E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Hviezdoslav

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Hviezdoslav (pseud.), pol. Hwiezdosław, właśc. Pavol Országh (2 II 1849 Wyżni Kubin na Orawie - 8 XI 1921 Dolny Kubin). Wielki poeta słow. o akcentach nar. i lud. w swej twórczości, silnie związany z rodzinną Orawą. Także prozaik i tłumacz, z zawodu adwokat.

Szkołę średnią ukończył w Kiezmarku  1865-70, studia prawnicze w Preszowie 1870-72. W 1875 jako adwokat osiadł na Orawie, kolejno w Namiestowie 1875-76, Dolnym Kubinie 1876-79 (tu pracował w sądzie), znowu w Namiestowie 1879-99. W 1899 wrócił do Dolnego Kubina, gdzie tylko do 1902 zajmował się adwokaturą, po czym poświecił się już wyłącznie literaturze.

Pierwsze wiersze pisał jeszcze w szkole, po węg. i niem., a ogłosił je w 1867. Potem pisał i publikował (od 1868) tylko po słowacku. Twórczość H. obejmuje lirykę, epikę i dramat.

Ogromnym źródłem natchnienia dla niego była przyroda, zwł. jego rodzinnych stron: Orawy, Chocza, Tatr. Wierzył w głęboki wewn. związek człowieka z przyrodą, która stanowi podstawę narodowego bytu. Ta wiara wypływała z ideologii tego rewol. pokolenia słow. patriotów i poetów, które wierzyło, że "duch Słowaków - to duch Tatr, duch oryginalny, mocny, wielki, żelazny, jak te Tatry wielkie, mocne, żelazne, niezmierzone". Tatry były dla niego symbolem niezniszczalnego żywota narodu słowackiego. Nie uważał jednak Tatr za pomnik swego uciemiężonego wówczas narodu, lecz za kołyskę, z której wyjdzie słońce wolności.

Wyraz takich poglądów H. widać np. w jego wierszu z 1890 pt. K Tatrám ( w zbiorze Sobrané spisy básnické II, Turč. Sv. Ma. 1896). Tak częsta w dawniejszej słow. poezji symbolika nie tylko Tatr, lecz specjalnie Krywania , występuje w wierszu H. pt. Za oných časov snivej mladosti ("Slov. Pohlady" 1906), znanym też jak Sen o Kriváni, a wydanym osobno pt. Smrt Kriváňa (Banská Bystrica 1961).

Stosunek H. do przyrody - i to górskiej przyrody Orawy - odzwierciedla się również w często przedrukowywanym wstępie (pt. Pozdrav) do jego poematu epickiego Hájnikova žena ("Turč. Sv. Ma. 1886), zaczynającym się słowami: "Pozdravujem vás, lesy, hory". Słow. wydania dzieł H. są liczne. Pol. przekłady wierszy H. ukazywały się w czasopismach, np.: Do Tatr ("Kur. Lwow." 1920, nr 207), W Górnym Kubinie ("Zakopane" 1939, nr 12).

H. przyjaźnił się z wieloma Polakami, m.in. z poetą Marianem Gawalewiczem, z etnografem i językoznawcą Romanem Zawilińskim. Przełożył na język słow. kilka wierszy Adama Mickiewicza  (m.in. Sonety krymskie ) oraz dwa poematy Juliusza Słowackiego  (W Szwajcarii i Ojciec zadżumionych ).

W Dolnym Kubinie istnieje » Muzeum Hviezdosława, poświęcone jego życiu i twórczości. Pomniki H. znajdują się m.in. w Namiestowie i Dolnym Kubinie, a tablice pamiątkowe w wielu miejscach.



Literatura:
Hviezdoslav v kritike a spomienkach. Br.1954. - "ESS" 1, 1984. - "SBS" 2, 1987.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024