E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Kotula Bolesław

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Kotula Bolesław (27 X 1849 Cieszyn - 19 VIII 1898 w Alpach, poch. w Meranie?).

Botanik i zoolog, studia w Wiedniu i Krakowie (1872). W 1872-74 był asystentem prof. Maksymiliana Nowickiego przy katedrze zoologii UJ, a w 1874-87 profesorem gimnaz. we Lwowie i Przemyślu. Od 1887 chorował i leczył się w różnych uzdrowiskach, ale nadal pracował naukowo. Od 1873 czł. Komisji Fizjogr. AU.

Od młodych lat gromadził zbiory przyr. i następnie prowadził badania zool. (gł. nad owadami i mięczakami) i bot. w Małopolsce, także w Tatrach , które dobrze poznał. W górach tych (w których był już wcześniej) w 1879-85 spędzał corocznie wakacje prowadząc badania bot. i zool., często w towarzystwie zoologa Władysława Kulczyńskiego i przew. Szymona Tatara młodszego.

Pierwsze prace zool. K. dotyczyły chrząszczy ("Spraw. Komis. Fizjogr." 1872-74) i zawierały przyczynki z Tatr. Najcenniejsze prace zool. K. to dwie o mięczakach; jedna z nich: O pionowem rozsiedleniu ślimaków tatrzańskich (tamże 1884), w skali eur. jest jedną z najwybitniejszych prac malakologicznych w XIX w. Na podstawie prac i zbiorów K. malakolog szwedzki C.A. Westerlund wyodrębnił nowe gatunki ślimaków, z których jeden nazwał Semilimax kotulae. Wiekopomne dzieło życia K., które po dziś dzień stanowi cenną podstawę dla botaników pracujących nad florą Tatr, to Rozmieszczenie roślin naczyniowych w Tatrach (Kr. 1889-90), praca o niebywałym rozmachu i zakresie, do której autor poczynił 42 tysiące zapisków ze stanowisk roślinnych i mnóstwo barometr. pomiarów wysokości, zebrał dane porównawcze z in. gór, przeprowadził szczegółowe obserwacje roślin w terenie. Zawarty w tym dziele słownik nazw jest ważną pozycją do tatrz. badań toponomastycznych. Przebywając wiele za granicą również i tam zajmował się badaniami malakologicznymi i geobotanicznymi, a także zbieraniem pająków (dla W. Kulczyńskiego). W samych Alpach Tyrolskich porobił 250 tysięcy zapisków co do pionowych zasięgów roślin i zgromadził ogromny zielnik, ale już nie zdążył ich opracować.

W czasie wyprawy bot. z bratem Andrzejem na Geisterspitze (3476 m) w grupie Ortlera w Alpach Tyrolskich zginął tragicznie śmiercią alpinisty wpadłszy do zakrytej śniegiem szczeliny lodowca Ebenferner. Jego zwłoki wydobyto tego samego dnia i przetransportowano do Meranu. Po K. pozostały ogromne, przeważnie nieopracowane materiały nauk., gł. z okolic Przemyśla, z Tatr i z Alp: zapiski i notatki zool. i bot., zbiory zool. (pajęczaki, chrząszcze, błonkówki, ślimaki), zielniki, ponadto studia o insolacji, o wpływie podnóża gór na ich ogrzanie, kilka prac matematycznych itd. Częściowo za życia K., a częściowo pośmiertnie większość tej spuścizny została przekazana Komisji Fizjogr. AU (zielniki są obecnie w Inst. Bot. PAN w Krakowie).



Literatura:
"Spraw. Komis. Fizjogr." 1899 (Władysław Kulczyński). - "Fragm. Flor. et Geobot." 4, 1958, nr 1-2 (Irena Kucowa). - "PSB" 14, 1968-69 (Jarosław Urbański). - O wypadku w Alpach: "Mitt. DÖAV" 1898, s. 216-217; 1899, s. 81-82.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024