E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

fałdowanie Tatr


(ruchy tektoniczne)
 
  Kategoria: 
Geologia 

  opis  
  forum (0)  

Przyczyny fałdowania mas skalnych nie są jeszcze zupełnie jasno rozstrzygnięte. Wg dawniejszej teorii f. miało być spowodowane powolnym naciskiem na plastyczniejsze partie przez sztywne przesuwające się masy skorupy ziemskiej. Obecnie uważa się, że na skutek działania prądów, wywołanych krążeniem magmy w głębi ziemi, powstają naciski boczne poziome w głębokim podłożu, które mogą wywołać fałdowanie.

Takie f. odbywa się niesłychanie powoli; tatrz. f. trwało kilka do kilkunastu milionów lat, przy tym odbywało się pod przykryciem i obciążeniem przez wierzchnie masy skalne, dlatego też nie nastąpiło ogólne potrzaskanie i zgruchotanie nagromadzonych osadów, tylko ich plastyczne wygięcia. Mimo to skały bardziej sztywne, np. dolomit, popękały jednak przy procesie fałdowania, toteż dolomity tatrz. stanowią często tzw. druzgot - ostrokanciaste kawałki, posklejane później lepiszczem wapiennym lub dolomitycznym.

W okresie kredowym powierzchnia Pratatr wyglądała następująco: autochtoniczny trzon krystaliczny przykryty był grubą warstwą osadów, sięgających daleko (kilkadziesiąt km) na pd. od dzisiejszych Tatr, już poza obszarem trzonu krystalicznego: osady mórz płytszych bliżej Tatr, osady wód głębszych dalej, na pd. od Tatr Niżnich.

W osadach na pd. od Tatr potworzyły się nabrzmienia coraz bardziej rosnące i przekształcające się w fałdy; te pochylają się coraz silniej ku pn., aż wreszcie odrywają się od swych "korzeni" jako płaszczowiny. Płaszczowiny te w dalszym swym ruchu ku pn. suną ciągle naprzód, przewalają się ponad serią wierchową i osiadają na pn. od niej tworząc dwie jednostki: płaszczowinę reglową dolną (z osadów mórz głębszych), zwaną też płaszczowiną krzyżniańską (kriżniańską) oraz płaszczowinę reglową górną (z osadów mórz płytszych), zwaną również płaszczowiną choczańską. Płaszczowiny te, składające się z mniejszych jednostek tektonicznych, osiadając podlegają jeszcze wtórnemu fałdowaniu tworząc tzw. dygitacje.

Na obszarze trzonu krystalicznego Tatr (wówczas mało co wypiętrzonym) poziomo leżące osady wierchowe na skutek nacisku utworzyły dwa fałdy (uważane też za wielkie odkłute łuski tektoniczne), przy czym przez dalszy nacisk fałdy te, już jako oderwane (odkłute) tzw. płaszczowiny wierchowe Czerwonych Wierchów i Giewontu przesunęły się ku pn., zaś fałd Giewontu z kolei przewalił się jeszcze przez Czerwone Wierchy i "stanął" tworząc prawie pionowy, anormalny układ kolejnych warstw osadów.

Pozostała na miejscu tzw. seria Kominiarskiego Wierchu (Kominów Tylkowych), przebiegająca aż po Szeroką Jaworzyńską .Literatura:
Lit. - Marian Książkiewicz: Karpaty. W: "Budowa geologiczna Polski", t. 4, cz.3, Wa. 1972. - Wiktor Niedzicki, Piotr Roniewicz i Michał Szulczewski: Ziemia jakiej nie znamy. Wa. 1986, s. 75-86.KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024