E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Genersich Christian

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Genersich Christian (3, 4 lub 8 I 1759 Kiezmark - 30 IV 1825 tamże). Spiskoniem. mineralog, historyk i teolog, prof. Liceum Kiezm. (1786-95), od 1789 także drugi proboszcz ewang. w tym mieście. Odbył studia na uniw. w Jenie, Getyndze i Utrechcie.

Zasłynął zwł. swą dwutomową pracą hist.: Merkwürdigkeiten der Königlichen Freystadt Késmark in Oberungarn, am Fusse der Carpathen (I: Caschau 1804, II: Leutschau 1804). Dzieło to jest kopalnią wiadomości o dawnych dziejach i ludziach nie tylko Kiezmarku, lecz w ogóle Spisza i nawet Tatr. Jest tam m.in. pierwsza drukowana wiadomość o najdawniejszej znanej wycieczce w Tatry (» Łaska Beata ).

Przez wiele lat G. badał Tatry (nie tylko jako mineralog), urządzając liczne wycieczki, zwł. do Kiezmarskiej Doliny i Jaworowej Doliny z ich otoczeniem. Trasy jego wycieczek są mało znane; wiadomo, że w 1797 był w Jagnięcej Dolinie, a ok. 1797-1800 zwiedził w Jaworowej Dolinie jaskinię Mokra Dziura (umieszczając w niej koło wodospadu drabinę) oraz prawdopodobnie był w dolinach Kołowej, Czarnej Jaworowej, Jastrzębiej i Dzikiej, na Kołowym Szczycie i Bielskiej Kopie. Wiemy też, że na wycieczkach tatrz. jego przewodnikiem był często Jakob Fabry sen., a towarzyszami czasem (np. w Jagnięcej Dolinie) profesorowie Liceum Kiezmarskiego: Johann Asbóth i Samuel Genersich .

Swą różnorodną i obfitą na owe czasy wiedzę o Tatrach zawarł G. w książce: Reise in die Carpathen mit vorzüglicher Rücksicht auf das Tatra-Gebirge (Wien und Triest 1807); jest to właściwie odbitka z dzieła Samuela Bredetzkyego Neue Beyträge zur Topographie und Statistik des Königreichs Ungarn (1807), gdzie jednak brakuje tytułu pracy G. i dlatego bywa ona różnie cytowana. Ta praca G., stanowiąca dwie trzecie owego dzieła Bredetzkyego , jest b. ważną pozycją w starszej literaturze tatrz.G. opublikował też mniejsze prace dotyczące Tatr: Physisch-topographische Uebersicht des Zipser Comitats (w in. dziele S. Bredetzkyego: Beyträge zur Topographie des Königreichs Ungern, t. 4, Wien 1805) oraz Ansicht einer inneren Karpathen-Gegend ("Mahlerische Taschenbuch interess. Gegenden", Wien 1814). Miał duży zbiór minerałów tatrz.W piśmiennictwie Christian G. (mineralog) jest nieraz mylony z jego bratem, Samuelem, botanikiem. Christian G. jest upamiętniony w niem. nazewnictwie tatrzańskim nazwą Genersich See (Długi Staw Staroleśny ).Literatura:
Jakob Melzer: Biographieen berühmter Zipser. Kaschau und Leipzig 1833. - Samuel Weber: Ehrenhalle... Igló 1901. - "SBS" 2, 1987.KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024