E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Przewodnicy
Dlaczego warto zatrudnić przewodnika?

1. Ze względów bezpieczeństwa.

- poprzez znajomość Tatr i czasów przejścia grupa będzie miała narzucone takie tempo, które umożliwi "zrobić" trasę w wyznaczonym terminie, bez nadmiernego pośpiechu, czy też powolnego marszu powodującego nocne powroty, a czasem nawet brak możliwości osiągnięcia celu.

- przy trudnych warunkach atmosferycznych np. mgle, nie grozi grupie zagubienie lub pomylenie szlaku, co już nie raz się zdarzało.

- pamiętać należy, ze pogoda w Tatrach jest zdradliwa, nieraz wychodząc rano przy pięknych warunkach, wraca się w ulewnym deszczu, którym często towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Niejedna grupa bez przewodnika w czasie takich wyładowań znajdowała się np. na głównej grani, czy którymś poszczególnym szczycie, gdyż w porę nie potrafiła ocenić zmieniających się warunków. Przebywanie w tych miejscach w momencie gdy pioruny uderzają w niedalekiej odległości jest bardzo niebezpieczne i nie należy to do zbyt miłych wspomnień tatrzańskich. Mając ze sobą doświadczonego przewodnika, można uniknąć tych "wrażeń".

- zima, czyli niebezpieczeństwo lawin, nawisów, zamieci śnieżnych, jeszcze bardziej potęguję potrzebę opieki przewodnika.

Przykładów takich można by mnożyć.

2. Informacja

Tatry są na tyle piękne, że samo podziwianie ich krajobrazu potrafi dać wiele wrażeń. Jednak czy to wszystko, co można z nich "wydobyć"? Obsługa przewodnika tatrzańskiego da nie tylko wrażenia otaczających plenerów, ale i informację o nich. Czyż nie warto wiedzieć, jak powstało Morskie Oko i dlaczego jest akurat w tym uroczym miejscu, patrząc na doliny, raz głębokie, rozłożyste z progami skalnymi innym razem wąskie o stromych stokach, czy nie warto poznać genezy ich powstania, dlaczego ich wygląd jest taki, a nie inny?

Przewodnik tatrzański udzieli wiele informacji z dziedziny: geologii, przyrody, historii, etnografii, które jeszcze bardziej przybliżą i wzbogacą grupie ten piękny otaczający krajobraz.

3. Ochrona przyrody

Idąc tatrzańskimi szlakami chcemy spokoju, ciszy, czystej przyrody. Niestety nie zawsze tak jest. Często spotyka się rozbiegane i bardzo hałaśliwe grupy, które rozpraszają nie tylko nas, ale i otaczającą wokół zwierzynę. Niejednokrotnie na swoich miejscach postojowych pozostawiają butelki, worki śniadaniowe, papiery, itp. Często są zrywane piękne kwiaty, porzucane kilkanaście metrów dalej, a przecież my też chcielibyśmy je oglądać. Czy takiej chcemy przyrody? Obecność przewodnika zapobiegnie takiemu zachowaniu, jeżeli potrafimy przezwyciężyć niejedną naszą słabość w wyczerpujących wędrówkach, czy wspinaczkach, nieraz "walczyć" ze srogością przyrody (choć ona zawsze jest "górą"), to i poradzimy sobie z "ujarzmieniem" takiej niesfornej grupy.

4. Przepisy prawne TPN

Pamiętać należy też o obowiązujących przepisach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Gdzie wszystkie zorganizowane grupy powyżej 10 osób, wymagają opieki licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego. Nie chodzi tu o podniesienie kosztów wycieczki, ale o zachowanie bezpieczeństwa i ochrony w Parku Narodowym, a co może się stać, opisane jest powyżej.


żródło:
Koło Przewodników Tatrzańskich im. M. Sieczki w Krakowie - www.przewodnicy-tatry.pl
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5730

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024