E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

dział wodny

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

dział wodny (wododział). Symboliczna linia rozgraniczająca dwa dorzecza lub dwa zlewiska; biegnie zazwyczaj grzbietem górskim lub wzniesieniem terenu, niekiedy b. nieznacznym. Przez Tatry przebiega Wielki Europejski Dział Wodny, zwany krócej Europejskim Działem Wodnym. Stanowi on granicę między zlewiskiem Bałtyku a zlewiskiem Morza Czarnego; oddziela dorzecze Wisły od dorzecza Dunaju. Charakterystycznym i rzadko spotykanym zjawiskiem jest to, że dział ten biegnie prawie w poprzek grzbietu tatrz., a tylko na niedużym odcinku nim samym. Na taki przebieg wpłynęła specyficzna budowa i układ podłoża skalnego otaczającego Tatry. Dlatego to Poprad, który płynie z Tatr ku pd., wydostawszy się z gór skręca i opływa je łukiem od wsch. w poprzek Karpat, po czym wpada do Dunajca, a ten do Wisły; zaś Orawa, której źródła leżą na pn. od Tatr, płynie ku nim, opływa je od zach. i wpada do Wagu, który jest dopływem Dunaju.

Europejski Dział Wodny przebiega przez Podtatrze i Tatry następująco: Z Żeleźnickiego Pasma biegnie granicą Podhala i Orawy na pd. przez torfowiska okolic Piekielnika, Czarnego Dunajca i Podczerwonego, a dalej pasmem wzgórz tuż na zach. od Chochołowa i Witowa, zgodnie z granicą państw., na Magurę Witowską, po czym ku pd.-wsch. - częściowo granicą państw., a częściowo nieco na wsch. od niej - na zach. skraj polany Molkówka. Następnie (wchodząc tu na teren Tatr) zgodnie z granicą państw. dział wodny biegnie bocznym grzbietem Tatr Zach., najpierw zasadniczo ku pd.-zach. i potem ku pd., przez Siwiańskie Turnie, Furkaskę, Bobrowiec, Długi Upłaz i Rakoń na Wołowiec, który wznosi się już w gł. grani Tatr. Tu dział wodny zmienia kierunek pd. na wsch. i biegnie gł. granią Tatr Zach., a potem Tatr Wys., granicą państw. aż po Cubrynę. Tu opuszcza główną grań (z granicą państw.) i schodzi boczną granią znów ku pd. przez Koprowy Wierch do Hlińskiej Turni, a z niej ku zach. przez Szczyrbski Szczyt do Hrubego Wierchu. Stąd znowu kieruje się na pd. przez Furkot i wszystkie szczyty Grani Soliska aż na Skrajne Solisko, a z niego szerokim, rozpłaszczającym się grzbietem ku pd.-wsch. na taras, na którym leży Szczyrbskie Jezioro, tuż na wsch. od samego jeziora. Z tego tarasu ku pd. w dół rozpłaszczonym grzbietem Szczyrbskiego Działu (dzielącego, ogólnie biorąc, Liptów od Spisza), koło Tatrzańskiej Szczyrby (tu opuszczamy Tatry) i dalej na pd.

Z pomniejszych działów wodnych Tatr i Podtatrza należy wymienić: wododział między Białym a Czarnym Dunajcem biegnący z Małołączniaka przez Hruby Regiel i wieś Kościelisko na Palenicę Kościeliską, po czym ku wschodowi Pasmem Gubałowskim aż do Furmanowej, skąd dalej ku pn. Następnie dział wodny między Dunajcem a Popradem, przebiegający ze szczytu Hawrań przez Zdziarską Przełęcz na Magurę Spiską i nią ku wsch. Wreszcie dział wodny między Wagiem a Orawą, biegnący gł. granią Tatr Zach. od Wołowca przez Rohacze do Huciańskiej Przełęczy i dalej Choczańskimi Wierchami. Zaś dział wodny między Wagiem a Popradem biegnie zgodnie z Europejskim Działem Wodnym, poczynając od Cubryny ku pd.Niekiedy zdarzają się w wododziałach anomalie podziemne: woda z jednej strony działu wodnego przepływa pod ziemią na jego drugą stronę; trafia się to zwł. w pomniejszych wododziałach, np. z Doliny Pańszczycy do Olczyskiej Doliny, z Gąsienicowej Doliny do Kasprowej Doliny.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024