trzech założycieli pierwszego słow. klubu tatern. » JAMES. W 1922 był współzałożycielem pierwszego słow. klubu narc.: » Klub tatranských lyžiarov. W 1923 startował w zawodach narc. przy Szczyrbskim Jeziorze, zwyciężając w biegu na 12 km.

Działał też w ratownictwie tatrz. (organizacyjnie i jako ratownik), opiekował się przewodnictwem tatrz., znakował szlaki tur. w Słowackim Raju i w Tatrach.

W czasie II wojny świat. pomagał Polakom przedostawać się przez Tatry i Słowację na Węgry. Podczas Słow. Powstania Nar. i po jego upadku współpracował ze słow. oddziałem partyzanckim "Vysoké Tatry". Zaraz po wojnie pomógł stworzyć organizację komunist. przy Szczyrbskim Jeziorze i był jej pierwszym przewodniczącym.N. pisywał na tematy tur., tatern., narc. i ratownicze, ale poza sprawozdaniami stosunkowo niewiele i często pod kryptonimami, np. wspomnienie z przejścia Grani Hrubego pt. Hrubo ("Krásy Slov." 1926, nr 6), K 15. výročiu založenia Spolku tatranských horolezcov JAMES (tamże 1936, nr 6), Hrst myšlienok o našej turistickej práci (tamże 1939-40, nr 3), Z horskej záchrannej služby (tamże 1939-40, nr 9-10). Był współautorem podręcznika Moderné lyžiarstvo (1942).

Lit. - Ein wirklicher Bahnbrecher. "Karp. Post" 1935, nr 44. - "Vys. Tatry" 1963, nr 2 (Jožo Šimko); 1966, nr 2 (tenże). - "Krásy Slov." 1966, nr 7 (Fero Lipták).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024