1. Ze względów bezpieczeństwa.
- poprzez znajomość Tatr i czasów przejścia grupa będzie miała narzucone takie tempo, które umożliwi "zrobić" trasę w wyznaczonym terminie, bez nadmiernego pośpiechu, czy też powolnego marszu powodującego nocne powroty, a czasem nawet brak możliwości osiągnięcia celu.
- przy trudnych warunkach atmosferycznych np. mgle, nie grozi grupie zagubienie lub pomylenie szlaku, co już nie raz się zdarzało.
- pamiętać należy, ze pogoda w Tatrach jest zdradliwa, nieraz wychodząc rano przy pięknych warunkach, wraca się w ulewnym deszczu, którym często towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Niejedna grupa bez przewodnika w czasie takich wyładowań znajdowała się np. na głównej grani, czy którymś poszczególnym szczycie, gdyż w porę nie potrafiła ocenić zmieniających się warunków. Przebywanie w tych miejscach w momencie gdy pioruny uderzają w niedalekiej odległości jest bardzo niebezpieczne i nie należy to do zbyt miłych wspomnień tatrzańskich. Mając ze sobą doświadczonego przewodnika, można uniknąć tych "wrażeń".
- zima, czyli niebezpieczeństwo lawin, nawisów, zamieci śnieżnych, jeszcze bardziej potęguję potrzebę opieki przewodnika.
Przykładów takich można by mnożyć.
2. Informacja
Tatry są na tyle piękne, że samo podziwianie ich krajobrazu potrafi dać wiele wrażeń. Jednak czy to wszystko, co można z nich "wydobyć"? Obsługa przewodnika tatrzańskiego da nie tylko wrażenia otaczających plenerów, ale i informację o nich. Czyż nie warto wiedzieć, jak powstało Morskie Oko i dlaczego jest akurat w tym uroczym miejscu, patrząc na doliny, raz głębokie, rozłożyste z progami skalnymi innym razem wąskie o stromych stokach, czy nie warto poznać genezy ich powstania, dlaczego ich wygląd jest taki, a nie inny?
Przewodnik tatrzański udzieli wiele informacji z dziedziny: geologii, przyrody, historii, etnografii, które jeszcze bardziej przybliżą i wzbogacą grupie ten piękny otaczający krajobraz.
3. Ochrona przyrody
Idąc tatrzańskimi szlakami chcemy spokoju, ciszy, czystej przyrody. Niestety nie zawsze tak jest. Często spotyka się rozbiegane i bardzo hałaśliwe grupy, które rozpraszają nie tylko nas, ale i otaczającą wokół zwierzynę. Niejednokrotnie na swoich miejscach postojowych pozostawiają butelki, worki śniadaniowe, papiery, itp. Często są zrywane piękne kwiaty, porzucane kilkanaście metrów dalej, a przecież my też chcielibyśmy je oglądać. Czy takiej chcemy przyrody? Obecność przewodnika zapobiegnie takiemu zachowaniu, jeżeli potrafimy przezwyciężyć niejedną naszą słabość w wyczerpujących wędrówkach, czy wspinaczkach, nieraz "walczyć" ze srogością przyrody (choć ona zawsze jest "górą"), to i poradzimy sobie z "ujarzmieniem" takiej niesfornej grupy.
4. Przepisy prawne TPN
Pamiętać należy też o obowiązujących przepisach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Gdzie wszystkie zorganizowane grupy powyżej 10 osób, wymagają opieki licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego. Nie chodzi tu o podniesienie kosztów wycieczki, ale o zachowanie bezpieczeństwa i ochrony w Parku Narodowym, a co może się stać, opisane jest powyżej.