E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Wielka Krokiew
Skocznia w Dolinie Jaworzynki - poprzedniczka Wielkiej Krokwi…
strona: 1/5    1 2 3 4 5 

Historia zakopiańskich skoczni zaczęła się na Kalatówkach w roku 1910. W piętnaście lat później powstała wielka skocznia na Krokwi, ale w latach 1921-25 największą w Polsce była skocznia w Dolinie Jaworzynki, zwanej Doliną Łuszczkową, ze względu na właścicieli, rodzinę Łuszczków z Zębu. Skocznia ta była położona niedaleko Kuźnic, w przepięknej górskiej scenerii i przez wiele lat cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Na niej trenowali późniejsi mistrzowie Polski, uczestnicy mistrzostw świata i zimowych igrzysk - Leszek Pawłowski, Franciszek Bujak, Andrzej Krzeptowski I, Aleksander Rozmus, a także najwybitniejsi polscy skoczkowie okresu międzywojnia - Bronek Czech i Stanisław Marusarz. Jej historia jest też związana z zakopiańskim klubem SN PTT Zakopane, dzięki bowiem staraniom jego działaczy powstała "odskocznia" w Jaworzynce.

Jakie były początki skoków w Zakopanem? Przed wybuchem I wojny światowej skoki rozgrywano na Kalatówkach (od 1910 r., pierwsze zdjęcia z 1911 r., autorstwa Stanisława Zdyba) i rekord wynosił wtedy około 15 m. Po zakończeniu I wojny światowej i powstaniu w 1919 r. Polskiego Związku Narciarskiego następuje kolejny krok w rozwoju dyscypliny podniebnych lotów w naszej Ojczyźnie. Sekcja Narciarska propagowała rozwój narciarstwa sportowego, a także wyczynowego i pojawił się problem powstania obiektu na potrzeby skoków narciarskich, na którym można by było oddać skoki powyżej 20 metrów. Pierwsze skoki w ramach konkursu o mistrzostwo Polski odbyły się w 1920 r. na terenowej skoczni na Antałówce, a najdłuższy skok oddał Leszek Pawłowski (SN Czarni ze Lwowa). Wynosił on około 15 metrów. Drugi był w tym konkursie Franciszek Bujak (SN TT). Już wtedy jednak dyskutowano o potrzebie budowy większej skoczni narciarskiej w otoczeniu Zakopanego. Inicjatywę tę podjął klub SN TT.

Latem 1920 r. sprawę budowy "wielkiej odskoczni" na posiedzeniu klubu SN TT referował działacz tego klubu Władysław Ziętkiewicz. Stwierdzono: - konieczność budowy wielkiej odskoczni ...Miejsce nadaje się pod odskocznię w Jaworzynce ze względu na wielką dogodność stoku, bliskość Kuźnic i możność zamknięcia dostępu na czas zawodów. Wydział przyjął sprawozdanie do wiadomości i upoważnił p. Ziętkiewicza i Schielego Aleksandra do pertraktacyi z właścicielem gruntu p. Uznańskim, tudzież do przygotowania planów i kosztorysów[1]. Pertraktacje były jak widać udane, gdyż zabrano się do budowy skoczni. Projektem skoczni zajął się Aleksander Schiele i już w październiku 1920 r. plany skoczni były gotowe. Planowano: budowę trybuny dla sędziów obok odskoku i ograniczyć wysokimi palikami pole skoku od publiczności[2].
 


[1] Protokoły z posiedzenia klubu SN TT z dnia 21.04.1920 r., pkt.3, w zbiorach klubu.

[2] Protokoły z posiedzenia klubu SN TT z dnia 12.10.1920 r., w zbiorach klubu.
 


1 2 3 4 5 
strona: 1/5    1 2 3 4 5 
żródło:
Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    6965





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024